Kůrovcová kalamita: Napadeného dřeva je na Šumavě výrazně víc než v minulých letech

ČTK ČTK
26. 6. 2019 11:50
V šumavském národním parku je letos připraveno ke zpracování už 15 tisíc krychlových metrů dřeva napadených kůrovcem. Je to výrazně více než ve stejnou dobu v minulých letech. NP Šumava předpokládá, že počet stromů napadených kůrovcem ještě zásadně vzroste. Park uzavřel před sezonou dohodu s 64 firmami na těžbu a zpracování dřeva. Nyní shání další, jelikož nasmlouvané společnosti nestačí napadené stromy zpracovávat. ČTK to dnes řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
Foto: Aktuálně.cz

"Na letošní rok máme plán těžby 140 tisíc krychlových metrů dřeva. Zůstává otázkou, kolik z toho bude kůrovcového," uvedl Dvořák. NP Šumava se domnívá, že většinu bude tvořit takzvaná nahodilá těžba. To znamená zpracování dřeva zasaženého škůdcem. "Po teplém dubnu přišel chladnější květen, kdy u nás na Šumavě sněžilo i mrzlo, což kůrovce zbrzdilo. Ovšem červen je opět extrémně teplý a suchý. Další vývoj kůrovce ovlivní počasí. Pokud bude nedostatek srážek, dá se očekávat masivní rozmnožení kůrovce," řekl Dvořák.

Dodal, že podobně jako v jiných lesích i na Šumavě postrádají firmy na zpracování dřeva. "Nové rámcové dohody jsme letos na jaře uzavřeli s 64 dodavateli. Jejich kapacity však na naši poptávku nestačí. Některé minitendry na těžební práce takzvaně propadají. Proto hledáme další dodavatele, kteří pomůžou se zpracováním kůrovce," řekl náměstek ředitele Národního parku Šumava Jan Kozel.

Loni šumavský národní park vytěžil více než 250 tisíc krychlových metrů dřeva, což bylo výrazně více než v minulých letech. Nárůst způsobila likvidace následků polomů z let 2017 a 2018. Kůrovcové dřevo představovalo z celkového objemu asi 50 tisíc krychlových metrů.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy