Smoljak, nebo Jarolím. V druhém kolem doplňovacích voleb je účast zatím velmi nízká

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 4. 2019 21:22
O druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu v Praze 9 je menší zájem než o kolo první. Od 14:00, kdy se otevřely volební místnosti, do 20:30 přišlo v deváté městské části k volebním urnám jen 8,2 procenta voličů, při prvním kole to bylo 11,7 procenta. Informovala o tom mluvčí radnice Marie Kurková. O volné křeslo po Zuzaně Baudyšové (za ANO), která v lednu rezignovala ze zdravotní důvodů, usilují starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS) a scenárista a zastupitel Vinoře David Smoljak (za STAN).
Ve 2. kole doplňovacích voleb do Senátu se David Smoljak kandidující za STAN utká v Praze 9 s Janem Jarolímem z ODS, který má i podporu KDU-ČSL. | Video: Emma Smetana

V Horních Počernicích, které volební obvod Praha 9 zahrnuje také, je menší zájem o druhé kolo ještě více patrný. Zatímco minulý týden do 20:30 přišlo 10,2 procenta voličů, dnes to bylo pouze 4,8 procenta. Sdělila to Alexandra Janáčková z radnice Prahy 20.

V Praze 14 byla podle mluvčí Veroniky Berné k 20:00 účast 4,6 procenta. Dnes se volební místnosti uzavřou ve 22:00. Jako při každých volbách mohou i tentokrát voliči přijít podpořit svého kandidáta ještě v sobotu mezi 08:00 a 14:00.

V prvním kole o hlasy usilovalo deset kandidátů. U voličů vyhrál Jarolím těsně před Smoljakem. Pro Jarolíma, který kandiduje s podporou lidovců a Svobodných, hlasovalo 24,25 procenta lidí. Smoljak získal 23,53 procenta voličů.

Vítěz doplňovacích voleb složení horní komory příliš neovlivní. Rozhodne ale o tom, zda se nejpočetnější frakcí v Senátu stane ODS, nebo Starostové. Oba kluby mají po loňských senátních volbách shodně 18 členů. Baudyšová byla zvolena v roce 2014. Její nástupce bude zvolen jen na zbytek jejího funkčního období, tedy do října příštího roku.

Volby do horní komory vykazují pravidelně nízkou volební účast. První kolo řádných voleb se koná vždy s krajskými nebo komunálními volbami, účast se za posledních deset let pohybovala mezi 33,5 a 44,6 procenty.

K druhému kolu, které se koná o týden později samostatně, chodí mezi 15,4 a 24,6 procenta voličů. U doplňovacích a opakovaných voleb bývá účast podobná druhému kolu s výjimkou loňských doplňovacích voleb v Trutnově, které se konaly souběžně s prezidentskými volbami a zúčastnilo se jich 59,4 procenta voličů.

Volební obvod Praha 9, který je volebním obvodem číslo 24, zahrnuje devátou městskou část bez Hrdlořez, Hloubětína a části Malešic. Dále v tomto obvodu volí občané Prahy 14, Prahy 19, Prahy 20, Prahy 21, Běchovic, Dolních Počernic, Klánovic, Kolodějí, Satalic a Vinoře.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy