Nutíte nám Opencard, žehrali studenti. ODS kličkovala

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
4. 10. 2010 19:45
Kandidáti na pražského primátora diskutovali se středoškoláky
Boris Šťastný, ODS
Boris Šťastný, ODS | Foto: Jan Langer

Praha - Překvapilo nás, jak se slušně chovali. S takovým hodnocením odcházeli studenti pražských středních škol z debaty s kandidáty na primátora, který uspořádala organizace Člověk v tísni. Pozvala zástupce ČSSD, ODS, Strany zelených, TOP 09 i Věcí veřejných.

V sále nezbylo volné místo a k tomu, aby velká část rukou vystřelila nahoru, stačilo naťuknout jediné téma: Opencard.

"Ptám se jako student, kterému bylo nařízeno pořídit si Opencard, k čemu ta karta bude sloužit," rozproudil debatu jeden jeden z gymnazistů. A dotazy pokračovaly: "Kdo ponese odpovědnost?" "Proč karta nic neumí, když stála miliardu korun?"

"Ale vždyť si kartu nemusíte pořizovat, můžete si vybrat," snažil se studenty ukonejšit jeden z volebních lídrů pražské ODS Boris Šťastný, který zastupoval stranického kandidáta na primátora Bohuslava Svobodu.

Volba: Karta nebo lístek za 26

Studenti ho ale rychle vyvedli z omylu. "Mám jen dvě možnosti: buď Opencard, nebo si každý den kupovat lístky. Jen na cestu do a ze školy za dvaapadesát korun."

Petra Kolínská, SZ
Petra Kolínská, SZ | Foto: Jan Langer

To uznal i další z politiků usilujících o primátorské křeslo - Zdeněk Tůma z TOP 09. "Ta míra donucení je opravdu veliká. Bylo by lepší, kdyby karta nebyla povinná, ale třeba finančně zvýhodněná."

Kandidátka Věcí veřejných Markéta Reedová měla pro studenty na Opencard jednoduchou odpověď. "Nejdříve se vymyslela identifikační karta, analýzu dělala firma Haguess, která pak zakázku na kartu i dostala. Aby se existence karty nějak obhájila, tak se vymyslelo, že bude dopravní, a proto si ji teď musíte pořizovat."

Studenty kromě Opencard zajímala třeba bezbariérová MHD, péče o památky, Kaplického knihovna nebo osud fotbalového stadionu ve vršovickém Ďolíčku.

Adresné otázky z publika zaznívaly hlavně na Borise Šťastného z ODS. Všichni ostatní mají výhodu, že před volbami mohou kritizovat z místa opozice.

Petra Kolínská ze Strany zelených připomněla ODS třeba plány na olympiádu v Praze. "To je ukázka naprosto nekoncepční akce, kterou ODS zapomněla s kýmkoli projednat."

Změnila se ODS?

Markéta Reedová a Zdeněk Tůma
Markéta Reedová a Zdeněk Tůma | Foto: Jan Langer

Šťastný oponoval úspěchy strany a slíbil i změnu politiky. "O jaké změně tady mluvíte," zeptal se Štastného jeho rival ze sociální demokracie Jiří Dienstbier mladší a vyjmenoval politiky ze současného vedení Prahy, kteří znovu kandidují. "Blažek, Klega, Kousalíková, proslulý radní Richter... Máme tomu věřit, že se ODS změnila."

Všichni ani neměli v dvouhodinové diskusi možnost svůj dotaz položit.

"Vadí mi, že se nedostalo na můj dotaz. Chtěl jsem se zeptat na to obrovské množství billboardů a reklamy politických stran. Hodně vnímám prostor kolem sebe a to mi vadí," komentoval setkání Patrik Mareš ze Střední průmyslové školy stavební Josefa Gočára.

 

Právě se děje

Další zprávy