O armádní letouny L-39 a L-159 se za 1,7 miliardy i nadále postará Aero Vodochody

ČTK ČTK
10. 5. 2016 14:38
Až do roku 2022 by měla společnost Aero Vodochody zajišťovat servis letounů L-159 a L-39 české armády. Předpokládaná hodnota zakázky je podle ministerstva obrany 1,68 miliardy korun bez DPH. Servis letounům zahrnuje opravy, údržby, dodávky náhradních dílů i technickou podporu. Podle ministerstva obrany tím bude zajištěna větší bezpečnost pilotů jak při výcviku, tak i v případě nasazení.
Letoun L-159.
Letoun L-159. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Servis pro letouny L-159 a L-39 by i nadále pro českou armádu měl zajišťovat jejich výrobce, společnost Aero Vodochody. O servisní podporu 34 letounů se bude firma starat až do roku 2022. O chystané zakázce za asi 1,68 miliardy korun ve středu vládu informuje ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Servisní podpora letounů řad L-39 a L-159 a všech jejich modifikací bude zahrnovat opravy i údržby, dodávky náhradních dílů a poskytování technické podpory. Aero Vodochody bude mít na starosti i péči třeba o agregáty, které jsou používány k rychlé náhradě v případě krizové poruchy letounu.

"Zajištění servisu letounů umožní zvýšení bezpečnosti jak při výcviku pilotů Armády České republiky, tak i v případě jejich případného nasazení při zajištění ochrany vzdušného prostoru státu," uvedl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Předpokládaná hodnota zakázky je podle ministerstva obrany 1,68 miliardy korun bez DPH.

Vláda nedávno souhlasila s další významnou zakázkou pro Aero Vodochody. Pro českou armádu přestaví tři jednomístné L-159 na dvojmístné verze, za což ministerstvo obrany zaplatí asi 437 milionů korun bez DPH. Stroje chce armáda využít k výcviku. Čeští letci by tak měli mít k dispozici celkem 24 bitevníků L-159. Původně si jich ministerstvo obrany pořídilo 72 za 51 miliard. Většinu z nich ale vojáci nepotřebovali. Část z nich proto byla prodána do USA a část do Iráku.

Vláda ve středu také projedná koupi čtyř laserových ozařovacích a průzkumných kontejnerů určených pro stíhačky Gripen. "Jedná se o zbraňový systém, jehož integrací dojde k zásadnímu rozšíření schopností letounů JAS-39 Gripen zejména v oblasti působení proti pozemním cílům a provádění vzdušného průzkumu za všech povětrnostních podmínek," dodal Lukovský. Zakázka bude zadána v jednacím řízení bez uveřejnění izraelské společnosti Rafael Advanced Defence Systems Ltd., která je jediným výrobcem tohoto zařízení, dodal. Piloti gripenů by nové zařízení měli mít k dispozici do konce listopadu 2017. Ministerstvo obrany za kontejnery zaplatí asi 266 milionů korun bez DPH.

Ministři se ve středu zároveň seznámí se zakázkou za 153,4 milionu korun bez DPH na generální opravu leteckých motorů pro letouny L-410. Získat by ji v jednacím řízení bez uveřejnění měla společnost GE Aviation Czech, která příslušné motory vyrábí. "Předmětem veřejné zakázky je zajištění servisní podpory leteckých motorů M-601D a M-601E v rozsahu dílčích služeb zahrnujících provádění oprav, údržby, servisu a dodávek náhradních dílů v rámci plánované, neplánované a speciální údržby, a to na šesti kusech letounů L-410 provozovaných Armádou České republiky," poznamenal Lukovský.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy