O Madoně z Veveří se podle Nejvyššího soudu musí rozhodnout znovu. Malbu v restituci dostala církev

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2016 13:29
Nejvyšší soud vrátil verdikt, díky kterému se církvi vrátil vzácný obraz Madona z Veveří, zpět k pražskému městskému soudu. Obraz už církvi Národní galerie vrátila. Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Obraz byl desítky let součástí expozice Národní galerie v Praze, avšak v rámci církevních restitucí na něj vznesla nárok římskokatolická farnost Veverská Bítýška.
Farář Marek Hlávka ukazuje obraz Madony z Veveří v kostelíku Nanebevzetí Panny Marie u hradu Veveří na Brněnsku.
Farář Marek Hlávka ukazuje obraz Madony z Veveří v kostelíku Nanebevzetí Panny Marie u hradu Veveří na Brněnsku. | Foto: ČTK

Brno – Sporem o vzácný gotický obraz Madony z Veveří se bude znovu zabývat odvolací Městský soud v Praze. "Nejvyšší soud (NS) mu případ vrátil, žádá dílčí doplnění," řekla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná. Obvodní soud případ řešil jako první instance. Obraz vysoudila církev od Národní galerie.

Momentálně je dílo v Diecézním muzeu v Brně. Nic se na tom nezmění ani po aktuálním rozhodnutí NS, sdělil právník farnosti František Severin. Zdůraznil ale to, že obsah verdiktu nezná, nebyl mu dosud doručen, stejně jako mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Na rozhodnutí NS upozornila Česká televize. Jeho obsah není zatím oficiálně známý, teprve v pátek Nejvyšší soud rozhodnutí vyexpedoval do Prahy. Jeho mluvčí Petr Tomíček verdikt komentovat nechce, dokud není jisté jeho doručení účastníkům řízení. Doručování je úkolem soudu prvního stupně.

Mluvčí Biskupství brněnského Martina Jandlová řekla, že výsledek dosud nezná. Podle Novotné se má odvolací soud více zabývat například problematikou funkčního spojení obrazu s objektem, tedy kaplí u hradu Veveří.

Obraz byl desítky let součástí expozice Národní galerie v Praze, avšak v rámci církevních restitucí na něj vznesla nárok římskokatolická farnost Veverská Bítýška. Obvodní soud pro Prahu 1 i Městský soud v Praze rozhodly ve prospěch farnosti. Nyní zůstává v platnosti prvostupňové rozhodnutí.

Církev se rozhodla vystavit obraz v Diecézním muzeu v Brně, v polovině března se tak stal ozdobou expozice Vita Christi. Dovolání galerie čekalo u NS na rozhodnutí od konce letošního února.

Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku u hradu Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Později se obraz ocitl v držení státu a v roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.

Městský soud v Praze konstatoval, že stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958. Proto na dílo dopadá zákon o církevních restitucích. Podle výkladu galerie se ovšem obraz ocitl ve vlastnictví státu dříve, a tedy už na něj církev nárok neměla.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy