Kůrovcová kalamita: Napadeného dřeva je na Šumavě výrazně víc než v minulých letech

ČTK ČTK
26. 6. 2019 11:50
V šumavském národním parku je letos připraveno ke zpracování už 15 tisíc krychlových metrů dřeva napadených kůrovcem. Je to výrazně více než ve stejnou dobu v minulých letech. NP Šumava předpokládá, že počet stromů napadených kůrovcem ještě zásadně vzroste. Park uzavřel před sezonou dohodu s 64 firmami na těžbu a zpracování dřeva. Nyní shání další, jelikož nasmlouvané společnosti nestačí napadené stromy zpracovávat. ČTK to dnes řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
Foto: Aktuálně.cz

"Na letošní rok máme plán těžby 140 tisíc krychlových metrů dřeva. Zůstává otázkou, kolik z toho bude kůrovcového," uvedl Dvořák. NP Šumava se domnívá, že většinu bude tvořit takzvaná nahodilá těžba. To znamená zpracování dřeva zasaženého škůdcem. "Po teplém dubnu přišel chladnější květen, kdy u nás na Šumavě sněžilo i mrzlo, což kůrovce zbrzdilo. Ovšem červen je opět extrémně teplý a suchý. Další vývoj kůrovce ovlivní počasí. Pokud bude nedostatek srážek, dá se očekávat masivní rozmnožení kůrovce," řekl Dvořák.

Dodal, že podobně jako v jiných lesích i na Šumavě postrádají firmy na zpracování dřeva. "Nové rámcové dohody jsme letos na jaře uzavřeli s 64 dodavateli. Jejich kapacity však na naši poptávku nestačí. Některé minitendry na těžební práce takzvaně propadají. Proto hledáme další dodavatele, kteří pomůžou se zpracováním kůrovce," řekl náměstek ředitele Národního parku Šumava Jan Kozel.

Loni šumavský národní park vytěžil více než 250 tisíc krychlových metrů dřeva, což bylo výrazně více než v minulých letech. Nárůst způsobila likvidace následků polomů z let 2017 a 2018. Kůrovcové dřevo představovalo z celkového objemu asi 50 tisíc krychlových metrů.

 

Právě se děje

Další zprávy