O náklady na cestu vlády na Zlínsko se podělí Úřad vlády a hejtmanství. Částka je zatím neznámá

ČTK Domácí ČTK , Domácí
5. 3. 2018 14:00
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) s ministry v neděli večer přicestoval do Hulína vlakem.
Vláda dorazila vlakem do Hulína. Na nádraží na ministry v demisi čekali se slivovicí | Video: Aktuálně.cz

Zlín - O náklady na cestu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a ministrů do Zlínského kraje se podělí Úřad vlády a hejtmanství. Úřad zaplatí ubytování, dopravu či pronájem sálu a techniky na tiskovou konferenci. Konkrétní částka ještě není vyčíslena, řekla v pondělí mluvčí vlády Barbora Peterová.

Hejtmanství zaplatí zástupcům vlády, kraje, jejich doprovodu a vybraným starostům oběd. Podle mluvčí Zlínského kraje Adély Kousalové přijde maximálně na 40 tisíc korun a je určen pro 56 lidí.

"My neděláme marketingové výjezdy vlády jak v minulosti. To jsme nechtěli. A proč Zlín? To je náhoda, protože první výjezd měl být do Liberce 13. března. My jsme potom hledali nějaký termín, 14., 15., to nevyšlo, tak jsme se domluvili na dnes," uvedl Babiš.

Podle zlínského hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) je důležité, aby ministři vlády viděli v celé šíři problémy, které je v regionu třeba řešit. "Mnohdy o nich vláda v tom sboru taky hlasuje," řekl hejtman.

Babiš spolu s většinou ministrů přicestoval do kraje vlakem v neděli večer. Přenocovali v jednom z hotelů na kroměřížském Velkém náměstí. Od pondělního rána mají v regionu bohatý program. Navštívili nemocnici v Kroměříži a Krajskou nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, prohlédli si místa plánované výstavby dálnic D49 a D55 nebo vodní nádrže Vlachovice. Dopoledne členové vlády jednali s radními Zlínského kraje, od 17:00 diskutovali s obyvateli v aule Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Dopoledne členové vlády jednali s radními Zlínského kraje. Od rána nabral program návštěvy zhruba hodinový skluz, premiér a ministři proto vynechali plánovanou návštěvu Velkého kina ve Zlíně.

Členové vlády po regionu jezdí mikrobusem, který v koloně doprovází vozidla s představiteli kraje a několik černých vozů Audi s pražskými poznávacími značkami. Podle Peterové tato vozidla ochranné služby z Prahy dorazila právě kvůli premiérovi v demisi Andreji Babišovi a ministryni financí Aleně Schillerové. Oba jsou chráněnými osobami.

Někteří ministři však mají v regionu vlastní program. Cesty se navíc neúčastní ministryně obrany, ministr spravedlnosti, ministr vnitra a ministr dopravy, který se omluvil ze zdravotních důvodů.

"Ostatní ministři tu nejsou proto, že tu nemají momentálně žádnou svoji agendu. Stejně tak budeme návštěvy přizpůsobovat i v jiných krajích. Pokud tam nějaký ministr nenajde přímo svoji agendu, tak se té cesty nebude účastnit," uvedla Peterová. Cesta vlády do Zlínského kraje se podle ní začala připravovat po Novém roce.

Dalším regionem, do něhož vláda vycestuje, bude v úterý 13. března Liberecký kraj.

Andrej Babiš se při návštěvě Zlína vyjádřil ke zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS:

Andrej Babiš: V minulosti jsme několikrát žádali KSČM, aby nominovali jiného kandidáta | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 29 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy