Nový žebříček znečišťovatelů. Kdo otravuje vzduch?

Pavel Baroch
30. 9. 2008 15:04
Vyšel nový registr znečišťování ovzduší či vod
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Nejvíce látek, které vyvolávají nebo mohou způsobovat rakovinu, vypustila do ovzduší už třetí rok po sobě společnost Deza z Valašského Meziříčí.

Rekordmanem v emisích skleníkových plynů si stále drží elektrárna Prunéřov u Kadaně. A nejvíce dioxinů loni vypustil ArcelorMittal v Ostravě.

Ekologické sdružení Arnika zveřejnila už počtvrté seznam největších znečišťovatelů, který vychází z údajů z takzvaného Integrovaného registru znečišťování a který je veřejně přístupný na internetové adrese www.irz.cz.

Tato databáze, kterou provozuje Česká informační agentura životního prostředí CENIA, umožňuje sestavit tabulky podle různých kritérií - například seznam firem, které vypustily nejvíce drobného prachu či oxidu uhličitého.

Tabulky zároveň umožňují porovnat, kdo oproti minulým letům postoupil na přední místa nebo naopak ze seznamu největších znečišťovatelů vypadnul - třeba proto, že podnik namontoval účinnější technologii.

Foto: Ludvík Hradilek

Skleníkových plynů přibylo

Jedním z nejvýznamnějších poznatků z aktuálních údajů od 1177 provozoven je ten, že na rozdíl od předchozích let kromě chemiček, hutí a elektráren šplhají v žebříčcích vzhůru i firmy z jiných oborů - dřevozpracujícího průmyslu či výrobci izolačních hmot a plastů.

Výrazně rovněž přibylo skleníkových plynů. "Osm z deseti předních znečišťovatelů zvýšilo emise skleníkových plynů," řekl Jindřich Petrlík z Arniky.

Ekologické Hnutí Duha vypočítalo, že největší uhelný zdroj ČEZ - elektrárna Prunéřov - vypustilo více oxidu uhličitého než všechna česká osobní auta dohromady. Právě uhelné elektrárny tvoří čtrnáct ze dvaceti největších producentů skleníkových plynů.

Výrobce léků rakovinovou hrozbu snížil, Mittal zvýšil

Nevládní organizace si od pravidelného zveřejňování množství vypouštěných škodlivin slibují také to, že to pomůže k omezování exhalací.

Foto: Ondřej Besperát

Jako příklad takového postupu uvádí sdružení Arnika firmu Ivax Pharmaceuticals z Opavy, která oproti roku 2006 výrazně omezila úniky pravděpodobně karcinogenních látek - o deset tun. Ústecká Lovochemie zase o polovinu snížila emise látek nebezpečných pro vodní organismy.

"Jitona Rousínov koncem minulého roku nahradila nebezpečný dichlormetan ve svých lepidlech. Tím pádem by v žebříčcích v příštím roce již neměla figurovat," konstatoval Milan Havel z Arniky.

Jiné podniky naopak své exhalace zvýšily. Jde například o ostravský ArcelorMittal, který zvýšil své celkové úniky rakovinotvorných a potenciálně rakovinotvorných látek. Jihlavský Kronospan zase výrazně zvýšil emise formaldehydu, který byl celkem nedávno zařazen rovněž mezi prokazatelně karcinogenní látky.

Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu.
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu. | Foto: Ludvík Hradilek

Více firem, více látek

Počet firem, které dodávají pravidelně údaje o svých znečišťujících látkách, rok od roku přibývá. Přispělo tomu i to, že se loni na základě směrnice EU rozšířil seznam povinně nahlašovaných látek.

Rovněž se snížila nahlašovací hranice pro dioxiny, takže počet podniků, který tuto látku musí nahlašovat, se ztrojnásobil.

Průzkum zvyšuje zájem veřejnosti i odborníků o integrovaný registr znečišťování. "Návštěvnost stránek, kde jsou data prezentována, postupně roste a za rok 2008 dosáhl měsíční průměr přes devět tisíc návštěv," konstatoval mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

 

Právě se děje

Další zprávy