O kmotrech už nechce slyšet. Míří za Obamou

Tereza Šídlová
20. 5. 2011 5:55
Velvyslanec v USA Gandalovič před odjezdem mluví o česko-amerických vztazích i prověrce
Petr Gandalovič míří do Washingtonu.
Petr Gandalovič míří do Washingtonu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Viditelně se těší, až za sebou zanechá doma zpochybňovanou politickou kariéru a ocitne se u prezidenta Baracka Obamy.

Exministr zemědělství a bývalý místopředseda ODS Petr Gandalovič v pátek odjíždí do Washingtonu, aby se ujal postu velvyslance v USA, zřejmě nejprestižnějšího diplomatického postu v zahraničí.

Gandalovičovo jméno se v Česku skloňovalo v souvislosti s nábory stranických černých duší a spekulovalo se o jeho vazbách na severočeské „kmotry", novopečený ambasador se však na dosah Americe zdráhá o své domácí politické minulosti mluvit.

„Moje vztahy s jakýmikoli lidmi nejsou diskvalifikující. Prošel jsem celým hodnotícím prověřovacím systémem natolik, že si nemyslím, že by se cokoli mělo jakkoli odrážet na mé práci," říká diplomat a politik Gandalovič, který má za sebou také zkušenost newyorského generálního konzula či doma primátora Ústí nad Labem.

Hájka si všimli

Aktuálně.cz: Máte pro vaše americké protějšky-diplomaty připravené vysvětlení, co se tady děje v české politice a jak silná a stabilní je zdejší vláda?

Pro česko-americké vztahy je důležitý ten vztah sám o sobě. Nechci, aby to vyznělo, zda je jedno, jestli je tu ta či ona vláda. Na druhou stranu vztahy budujeme s dlouhodobější perspektivou, tudíž nemohou být narušeny nějakými dílčími změnami ve vládě.

A.cz: Domácí aféry se ale dotkly přímo vztahů Prahy a Washingtonu. Například slova prezidentského vicekancléře Petra Hájka, který zpochybňoval teroristické útoky z 11. září 2001, případně dopadení jejich strůjce Usámy bin Ládina. Čekáte, že je budete muset vysvětlovat?

Je třeba otevřeně říct, že Američané tyto věci nepřecházejí bez povšimnutí. Na druhé straně naši nejvyšší představitelé na to dostatečně reagovali, tedy jak pan prezident, tak ministr zahraničních věcí. Je to považováno za uzavřenou věc a já to takto beru.

A.cz: Už víte, kdy předáte pověřovací listiny do rukou amerického prezidenta? Jak taková schůzka vypadá, budou se na ní probírat problémy a témata česko-amerických vztahů, nebo při ní padají spíš diplomatické fráze?

Termínově nevím, nebudu to říkat ani přibližně. Věřím, že to nebudou pouhé zdvořilostní fráze, ale že to nebude ani nějaká hluboká konzultace všech detailů. Určitě bude prostor pojmenovat pilíře našeho vzájemného vztahu a to určitě využiju.

Vrtulníky a věda

A.cz: Jaké tedy ty pilíře jsou? Co tam řeknete? Americký velvyslanec tady v Praze se netají tím, že jeho hlavním úkolem je podporovat společnost Westinghouse v tendru na dostavbu Temelína. S čím jedete do Washingtonu vy?

Nemáme vůči Americe jedno téma. My chceme například jadernou problematiku rozšířit na více témat. Už proto, že nemůžeme v žádném případě zaručit, že společnost Westinghouse soutěž vyhraje. Důležitým tématem je strategická bezpečnost a nejde jen o naše nasazení v Afghánistánu, ale například o spolupráci při úpravách stávajících vrtulníků, které by mohly sloužit pro NATO. Česko má nadprůměrnou schopnost v oblasti ochrany proti důsledkům chemických i radiačních dopadů zbraní hromadného ničení. V tomto ohledu chceme být partnerem i ve vědecké oblasti.

Takhle Amerika slavila dopadení Usámy bin Ládina.
Takhle Amerika slavila dopadení Usámy bin Ládina. | Foto: Reuters

A.cz: Radar protiraketové obrany, který měl být v Brdech, sice nakonec odmítl prezident Obama, ale jeho podpora v českém parlamentu byla velmi nejistá. V minulosti se i zahraniční vojenské mise staly předmětem domácích politických bojů. Jsme důvěryhodný spojenec?

Pokud se bavíme o misích, teď máme schválený mandát a i debata o naší roli v Afghánistánu je dnes ve sněmovně pojímána odpovědněji. Nemyslím, že bychom byli pro USA nespolehlivým partnerem. Naopak naše angažmá v Afghánistánu je pro Ameriku velmi důležité. Jsme v regionu, který není jednoduchý. V USA musí chápat, že tyto věci budou vždy nějak obtížné i ve vnitropolitickém pohledu. Je přece celá řada zemí, které své vojáky stáhly.

A.cz: Česko-americké vztahy prošly v souvislosti s radarem zatěžkávací zkouškou. Už také nefunguje porevoluční nadšení USA, ani zjevná blízkost administrativy republikánského prezidenta George Bushe ke středoevropskému regionu. Jaké ty současné vztahy jsou?

V tom zaznívá negativní podtón, kdežto já bych to viděl jako dobrou vizitku. Tím, že nepředstavujeme pro USA problém, jsou naše vztahy pracovnější, profesionálnější. Na druhou stranu to na nás klade nároky, že si americkou pozornost nezískáme automaticky, ale že si ji do jisté míry musíme získat užitečnou spoluprací.

Všechny prověrky mám

A.cz: Česko-americké vztahy také trápí podezření z korupce při armádních zakázkách. Bývalý velvyslanec USA v Praze William Cabaniss nařkl exministra obrany Bartáka z toho, že si při nákupu Tater řekl o úplatek. Podobná podezření sahající do bývalých vládních kruhů provázejí nákup pandurů. Připravujete se na to, že budete v USA vysvětlovat, že nejsme tak úplně zkorumpovaná země?

Celá řada jiných evropských zemí měla své problémy s armádními zakázkami. To tak je. Armádní zakázky z nějakého důvodu přitahují pozornost, ať už oprávněnou, nebo neoprávněnou. Nemyslím si, že je potřeba to vidět jako zátěž našich vztahů. Na druhé straně tady vznikla Bílá kniha, díky ní se nejdřív definuje, co bude naše obrana potřebovat. Teprve potom se budou definovat jednotlivé technologie a potřebné zakázky. To byl velmi dobrý krok.

A.cz: Dobré jméno vám doma neudělaly vaše kontakty s „kmotry", vaše kariéra s sebou nesla podezření z nákupu černých duší. Budete mít u svých kolegů v USA autoritu?

Za prvé si myslím, že moje vztahy s jakýmikoli lidmi nebyly nějak diskvalifikující. V řadě případů to byly mediální nadsázky, které se v té vypjaté době tady nějakým způsobem používaly. Já jsem prošel hodnotícím prověřovacím systémem natolik, že si nemyslím, že by se cokoli mělo jakkoli odrážet na mé práci.

A.cz: Vracíte se do diplomacie z politiky. Jak vás diplomaté přijali? Máte podporu ministra zahraničí Karla Schwarzenberga? On vaše jmenování spíš tak konstatoval.

Cítím důvěru nejen pana ministra, ale celého ministerstva. Jak jsem přešel ze sněmovny zpět na ministerstvo, je to pro mě prostředí, které znám. Setkávám se tam s celou řadou lidí, které jsem znal už v minulém období. Myslím si, že jak tady v ústředí, tak i ve Washingtonu jsou kvalitní lidi, kteří budou pro tu česko-americkou relaci velice dobrým přínosem.

 

Právě se děje

Další zprávy