Prezidentova ochranka má po osmi měsících nového šéfa, konkurz vyhrál Zdeněk Šiman

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2016 18:24
Novým ředitelem Útvaru pro ochranu prezidenta se v pondělí stal Zdeněk Šiman. Uvedl to mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Šiman ve funkci nahradil Petra Dongrese, který rezignoval po incidentu, kdy aktivisté místo standarty vyvěsili obří rudé trenýrky nad Pražským hradem. Dongres skončil v roli šéfa prezidentovy ochranky ke konci loňského září, protože necítil důvěru hlavy státu. Odpovědnost za událost, při které členové skupiny Ztohoven pronikli převlečeni za kominíky na střechu budov Pražského hradu, ale odmítl. Po jeho odstoupení ochranku prezidenta dočasně vedl Vladimír Mach. Nový ředitel útvaru se hledal osm měsíců, Šiman uspěl ve výběrovém řízení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Útvar pro ochranu prezidenta povede Zdeněk Šiman. Místo ředitele zaujme po Petru Dongresovi, který odstoupil kvůli akci skupiny Ztohoven, která nad Hradem místo prezidentské standarty vyvěsila rudé trenýrky. Podle Parlamentních listů dělal Šiman již v minulosti Zemanovi bodyguarda.

Po rezignaci Dongrese v září loňského roku ochranku prezidenta dočasně vedl Vladimír Mach. Nový ředitel útvaru se hledal osm měsíců, Šiman uspěl ve třetím výběrovém řízení. V prvních dvou kolech o funkci nikdo neměl zájem. "Jsem rád, že útvar, který se stará o bezpečnost prezidenta České republiky, má opět svého ředitele," uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Šiman dosud působil v prvním odboru Útvaru pro ochranu prezidenta, má hodnost plukovníka. Prezident Miloš Zeman byl podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka o jménu nového ředitele s předstihem informován. "Je to skvělá volba, pan prezident považuje Zdeňka Šimána za bytostného profesionála," sdělil Ovčáček.

Šiman byl Zemanovým bodyguardem v době, kdy byl předsedou vlády. "To, že vás pokládám za svoje přátele, není formalita, není zdvořilost, není kurtoazie, prakticky se všemi z vás se známe dlouhá a dlouhá léta. Dokonce tady vidím Zdeňka Šimana, který mi dělal ostrahu v době, když jsem byl premiérem, a pak, i když ho k tomu nikdo nenutil, ke mně jezdil na návštěvy na chalupu na Vysočině," řekl podle Parlamentních listů prezident Zeman v projevu na oslavě svých sedmdesátin v říjnu 2014.

Kvůli kauze trenýrek na Hradě ve funkci kromě Dongrese skončili velitel Hradní stráže Radim Studený a ředitel bezpečnostního odboru Jan Fulík. Případem tří umělců ze skupiny Ztohoven, kteří na střechu Hradu vnikli, se na konci června začne zabývat soud. Po incidentu s trenýrkami se začalo hovořit o větším zabezpečení nejvýznamnější tuzemské památky. Nároky na bezpečnost umocnily také loňské teroristickými útoky v Paříži či v Bruselu. Nedávno například na Hradě přibyly kamery a veřejnými prostranstvími prochází více policistů a vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy