O Panama Papers má zájem české finanční ředitelství, zpracuje je na speciálním programu

Martin Ťopek
4. 4. 2016 14:10
Data o obchodnících a takzvaných offshorových firmách, která se objevila na uniklých datech z panamské právní kanceláře Mossack Fonseca, zaujala také české Generální finanční ředitelství. Vrchní daňový úřad hned po zprávách o Panama Papers požádal německé novináře o poskytnutí těch materiálů, které se týkají českých jmen. "Teprve až tato data prostudujeme, budeme moci říct, zdali jsou pro náš úřad zajímavá, či ne," říká v rozhovoru vedoucí oddělení mezinárodního zdaňování Vítězslav Kapoun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters, Thinkstock, Aktuálně.cz

Jaký zahájilo finanční ředitelství postup, když přišly zprávy o uniklých datech z Panamy?

Zabýváme se všemi podněty, které se k nám dostávají, a tyhle vypadají rozhodně zajímavě, takže se je chystáme pochopitelně vyhodnocovat. Stejně jako tomu bylo v podobných případech s daty ze Švýcarska nebo Lucemburska.

Tohle ale vypadá na mnohem větší rozsah než předchozí akce.

Zdá se, že to bude výrazně většího rozsahu. Podle toho, co zatím zveřejnila média, se jedná o nějakých padesát tisíc údajů o 283 podnikatelích. Zatím však máme k dispozici pouze veřejně dostupné údaje, vlastní seznamy k dispozici nemáme.

Mají je němečtí novináři.

Z naší strany právě probíhají snahy tyto materiály získat, v jaké je to ale nyní aktuální fázi, vám neřeknu. Ale je tu určitě jasná snaha dokumenty dostat.

Jak s nimi naložíte, až je dostanete?

Všechno záleží na tom, co to bude za informace. Je klidně možné, že nebudou pro nás vůbec využitelné, může jít například o staré dokumenty po promlčecí době. To byl právě konkrétní případ takzvaných Luxleaks, kde jsme sice z Lucemburska získali zajímavá data, ale za spoustu let zpátky, takže pro nás byly zcela nevyužitelné. Pokud nyní dostaneme aktuálnější údaje, tak je začneme využívat v rámci vyhledávací činnosti a snažit se o cílené kontroly právě s využitím těchto informací. Všechny je samozřejmě musíme také prověřit, nejedná se přece o žádný oficiální zdroj.

To ale znamená projít a prozkoumat desetitisíce dokumentů. Máte na to vyčleněný speciální tým?

Máme sekci řízení rizik, která se zabývá vyhodnocováním podobných údajů. Také máme speciální programové nástroje, které dokáží z dokumentů vytáhnout to, co nás zajímá a co do systému zadáme.

Říkáte, že získaná data využijete při kontrolách. Znamená to, že frontálního útoku na offshorové firmy se ze strany finančního ředitelství tyto firmy obávat nemusejí?

Pokud neznám obsah dokumentů, tak k tomu nemohu nic říct. Ale provádíme už v dnešní době spoustu cílených kontrol právě směrem k daňovým rájům, kde využíváme různých smluv a dohod o výměně informací. Je proto klidně možné, že v panamských dokumentech budou také informace, které už dneska máme. Navíc i zahraniční offshorová firma může být po daňové stránce zcela legální a mít vše v pořádku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ME juniorských beachvolejbalistů v Brně bude až v září

O měsíc později oproti původnímu termínu se po koronavirové krizi uskuteční v Brně mistrovství Evropy v plážovém volejbalu v juniorské kategorii. Sokolské koupaliště bude poprvé dějištěm šampionátu pro hráče i hráčky do 20 let od 9. do 13. září.

"Vzhledem k celkové situaci po celém světě jsme velice rádi, že jsme jako organizátoři schopni splnit všechny podmínky pro úspěšný a bezpečný průběh tohoto šampionátu. Věříme, že to přinese pozitivní signál a že volejbalové zápasy se vrací zpět na kurty," uvedl předseda Marek Pakosta na svazovém webu.

Původně se brněnské ME mělo konat od 12. do 16. srpna. Domácí turnaje na písku se v Česku po pandemii covidu-19 rozběhly o minulém víkendu v Praze a v Litoměřicích.

Nové dějiště a možná i termín nicméně evropská konfederace CEV musí najít pro šampionát do 22 let, neboť v Nizozemsku jsou až do září zakázány hromadné sportovní akce. Mladí beachvolejbalisté měli o medaile hrát v přístavu Vlissingen.

Další zprávy