O rozšíření výroby granulí firmy Vafo rozhodne ministerstvo životního prostředí

ČTK ČTK
11. 11. 2019 14:53
O povolení pro rozšíření výroby krmiv společnosti Vafo Praha, která má provoz v Chrášťanech u Prahy, by mělo rozhodnout ministerstvo životního prostředí. Požádá jej o to Středočeský kraj kvůli výjimečné obtížnosti a neobvyklosti, informovala Helena Frintová ze středočeského hejtmanství. Na zápach z výroby si stěžují lidé především na západě Prahy.
Továrna Vafo.
Továrna Vafo. | Foto: Jakub Zuzánek

Kraj už dříve povolení vydal, po odvolání hlavního města Prahy ministerstvo životního prostředí rozhodnutí zrušilo. "Zrušené rozhodnutí o integrovaném povolení vrátilo ministerstvo životního prostředí minulý týden zpět k projednání našemu krajskému úřadu i k novému rozhodování," uvedl krajský náměstek pro životní prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD).

Kvůli komplikovanosti případu proto navrhl, aby krajský úřad využil možnosti správního řádu, podle kterého může v tomto případu rozhodnout krajskému úřadu nadřízený orgán, tedy ministerstvo životního prostředí.

Podle Petery může stálé stížnosti na zápach z výrobny krmiva řešit jako jediný kompetentní úřad pouze Česká inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát Praha.

Vafo Praha tvrdí, že za poslední roky investovala do technologií na čištění odpadního vzduchu 78 milionů korun. Poslední investicí byla druhá fáze čištění vzduchu takzvanou studenou plazmou, kterou Vafo používá od jara. Systém prý chce ještě zlepšovat. Podle lidí na západě Prahy se však situace se zápachem v poslední době zhoršuje.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy