O mlčení Tichého kvůli Krakatici rozhodnou poslanci

Markéta Chaloupská
12. 3. 2009 13:21
Spis mapoval kontakty mafie a politických elit
Mafiánská chobotnice, jak ji v roce 2006 namaloval na výboru pro obranu a bezpečnost Ivan Langer.
Mafiánská chobotnice, jak ji v roce 2006 namaloval na výboru pro obranu a bezpečnost Ivan Langer. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - O tom, zda smí bývalý detektiv Karel Tichý promluvit o obsahu spisu Krakatice, by mohli již příští úterý rozhodnout poslanci.

Bezpečnostní výbor je totiž požádá, aby bývalého elitního detektiva zbavili mlčenlivosti. Navíc také žádá, aby detektiv mohl promluvit i o vyšetřování případů uprchlých podnikatelů Radovana Krejčíře a Tomáše Pitra.

Předseda výboru František Bublan chce, aby se návrhem sněmovna zabývala již příští úterý. Kdyby s tím poslanci souhlasili, mohl by Tichý vypovídat o vzniku Krakatice právě před členy výboru. Jednání by mělo být veřejné, de facto to tedy znamená, že by vše slyšeli i novináři.

Spis Krakatice mapoval kontakty mafiánského bosse Františka Mrázka a politických elit. Ve spise figurují jména politiků jak z řad sociální demokracie, tak z vládní ODS - například poslaneckého rebela Vlastimila Tlustého či právě ministra Langera.

Speciální komise

Členové výboru také rozhodli o tom, že navrhnou sněmovně, aby kvůli spisu vytvořila zvláštní vyšetřovací komisi.

Ministr vnitra Ivan Langer minulý týden Tichému zakázal, aby o Krakatici veřejně promluvil. Zdůvodnil to tím, že kriminalista o zbavení mlčenlivosti požádal jako soukromá osoba.

Podle ministra ze zákona o ochraně utajovaných skutečností a o bezpečnostní způsobilosti jasně vyplývá, že policista či bývalý policista může být zbaven mlčenlivosti pouze na základě žádosti státních orgánů.

Dnes nicméně Langer přišel s tím, že by výbor měl požádat o zbavení mlčenlivosti nejen Tichího, ale i dalších lidí, kteří mohli přijít s Krakaticí do styku. A to například zainteresované bývalé ministry vnitra Stanislava Grosse, Františka Bublana (oba ČSSD) nebo Langera samotného.

Tento návrh však výbor nepřijal.

Několikrát na výslechu...

Tichý a jeho kolegové, kteří na Krakatici pracovali, byli několikrát předvoláni na výslech na policejní inspekci.

Po uvedení Petra Nečase do funkce ministra práce a sociálních věcí bylo na řadě ministerstvo vnitra. Odcházející ministr František Bublan a nastupující Ivan Langer čekali na příjezd Mirka Topolánka v družném rozhovoru.
Po uvedení Petra Nečase do funkce ministra práce a sociálních věcí bylo na řadě ministerstvo vnitra. Odcházející ministr František Bublan a nastupující Ivan Langer čekali na příjezd Mirka Topolánka v družném rozhovoru. | Foto: Aktuálně.cz

Spis Krakatice, kvůli němuž Tichý a spol. chodí na výslechy, nikdy nevedl k obvinění konkrétních lidí. Sloužil spíše jako podpůrný dokument k řadě jiných trestních kauz. Časem se z něj ale stal svazek, jehož informace začali politici prostřednictvím policejních špiček používat v boji s politickými rivaly.

Spis totiž obsahoval údaje, které sice neprokazovaly trestnou činnost, ale nasvědčovaly těsným vazbám mezi podsvětím, úřady i politiky.

 

Právě se děje

Další zprávy