O rozpočtu rozhodne sněmovna v pátek, potvrdila Schillerová. Podporu návrhu ale nemá

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2020 20:47
O návrhu státního rozpočtu by měla Poslanecká sněmovna hlasovat v pátek ve třetím čtení, řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Jiná varianta než páteční hlasování podle ní není, vrácení návrhu do druhého čtení není ve hře. Stanovisko opozičních stran je neměnné, vládou připravený návrh rozpočtu je podle nich špatný a strany jej nepodpoří.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | Foto: ČTK

Lídři parlamentních stran ve čtvrtek vpodvečer jednali ve sněmovně s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o dalším postupu ohledně projednávání návrhu rozpočtu. Za ODS se schůzky zúčastnil Fiala a šéf poslanců Zbyněk Stanjura, za SPD šéf hnutí Tomio Okamura a předseda klubu Radim Fiala. Na jednání byli také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a šéf poslanců strany Miroslav Kalousek, šéf KDU-ČSL Marian Jurečka a předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek nebo statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka.

"Rozpočet nelze podle našeho názoru v této chvíli opravit, je podle nás špatný a je potřeba, aby vláda předložila rozpočet nový," řekl Fiala. "Nepovažujeme ani za úplně vyloučené, že vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM nakonec nějakou shodu najde. Pokud nenajde, tak budeme v rozpočtovém provizoriu a bude se hledat další východisko z této situace," dodal. Podle Fialy byla debata poměrně věcná.

Ministerstvo financí přitom podle Schillerové již zahájilo přípravy na případné rozpočtové provizorium, kdyby rozpočet nebyl schválen. "Já jsem optimista. Pořád věřím, že poslanci najdou v sobě odvahu podpořit rozpočet, aby naše země měla stabilní rozpočet," uvedla ministryně.

"Shodli jsme se na tom, že zítra (v pátek) by mělo proběhnout třetí čtení rozpočtu. Není to už kam dále odkládat, protože pokud ten pat neodblokujeme teď, tak tím, že získáme pár dnů, tak ho neodblokujeme," dodala Schillerová.

Pomoc postiženým koronavirem není provizoriem ohrožena, ujišťuje Schillerová

Jurečka považuje za důležité ujištění Schillerové, že programy na pomoc lidem postiženým koronavirovou krizí nejsou případným rozpočtovým provizoriem ohroženy. Krátkodobé provizorium by podle něj neohrozilo fungování státu. "Jsme připraveni v okamžiku, kdy vláda začne pracovat na novém rozpočtu a předloží ho do sněmovny, velmi rychle pracovat na tom, aby rozpočet byl projednán a schválen," uvedl lidovecký předseda.

Šéfka TOP 09 Adamová připomněla, že poslanci její strany už v prvním čtení navrhli, aby rozpočet byl přepracován. "Platí, že rozpočet nepodpoříme, ani neodejdeme ze sálu. Nejsme ochotni hlasovat pro rozpočet, který je o 100 miliard v rozporu s realitou," poznamenal pirátský poslanec Ferjenčík. Narážel na to, že návrh nezahrnuje dopady daňového balíčku, který Senát minulý týden s úpravami vrátil do dolní komory.

Sněmovna ve středu odložila hlasování o návrhu rozpočtu na příští rok do pátku. Menšinová vláda ANO a ČSSD dosud nemá dojednanou podporu pro jeho schválení. Komunisté, kteří kabinet v dolní komoře tolerují, podmiňují své hlasy přesunem deseti miliard korun z obranné kapitoly do rozpočtové rezervy. "Hledáme kompromisní variantu takovou, abychom vyhověli požadavku komunistů, neohrozili rozpočet obrany a přitom zajistili rozpočet," řekla Schillerová.

 

Právě se děje

Další zprávy