O armádní letouny L-39 a L-159 se za 1,7 miliardy i nadále postará Aero Vodochody

ČTK ČTK
10. 5. 2016 14:38
Až do roku 2022 by měla společnost Aero Vodochody zajišťovat servis letounů L-159 a L-39 české armády. Předpokládaná hodnota zakázky je podle ministerstva obrany 1,68 miliardy korun bez DPH. Servis letounům zahrnuje opravy, údržby, dodávky náhradních dílů i technickou podporu. Podle ministerstva obrany tím bude zajištěna větší bezpečnost pilotů jak při výcviku, tak i v případě nasazení.
Letoun L-159.
Letoun L-159. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Servis pro letouny L-159 a L-39 by i nadále pro českou armádu měl zajišťovat jejich výrobce, společnost Aero Vodochody. O servisní podporu 34 letounů se bude firma starat až do roku 2022. O chystané zakázce za asi 1,68 miliardy korun ve středu vládu informuje ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Servisní podpora letounů řad L-39 a L-159 a všech jejich modifikací bude zahrnovat opravy i údržby, dodávky náhradních dílů a poskytování technické podpory. Aero Vodochody bude mít na starosti i péči třeba o agregáty, které jsou používány k rychlé náhradě v případě krizové poruchy letounu.

"Zajištění servisu letounů umožní zvýšení bezpečnosti jak při výcviku pilotů Armády České republiky, tak i v případě jejich případného nasazení při zajištění ochrany vzdušného prostoru státu," uvedl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Předpokládaná hodnota zakázky je podle ministerstva obrany 1,68 miliardy korun bez DPH.

Vláda nedávno souhlasila s další významnou zakázkou pro Aero Vodochody. Pro českou armádu přestaví tři jednomístné L-159 na dvojmístné verze, za což ministerstvo obrany zaplatí asi 437 milionů korun bez DPH. Stroje chce armáda využít k výcviku. Čeští letci by tak měli mít k dispozici celkem 24 bitevníků L-159. Původně si jich ministerstvo obrany pořídilo 72 za 51 miliard. Většinu z nich ale vojáci nepotřebovali. Část z nich proto byla prodána do USA a část do Iráku.

Vláda ve středu také projedná koupi čtyř laserových ozařovacích a průzkumných kontejnerů určených pro stíhačky Gripen. "Jedná se o zbraňový systém, jehož integrací dojde k zásadnímu rozšíření schopností letounů JAS-39 Gripen zejména v oblasti působení proti pozemním cílům a provádění vzdušného průzkumu za všech povětrnostních podmínek," dodal Lukovský. Zakázka bude zadána v jednacím řízení bez uveřejnění izraelské společnosti Rafael Advanced Defence Systems Ltd., která je jediným výrobcem tohoto zařízení, dodal. Piloti gripenů by nové zařízení měli mít k dispozici do konce listopadu 2017. Ministerstvo obrany za kontejnery zaplatí asi 266 milionů korun bez DPH.

Ministři se ve středu zároveň seznámí se zakázkou za 153,4 milionu korun bez DPH na generální opravu leteckých motorů pro letouny L-410. Získat by ji v jednacím řízení bez uveřejnění měla společnost GE Aviation Czech, která příslušné motory vyrábí. "Předmětem veřejné zakázky je zajištění servisní podpory leteckých motorů M-601D a M-601E v rozsahu dílčích služeb zahrnujících provádění oprav, údržby, servisu a dodávek náhradních dílů v rámci plánované, neplánované a speciální údržby, a to na šesti kusech letounů L-410 provozovaných Armádou České republiky," poznamenal Lukovský.

 

Právě se děje

Další zprávy