Dítě na táboře popálila světlice, do nemocnice nejelo. Vedoucí to podcenili, stěžují si rodiče

Jan Kočenda
20. 8. 2017 16:44
Čtrnáctiletého chlapce na dětském táboře Stronghold Čtyři erby na Jihlavsku zranila hořící světlice při závěrečné táborové bitvě. Utrpěl popáleniny druhého stupně, což zdravotnice nezjistila a rozhodla se chlapce ošetřit v táboře. Nikdo o úrazu neinformoval rodiče, kteří byli na konci tábora nepříjemně zaskočeni, když vše o úrazu uslyšeli nejprve od svého syna. Vedení tábora je přesvědčeno o tom, že nepochybili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava - Čtrnáctiletého chlapce na dětském táboře Stronghold Čtyři erby na Jihlavsku v zápalu bojové hry trefila žhnoucí světlice, kvůli které utrpěl popáleniny druhého stupně na obličeji a krku. Hlavní vedoucí ani ošetřující zdravotnice se však nerozhodli pro okamžitý převoz do nemocnice a namísto toho mu poskytli zdravotní péči v táboře.

Když si pro syna přijel na konci tábora otec, byl nepříjemně překvapený, že se o popáleninách dovídá teprve od chlapce. Hlavní vedoucí zrovna nebyl v táboře, a s rodičem se tak minul. "Tato skutečnost nás určitě neomlouvá, hlavní vedoucí měl poučit jinou osobu o předání dokumentace o zranění," přiznal jednatel společnosti organizující tábor Jiří Špaček.

Otec bez prodlení syna odvezl do nemocnice, kde podle něj lékaři konstatovali, že se jedná o popáleniny druhého stupně a chlapce měli přivézt již dříve.

Z vedení tábora však zaznívá, že zranění nebylo natolik vážné. "Podle mých informací popálenina nebyla taková, aby museli do nemocnice. Vše se ošetřilo tak, jak se ošetřit mělo. Ono mu to po dvou třech dnech začalo mokvat, což se stává," řekla asistentka společnosti Outdoor Aliance Monika Králová.

"Přijde mi to divné. U nás se do nemocnice jezdí s každou maličkostí. Je to prevence proti tomu, aby se nic nezanedbalo. Ať už je to třeba bolení bříška ze smutku," řekl Špaček.

Rodina chlapce se s vysvětlením však nespokojila a podala trestní oznámení. "Podle organizátorů je všechno v pořádku. Syn má však popáleniny druhého stupně a je tam možnost trvalých následků. I v nemocnici nevěřícně kroutili hlavou, když jsme jim řekli, že podle vedoucích tábora stačil zásah zdravotníka v tábořišti," dodal.

Otci dává za pravdu zkušená táborová zdravotnice Libuše Juřičková, která má s péčí o zraněné či nemocné táborníky desetiletou praxi. "Od hlavního vedoucího i zdravotníka je takové jednání nezodpovědné. Po jakémkoliv úraze by se měl okamžitě volat rodič," zdůraznila.

Na táboře podle vedení používají pyrotechniku, která nevybuchuje. Vždy se navíc snaží být maximálně opatrní. "Obhajují se, že používají pyrotechniku bezpečnou. Žádná pyrotechnika v rukou dětí však není bezpečná," dodal otec. "Byla to nešťastná náhoda. Táborník se světlicí ji měl položit na určené místo. Bohužel ji hodil, a to tak nešťastně, že zasáhl chlapce," bránil se Špaček.

Vzít dítě do nemocnice je jistota

Podle hlavních vedoucích jiných táborů je kontakt s rodiči stěžejní. "Snažíme se s rodiči vždy pěstovat důvěru, aby se nemuseli bát o své děti, když nám je na tábor dovezou. Vždy, když jedeme do nemocnice, tak informujeme rodiče o současném stavu jejich dítěte, aby věděli, co se děje," vysvětlil hlavní vedoucí tábora na Zlínsku Ondřej Elbel.

Zároveň přiznává, že rodiče v dnešní době mají vyšší nároky, a je proto důležité snažit se rodičům vyjít vstříc. "Když nad stavem táborníka váháme, tak raději do nemocnice jedeme, protože tím nic nepokazíme. Po dobu tábora za děti zodpovídáme, a proto se jim snažíme poskytnout maximální péči, abychom nic nezanedbali," řekl.

Táboroví zdravotníci jsou navíc povinni vést zdravotnický deník, do kterého zapisují veškeré ošetřované úrazy. "Ať už jde o dezinfekci rány, nebo klíště, zdravotník to musí zaznamenat a informovat o tom rodiče zpětně," dodala Juřičková.

Na táborové úrazy jsou lékaři z nemocnic zvyklí a ošetřit mladé táborníky jim problém nedělá. "Nestává se, že by vedoucí vozili děti neopodstatněně. Během letních prázdnin se v naší nemocnici objeví pár desítek dětí. Většina je ošetřena ambulantně a občas se stane, že si je v nemocnici necháme na pozorování," uvedla tisková mluvčí zlínské nemocnice Dana Lipovská.

Není to přitom poprvé, kdy došlo k popálení dětí na táboře. Loni v červenci utrpěly čtyři děti popáleniny v areálu tábora v Oldřichovicích, když se účastnily workshopu s chemickými pokusy, při němž vzplanul technický líh.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Šampionka Roland Garros Barbora Krejčíková už má jistý premiérový start na tenisovém Turnaji mistryň. Hrát bude i čtyřhru s Kateřinou Siniakovou.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy