O Babišovi jsem nikdy neslyšel, hájí se muž, který ministrovi poslal jed

ČTK ČTK
21. 10. 2015 21:42
Ital slovinského původu Ivan Cernic, který je podezřelý, že vloni poslal otrávený dopis místopředsedovi české vlády Andreji Babišovi, dnes před soudem znovu odmítl obvinění z terorismu. Řekl, že pouze na černém trhu obchodoval s jedovatými látkami. Kdo je Andrej Babiš, prý vůbec nevěděl. Že jde o českého politika, se dozvěděl až od policie. Proces s Cernicem začal ve středu ve slovinském městě Koper.
Ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš.
Ministr financí a místopředseda vlády Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Koper (Slovinsko) - Slovinský soud ve středu začal projednávat případ Itala slovinského původu Ivana Cernice, který měl podle policie loni v listopadu poslat v dopise ministru financí Andreji Babišovi (ANO) smrtelnou dávku jedu.

"Nejsem terorista, jen prodávám ty látky na černém trhu přes internet," hájil se čtyřiadvacetiletý Cernic, který podle svých slov Babiše vůbec neznal. Slovinská policie ho zadržela koncem loňského roku v Nové Gorici a letos v květnu ho speciální prokuratura obžalovala ze tří trestných činů. Kromě terorismu, spočívajícího v odeslání obálky jedem, i z nelegální výroby a obchodu se zakázanými látkami a z falšování úředních listin.

Gram koupil za euro

Cernic, který studuje veterinární lékařství, podle obhajoby "pouze" obchodoval na černém trhu s chloridem rtuťnatým a plnil jen pokyny klienta, kam má tuto látku poslat. Muž obvinění z terorismu odmítl již v zářijovém přípravném řízení. Ve středu zopakoval, že se tato obvinění nezakládají na pravdě a že s nimi nemá nic společného. Chlorid rtuťnatý prý koupil na portálu eBay, tato látka je v Itálii běžně v prodeji. Jak uvedl, zakoupil 150 gramů za 150 eur a poté dalším kupcům nabízel 10 gramů za dvacet eur. Takto prodal šest balíčků jedovaté látky.

Babišovu adresu mu údajně dal anonymní kupec. Myslel si prý, že je zákazník a ten, komu má být balíček odeslán, jedna a tatáž osob. "Předtím jsem jméno Andrej Babiš nikdy neslyšel. Nevěděl jsem, že je to český podnikatel, ani že je to ministr," dodal Cernic.

Podle prokurátorky šlo o vydírání

Prokurátorka Bojana Podgorelecová ale jeho tvrzení odmítá a poukazuje na to, že obžaloba se netýká obchodování s chloridem rtuťnatým, nýbrž pouze jeho zneužití k vydírání. Podle agentury STA zdůraznila, že Cernic se spolu s dalšími neidentifikovanými osobami vědomě podílel na teroristických aktivitách.

Tato zločinecká skupina je podle prokuratury podezřelá, že požadovala od české vlády převedení pěti tisíc bitcoinů (kybernetická měna) v hodnotě kolem 1,6 milionu eur (přes 43 milionů korun) na virtuální účet. Pohrozila, že pokud se tak nestane, použije jed na veřejných místech v České republice. Jako ukázku, že to myslí vážně, gang poslal zásilku obsahující jed některým vládním činitelům.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy