Ministrem průmyslu má být náměstek Jiří Havlíček. Jmenování má téměř jisté, Zeman ho oceňuje

Veronika Neprašová Domácí ČTK Veronika Neprašová, Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2017 21:10
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl, aby novým ministrem průmyslu a obchodu jmenoval dosavadního náměstka Jiřího Havlíčka. Předseda vlády to řekl novinářům na Hradě po jednání s prezidentem. Zdůraznil, že Havlíček se v resortu dobře orientuje, a nebude proto potřebovat čas na aklimatizaci. Mezi jeho hlavní úkoly bude patřit zákon o elektronických komunikacích. Prezident se s Havlíčkem sejde příští týden. "S téměř stoprocentní pravděpodobností ho jmenuji za další týden," uvedl ve čtvrtek večer Miloš Zeman v TV Barrandov.
Jiří Havlíček s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
Jiří Havlíček s premiérem Bohuslavem Sobotkou. | Foto: ČTK

Praha - Novým ministrem průmyslu a obchodu se má stát dosavadní náměstek Jiří Havlíček. Právě jeho jméno navrhl ve čtvrtek prezidentovi Miloši Zemanovi předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

"Dnes jsem odevzdal tento návrh panu prezidentu republiky," řekl Sobotka. "Pan Havlíček je připraven, aby se této funkce ujal. Pan prezident mě informoval o tom, že se s ním chce přirozeně sejít," sdělil.

"Pan Havlíček působí necelé čtyři roky na postu náměstka ministra průmyslu a obchodu a je to člověk, který je velmi dobře obeznámen s celou agendou ministerstva a také s prioritami ministerstva," vysvětlil svou volbu předseda vlády s tím, že měl možnost s Havlíčkem "velmi těsně spolupracovat".

"Ta spolupráce mě ujistila v tom, že je dobře připraven na to, aby do voleb do Poslanecké sněmovny ministerstvo průmyslu a obchodu vedl," doplnil premiér.

Sobotka zdůraznil, že do parlamentních voleb zbývá pouhých sedm měsíců. "Očekávám, že nebude potřebovat jakoukoliv aklimatizaci a bude moci začít fungovat okamžitě poté, co bude do té funkce jmenován ze strany prezidenta republiky," dodal premiér s tím, že "by uvítal, aby to bylo co nejdříve".

Jmenování má Havlíček téměř jisté

Prezident Miloš Zeman jmenuje Jiřího Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu s téměř stoprocentní pravděpodobností, řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro televizi Barrandov. S Havlíčkem, který je nyní na ministerstvu průmyslu náměstkem, se prezident setká příští týden, jmenovat by ho mohl za další týden.

"Budu s ním hovořit příští týden," řekl Zeman o Havlíčkovi. "S téměř stoprocentní pravděpodobností ho jmenuji za další týden," dodal. Uvedl také, že je rád, že dostal od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) návrh jmenovat právě Havlíčka, protože jako jediný z možných kandidátů na ministra v úřadu pracuje. "Může tento resort převzít, aniž by se zaučoval, což by znamenalo ztrátu několika měsíců," řekl o Havlíčkovi prezident.

Zeman si také myslí, že Havlíček by se mohl po podzimních sněmovních volbách vrátit do své nynější funkce. "Věřím, že si ho nový ministr průmyslu a obchodu vezme opět jako svého zkušeného náměstka," poznamenal prezident.

Prioritou je prosazení zákona o elektronických komunikacích

Předseda vlády také uvedl priority, kterým by se nový ministr měl věnovat. Na prvním místě jmenoval prosazení zákona o elektronických komunikacích, který čeká ve sněmovně na první čtení. "Měl by výrazně zvýšit práva spotřebitelů ve vztahu k mobilním operátorům a vytvořit podmínky pro snížení cen za jejich služby," řekl.

Havlíček by také měl urychlit čerpání evropských peněz: "Cílem je, aby se ministerstvo průmyslu pod vedením Jiřího Havlíčka dostalo mezi nejlépe čerpající ministerstva."

Dále je podle Sobotky prioritou příprava výstavby nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany, změna systému investičních pobídek nebo podpora exportu a nových investic a dotažení legislativy ministerstva průmyslu ve sněmovně.

Havlíček v reakci uvedl, že nová funkce je pro něj výzvou. "Velice si vážím důvěry předsedy vlády Bohuslava Sobotky a návrhu na mé jmenování do funkce ministra průmyslu a obchodu. Vedení resortu by pro mě byla další profesní výzva v rámci mého dlouholetého působení jak v oblasti průmyslu, tak na samotném ministerstvu," napsal.

"Pokud mne prezident republiky ministrem jmenuje, pak jsem připraven se s maximálním nasazením pustit do dokončení důležitých úkolů, které na ministerstvu v rámci funkčního období současné koaliční vlády zbývají a které jasně definoval premiér Sobotka," doplnil Havlíček.

"Jedná se zejména o co nejlepší čerpání peněz z fondů EU, podporu exportu a investic, legislativní dokončení důležitých norem, zejména zákona o elektronických komunikacích, a v neposlední řadě i práci na silnější ochraně spotřebitelů," dodal.

Podle Andreje Babiše nečeká nového ministra snadný úkol. "Já jsem rád, že pan premiér po měsíci někoho přemluvil, že to na ten půlrok vezme. Každopádně to rozhodně nebude mít lehké. Nic moc už nestihne, přitom ho čekají fakt důležité věci. Na těch pár měsíců je to velká výzva," řekl vicepremiér.

"Respektuji rozhodnutí ČSSD a těším se na spolupráci s ním v nové funkci, pokud ho prezident jmenuje. Jistě je výhodou nového ministra znalost chodu MPO," napsal v SMS zprávě předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Předseda ODS Petr Fiala poznamenal, že výměna v čele ministerstva průmyslu a obchodu přišla pozdě, protože pouhých několik měsíců před volbami prakticky ztrácí svůj smysl. Pozastavil se nad tím, že úřad byl téměř měsíc v provizoriu.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek popřál Havlíčkovi hodně štěstí. "Vím, že za půl roku se toho příliš udělat nedá. Už z toho pohledu je docela výhodné, že to je bývalý náměstek, protože tu agendu zná a ministerstvo taky. Kdyby přišel zvenku, tak se bude půl roku orientovat," řekl.

Svazy a asociace výběr ministra vítají

Volbu Jiřího Havlíčka vítají oborové svazy a asociace. "Jiří Havlíček je nejrozumnější volba, neboť v tuto chvíli nejde o nějakou převratnou politiku, ale o to, aby se dotáhly započaté aktivity. To logicky nejlépe zvládne ten, kdo byl u všech dosavadních kroků, projektů a jednání," řekl prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar uvedl, že svaz s Havlíčkem dlouhodobě spolupracuje, jeho nominace je tak pro instituci dobrou zprávou. "Ministerstvo má širokou agendu a je potřeba řešit řadu věcí. Tuzemské firmy a ekonomika například potřebují, aby fungovalo čerpání z evropských fondů, pokračovala podpora českého exportu a naplánované zahraniční mise. V neposlední řadě se musí řešit agenda související s průmyslem 4.0," řekl.

Podle Hospodářské komory by se nově jmenovaný ministr měl urychleně zabývat digitální agendou, zejména pak rozvojem vysokorychlostního internetu. Naopak podle hlavní ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy jmenování Havlíčka nezjitří žádné výraznější emoce, mimo jiné proto, že do parlamentních voleb zbývá už jen pár měsíců. "Havlíček tak bude muset být z tohoto důvodu spíše ´udržovacím ministrem´," prohlásil.

Havlíček od roku 2000 vystřídal několik významnějších odborných a politických funkcí na ministerstvech financí či průmyslu a obchodu, kde patřil mezi lety 2003 až 2006 mezi blízké spolupracovníky exministra Milana Urbana, konkrétně byl šéfem jeho kabinetu. Následovaly důležité pozice v aparátu ČSSD. Havlíček patří mezi vlivné straníky ve středních Čechách, kde se angažoval i v komunální politice jako místostarosta Čáslavi. Jeho pozici v ČSSD upevňují nejen dobré vztahy se špičkami sociální demokracie či dlouholeté vrcholné funkce ve státní správě, ale i to, že se stal členem již v roce 1998 během vysokoškolských studií.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy