O půlnoci zůstaňte vzhůru, budou padat desítky meteorů

ČTK ČTK
12. 8. 2012 17:05
Na obloze bude k vidění 70 Perseidů, kterým se přezdívá Slzy svatého Vavřince
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: NASA

Praha - Na 70 meteorů během hodiny vyletí v neděli před půlnocí ze souhvězdí Persea. Uvádí to astronomka Lenka Soumarová na serveru www.aldebaran.cz.

V Čechách se meteorům říká padající hvězdy a speciálně Perseidám Slzy svatého Vavřince podle světce, který má svátek 10. srpna.

Meteorický roj bude aktivní do 24. srpna.

Perseidy jsou prachové částice, které na své dráze zanechala rozpadlá kometa Swift-Tuttle.

Roj dostal název podle souhvězdí Persea, protože v tomto souhvězdí mají jeho meteory radiant, což je místo na obloze, odkud se oku pozemšťana zdá, že meteory vylétají.

Prohlédněte si poslední fotografie z Marsu:

Když se dráha Země zkříží s dráhou komety, částečky kometárního prachu vletí vysokou rychlostí do zemské atmosféry, třením o vzduch se zahřívají a vzplanou. Tak vznikají jasné světelné čáry na obloze - meteory.

Vedle Perseid jsou také známé Leonidy, které vylétají ze souhvězdí Lva (latinsky Leon). Ty se objevují kolem 18. listopadu. Méně známé Geminidy jsou k vidění v prosinci.

 

Právě se děje

před 42 minutami

ÚOHS povolil vstup francouzského investora do on-line supermarketu Rohlik.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil vstup francouzského investora Partech Partners SAS do společnosti Velká Pecka, která provozuje on-line supermarket Rohlik.cz. Úřad o tom informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti on-line maloobchodního prodeje potravinářského a nepotravinářského zboží denní potřeby," uvedl úřad ve zprávě. Francouzská společnost bude firmu kontrolovat společně s jejím většinovým majitelem Tomášem Čuprem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy