


O přijetí Američana s podezřením na nákazu ebolou rozhodl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po konzultaci s vládou. Ve středu ráno to sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZd) Naďa Chattová. Podle hlavní hygieničky Barbory Mackové má ČR nastavená pro transport pacientů s velmi nakažlivými nemocemi nastavená pravidla.

"Díky nastaveným bezpečnostním opatřením nepředstavuje případ pro veřejnost riziko," uvedla Macková v prohlášení. Nemoc se podle ní nepřenáší vzduchem, ale pouze přímým kontaktem s tělními tekutinami nakaženého člověka.
Podle Fakultní nemocnice Bulovka, kde bude americký lékař mířící z Ugandy hospitalizovaný, nemá muž podle posledních informací příznaky nemoci. Nemocnice očekává jeho přijetí ve středu ve večerních hodinách, uvedla na sociální síti X.
"K dispozici máme biobox umožňující bezpečnou izolaci, špičkové ochranné vybavení i tým zdravotníků se zkušeností s těmito mimořádnými situacemi," doplnila nemocnice.
"Cílem toho opatření je zabezpečit kvalitní izolaci, aby nedošlo k dalšímu šíření, a v případě, že se u něj objeví onemocnění, byl adekvátním způsobem léčen," řekl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Jak pravděpodobné je, že je lékař nakažený, spekulovat nechtěl. "Není vyloučeno, že se v úvodní části epidemie mohl setkat s pacientem, o kterém nevěděl," dodal.
Muž podle něj zůstane na Bulovce po celou inkubační dobu, která je až 21 dní. Na počátku inkubační doby bez příznaků není podle Prymuly infekční. "Pokud tam nedojde k vývoji onemocnění, bude negativní, tak bude propuštěn. Pokud by se nemocnění vyvinulo, tak bude snaha ho adekvátním způsobem léčit," dodal Prymula.
Léčba ale podle něj není snadná. "Víceméně je symptomatická s výjimkou nějakých experimentálních léků," uvedl. Právě kvůli lepší péči byl podle něj muž transportován do Evropy. "U těchto hemoragických horeček poměrně rychle dochází ke krvácení nejen do sliznic, do kůže, ale i do vnitřních orgánů, takže ten člověk může selhávat jaterně nebo mít poškozené ledviny," vysvětlil.
Podle údajů Evropského centra pro prevenci a léčbu nemocí (ECDC) z pondělního večera je v Kongu přes 500 pravděpodobných případů nákazy a 130 úmrtí. Podle Prymuly je tak na místě sledovat osoby, které se to Česka z Konga nebo Ugandy budou vracet.
"My jsme schopni efektivně takovéto epidemie kontrolovat, na rozdíl od koronaviru nebo chřipkových pandemií," řekl. Ebola se většinou přenáší přímým kontaktem s krví nebo jinými tělními tekutinami. Je podle něj žádoucí, aby lidé, kteří do České republiky pojedou z těchto oblastí, byli dál sledováni.
"Abychom byli schopni v případě, že tam riziko kontaktu bylo, sledovat, jestli po tu maximální inkubační dobu se tam něco děje a omezit jejich kontakty," dodal.
Na podobné situace nemocnice, zdravotnická záchranná služba a hygienická stanice pravidelně cvičí, naposledy podle informací na instagramu Zdravotnické záchranné služby Hlavního města Prahy v polovině dubna.
"Po návratu z dvoutýdenní cesty po Ugandě se u muže z Prahy objevují horečky, silná bolest hlavy, závratě a zažívací potíže včetně zvracení s příměsí krve. Protože pobýval v oblasti s hlášeným výskytem krvácivé horečky ebola, hygienici rozhodnou o podezření na vysoce nebezpečnou nákazu," napsala tehdy ke cvičení zdravotnická záchranná služba.






Mezinárodní agentura pro atomovou energii v pátek ráno oznámila, že kvůli nutným opravám vyjednala dočasné příměří mezi Moskvou a Kyjevem u Rusy okupované Záporožské jaderné elektrárny. Nicméně šéf ruské státní jaderné korporace Rosatom Alexej Lichačev odpoledne podle agentur obvinil Ukrajinu z porušení příměří a zranění tří techniků při útoku dronem. Ukrajina se k obvinění dosud nevyjádřila.



Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na svůj seznam extremistických organizací hnutí na ochranu lidských práv Memorial včetně jeho české pobočky. Informovala o tom v pátek ruská státní tisková agentura TASS.



Americký viceprezident J. D. Vance na sociální síti X označil za tragickou a pobuřující vraždu 18letého studenta Henryho Nowaka v Británii. Mladík by podle něj byl nyní naživu, kdyby se několik posledních generací evropských elit postavilo migraci. Incident z loňského prosince v posledních dnech otřásá Británií poté, co byl zveřejněn videozáznam policejního zásahu.



Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v pátek kvůli úniku vzduchu z ruského modulu dostala pokyn ukrýt se v kosmických lodích a připravit se na možnou evakuaci, Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) později poplach ukončil a povolil astronautům návrat do orbitálního komplexu. Ruští kosmonauté se únik pokusili opravit, ruská kosmická agentura Roskosmos snahy ale následně pozastavila.



Britský soud v pátek uložil 52letému Paulu Quinnovi 21 let vězení za znásilnění, kterého se dopustil v roce 2003 a za které byl neprávem odsouzen jiný muž na doživotí. Případ se považuje za jeden z nejzávažnějších justičních omylů v Británii, napsala agentura AP a web stanice BBC.