O armádní letouny L-39 a L-159 se za 1,7 miliardy i nadále postará Aero Vodochody

ČTK ČTK
10. 5. 2016 14:38
Až do roku 2022 by měla společnost Aero Vodochody zajišťovat servis letounů L-159 a L-39 české armády. Předpokládaná hodnota zakázky je podle ministerstva obrany 1,68 miliardy korun bez DPH. Servis letounům zahrnuje opravy, údržby, dodávky náhradních dílů i technickou podporu. Podle ministerstva obrany tím bude zajištěna větší bezpečnost pilotů jak při výcviku, tak i v případě nasazení.
Letoun L-159.
Letoun L-159. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Servis pro letouny L-159 a L-39 by i nadále pro českou armádu měl zajišťovat jejich výrobce, společnost Aero Vodochody. O servisní podporu 34 letounů se bude firma starat až do roku 2022. O chystané zakázce za asi 1,68 miliardy korun ve středu vládu informuje ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Servisní podpora letounů řad L-39 a L-159 a všech jejich modifikací bude zahrnovat opravy i údržby, dodávky náhradních dílů a poskytování technické podpory. Aero Vodochody bude mít na starosti i péči třeba o agregáty, které jsou používány k rychlé náhradě v případě krizové poruchy letounu.

"Zajištění servisu letounů umožní zvýšení bezpečnosti jak při výcviku pilotů Armády České republiky, tak i v případě jejich případného nasazení při zajištění ochrany vzdušného prostoru státu," uvedl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Předpokládaná hodnota zakázky je podle ministerstva obrany 1,68 miliardy korun bez DPH.

Vláda nedávno souhlasila s další významnou zakázkou pro Aero Vodochody. Pro českou armádu přestaví tři jednomístné L-159 na dvojmístné verze, za což ministerstvo obrany zaplatí asi 437 milionů korun bez DPH. Stroje chce armáda využít k výcviku. Čeští letci by tak měli mít k dispozici celkem 24 bitevníků L-159. Původně si jich ministerstvo obrany pořídilo 72 za 51 miliard. Většinu z nich ale vojáci nepotřebovali. Část z nich proto byla prodána do USA a část do Iráku.

Vláda ve středu také projedná koupi čtyř laserových ozařovacích a průzkumných kontejnerů určených pro stíhačky Gripen. "Jedná se o zbraňový systém, jehož integrací dojde k zásadnímu rozšíření schopností letounů JAS-39 Gripen zejména v oblasti působení proti pozemním cílům a provádění vzdušného průzkumu za všech povětrnostních podmínek," dodal Lukovský. Zakázka bude zadána v jednacím řízení bez uveřejnění izraelské společnosti Rafael Advanced Defence Systems Ltd., která je jediným výrobcem tohoto zařízení, dodal. Piloti gripenů by nové zařízení měli mít k dispozici do konce listopadu 2017. Ministerstvo obrany za kontejnery zaplatí asi 266 milionů korun bez DPH.

Ministři se ve středu zároveň seznámí se zakázkou za 153,4 milionu korun bez DPH na generální opravu leteckých motorů pro letouny L-410. Získat by ji v jednacím řízení bez uveřejnění měla společnost GE Aviation Czech, která příslušné motory vyrábí. "Předmětem veřejné zakázky je zajištění servisní podpory leteckých motorů M-601D a M-601E v rozsahu dílčích služeb zahrnujících provádění oprav, údržby, servisu a dodávek náhradních dílů v rámci plánované, neplánované a speciální údržby, a to na šesti kusech letounů L-410 provozovaných Armádou České republiky," poznamenal Lukovský.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy