O rozšíření výroby granulí firmy Vafo rozhodne ministerstvo životního prostředí

ČTK ČTK
11. 11. 2019 14:53
O povolení pro rozšíření výroby krmiv společnosti Vafo Praha, která má provoz v Chrášťanech u Prahy, by mělo rozhodnout ministerstvo životního prostředí. Požádá jej o to Středočeský kraj kvůli výjimečné obtížnosti a neobvyklosti, informovala Helena Frintová ze středočeského hejtmanství. Na zápach z výroby si stěžují lidé především na západě Prahy.
Továrna Vafo.
Továrna Vafo. | Foto: Jakub Zuzánek

Kraj už dříve povolení vydal, po odvolání hlavního města Prahy ministerstvo životního prostředí rozhodnutí zrušilo. "Zrušené rozhodnutí o integrovaném povolení vrátilo ministerstvo životního prostředí minulý týden zpět k projednání našemu krajskému úřadu i k novému rozhodování," uvedl krajský náměstek pro životní prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD).

Kvůli komplikovanosti případu proto navrhl, aby krajský úřad využil možnosti správního řádu, podle kterého může v tomto případu rozhodnout krajskému úřadu nadřízený orgán, tedy ministerstvo životního prostředí.

Podle Petery může stálé stížnosti na zápach z výrobny krmiva řešit jako jediný kompetentní úřad pouze Česká inspekce životního prostředí, oblastní inspektorát Praha.

Vafo Praha tvrdí, že za poslední roky investovala do technologií na čištění odpadního vzduchu 78 milionů korun. Poslední investicí byla druhá fáze čištění vzduchu takzvanou studenou plazmou, kterou Vafo používá od jara. Systém prý chce ještě zlepšovat. Podle lidí na západě Prahy se však situace se zápachem v poslední době zhoršuje.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy