Novým ředitelem vězeňské služby je náměstek Dohnal

ČTK ČTK
30. 11. 2012 13:23
Nahradil Jiřího Treglera. Vězeňství se pro rok 2013 navýší rozpočet o 600 milionů
Jiří Tregler.
Jiří Tregler. | Foto: Ministerstvo spravedlnosti

Praha - Novým ředitelem Vězeňské služby ČR se stal dosavadní náměstek Petr Dohnal.

Při jednání sněmovního branného výboru to oznámil náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák.

Dohnal nahradil Jiřího Treglera, který v polovině listopadu rezignoval. Funkce se ujme od soboty.

Dohnala jmenoval do čela vězeňské služby ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Vzhledem k jeho služební hodnosti se prý nemuselo uskutečnit výběrové řízení.

Tregler zdůvodnil rezignaci osobními důvody. V čele vězeňství byl od předloňského září. Vězeňskou službu dočasně vedl náměstek Marian Prokeš.

Z pátečního jednání sněmovního branného výboru vyplynulo i navýšení rozpočtu vězeňské služby, oproti letošnímu roku bude mít k dispozici asi o 600 milionů korun více. V roce 2013 tak bude hospodařit se zhruba 8,2 miliardami korun.

Tento rozpočet navrhlo ministerstvo spravedlnosti, branný výbor v pátek doporučil poslancům jeho schválení.

Černochová: Výdaje jsou stále podhodnocené

Z jednání ale vyplynulo, že navzdory vyšší částce je vězeňská služba podfinancovaná.

"Rozpočet je v realističtějších číslech než letošní. Bohužel se v něm opět odráží nutnost úspor," poznamenala zpravodajka Jana Černochová (ODS).

Výdaje jsou podle ní celkově podhodnoceny při předpokládaném ročním průměrném počtu 23.000 vězňů o 140 milionů korun.

Ve výhledu pro roky 2014 a 2015 jsou částky ještě vyšší - asi 464 milionů a 491 milionů korun, přičemž se předpokládá pokles počtu vězňů na 21.500.

Hospodářský plán pro příští rok předpokládá, že vězeňská služba získá odprodejem nepotřebného majetku 210,9 milionu korun. Pokud se nenaplní, bude řádný chod věznic zajištěn podle Černochové zhruba do druhé poloviny října. V opačném případě to prý bude do začátku prosince.

Zhruba o 41,7 milionu korun je podle zpravodajky podhodnocen objem peněz na platy příslušníků vězeňské služby a civilních zaměstnanců. Bude se to řešit neobsazováním systematizovaných míst.

Průměrný plat příslušníků je zhruba 25.200 korun, u civilních zaměstnanců je asi o tisícikorunu nižší.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy