O Panama Papers má zájem české finanční ředitelství, zpracuje je na speciálním programu

Martin Ťopek
4. 4. 2016 14:10
Data o obchodnících a takzvaných offshorových firmách, která se objevila na uniklých datech z panamské právní kanceláře Mossack Fonseca, zaujala také české Generální finanční ředitelství. Vrchní daňový úřad hned po zprávách o Panama Papers požádal německé novináře o poskytnutí těch materiálů, které se týkají českých jmen. "Teprve až tato data prostudujeme, budeme moci říct, zdali jsou pro náš úřad zajímavá, či ne," říká v rozhovoru vedoucí oddělení mezinárodního zdaňování Vítězslav Kapoun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters, Thinkstock, Aktuálně.cz

Jaký zahájilo finanční ředitelství postup, když přišly zprávy o uniklých datech z Panamy?

Zabýváme se všemi podněty, které se k nám dostávají, a tyhle vypadají rozhodně zajímavě, takže se je chystáme pochopitelně vyhodnocovat. Stejně jako tomu bylo v podobných případech s daty ze Švýcarska nebo Lucemburska.

Tohle ale vypadá na mnohem větší rozsah než předchozí akce.

Zdá se, že to bude výrazně většího rozsahu. Podle toho, co zatím zveřejnila média, se jedná o nějakých padesát tisíc údajů o 283 podnikatelích. Zatím však máme k dispozici pouze veřejně dostupné údaje, vlastní seznamy k dispozici nemáme.

Mají je němečtí novináři.

Z naší strany právě probíhají snahy tyto materiály získat, v jaké je to ale nyní aktuální fázi, vám neřeknu. Ale je tu určitě jasná snaha dokumenty dostat.

Jak s nimi naložíte, až je dostanete?

Všechno záleží na tom, co to bude za informace. Je klidně možné, že nebudou pro nás vůbec využitelné, může jít například o staré dokumenty po promlčecí době. To byl právě konkrétní případ takzvaných Luxleaks, kde jsme sice z Lucemburska získali zajímavá data, ale za spoustu let zpátky, takže pro nás byly zcela nevyužitelné. Pokud nyní dostaneme aktuálnější údaje, tak je začneme využívat v rámci vyhledávací činnosti a snažit se o cílené kontroly právě s využitím těchto informací. Všechny je samozřejmě musíme také prověřit, nejedná se přece o žádný oficiální zdroj.

To ale znamená projít a prozkoumat desetitisíce dokumentů. Máte na to vyčleněný speciální tým?

Máme sekci řízení rizik, která se zabývá vyhodnocováním podobných údajů. Také máme speciální programové nástroje, které dokáží z dokumentů vytáhnout to, co nás zajímá a co do systému zadáme.

Říkáte, že získaná data využijete při kontrolách. Znamená to, že frontálního útoku na offshorové firmy se ze strany finančního ředitelství tyto firmy obávat nemusejí?

Pokud neznám obsah dokumentů, tak k tomu nemohu nic říct. Ale provádíme už v dnešní době spoustu cílených kontrol právě směrem k daňovým rájům, kde využíváme různých smluv a dohod o výměně informací. Je proto klidně možné, že v panamských dokumentech budou také informace, které už dneska máme. Navíc i zahraniční offshorová firma může být po daňové stránce zcela legální a mít vše v pořádku.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 57 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy