Nový zdroj metylu není. Lidé se otrávili ze svých zásob

Domácí Domácí
22. 11. 2012 15:42
Od konce prohibice zemřelo dalších 11 osob. Jen dva z nich koupili jed nyní, říká policie
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Šéf policejního vyšetřovacího týmu Metyl  a náměstek policejního prezidenta Václav Kučera odmítl verzi, že by se vyskytl nový zdroj jedovatého alkoholu. Od  27. září 2012, kdy byla ukončena přísná verze prohibice, totiž zemřelo na otravu metanolem dalších 11 lidí.

Jenže jen ve dvou případech šlo podle Kučery o alkohol nově zakoupený v provozovně. K tomu došlo pouze v olomouckém případě dvou otrav a obchodník je již ve vazbě.

Příbramský případ úmrtí pak nemá přímou spojitost s jedovatým alkoholem, dotyčný se totiž měl otrávit metanolem v průmyslových chemikáliích.

"V ostatních osmi případech došlo  k požití alkoholu z vlastních zásob, pořízený v době, kdy byl ještě dostupný,  a to zejména na přelomu srpna a září. Z toho vyplývá, že nejde o žádný nový zdroj, jak zaznělo v některých médiích. Otrávení  se vrátili ke starým zásobám, které nakoupili  před vyhlášením prohibice," vysvětluje Kučera

Policie využila brífinku i k dalšímu varování občanů. Stále totiž není dohledáno zhruba 5000 litrů jedovatého alkoholu a blížící se doba Vánoc a Nového roku je z hlediska pití alkoholu velice riziková.

"Varujeme proto veřejnost, aby alkohol ze zdrojů , které neznají, nepili," zopakovala policie.

Tým Metyl podle svého šéfa nadále pokračuje ve své činnosti. Kromě otrav metanolem zkoumá i distribuci alkoholu. Otravy metanolem si v ČR vyžádaly již 36 obětí, policie stíhá 65 lidí.

Přístroj zjistí metanol i přes láhev

Jak Václav Kučera dále sdělil, policie pořídí jeden přístroj, díky kterému bude moci v terénu snadno zjistit, zda lahev neobsahuje jedovatý metylalkohol. Způsob, jak zjišťovat koncentraci jedovatého metanolu přes láhev bez nutnosti jejího otevření, vyvinula Vysoká škola chemicko-technologická právě kvůli metanolové aféře.

Takzvaná Ramanova spektroskopie, která funguje na principu analýzy odrazu ozářeného vzorku, je známá už delší čas, pro zjišťování metanolu ale zatím používána nebyla. Škola začala metodu rozvíjet po začátku aféry, kdy univerzita nabídla veřejnosti testování domácího alkoholu zdarma a pro velký zájem chemici nestíhali ověřovat donesené vzorky certifikovanou metodou na plynovém chromatografu.

Podle Kučery je přístroj o něco větší než mikroskop. Používán bude pro testování lahví s podezřelým obsahem zejména v Moravskoslezském kraji, díky jeho mobilitě však bude moci být využíván po celé České republice.

 

Právě se děje

Další zprávy