Nový výpočet: Ekozakázka vyjde na 25,3 až 31,7 miliardy

Pavel Baroch
30. 11. 2010 14:45
Deník Aktuálně.cz má k dispozici důvěrný dokument ministerstva životního prostředí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stát by za obří zakázku na odstranění starých ekologických škod mohl zaplatit mezi 25,3 až 31,7 miliardami korun.

Vyplývá to z důvěrného dokumentu ministerstva životního prostředí, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici. Zpráva, kterou si objednal premiér Petr Nečas, poslouží vládě jako jeden z podkladů pro rozhodování o obřím tendru.

Obdobný výpočet připravilo i ministerstvo financí, ten se ovšem redakci Aktuálně.cz získat nepodařilo. "Náš materiál je připraven pro vládu, záleží na premiérovi, kdy ho zařadí na jednání," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Jakékoli podrobnosti o dokumentu ovšem odmítl sdělit. Neřekl ani, zda se výpočet blíží expertnímu odhadu ministerstva životního prostředí.

"Zpráva je připravena v režimu vyhrazené, sám jsem ji neviděl. Bylo by hloupé a netaktické zveřejňovat před ukončením výběrového řízení jakákoli čísla," poznamenal Jakob.

Na 300 škod na desítkách stran

Rovněž mluvčí ministerstva životního prostředí Ilona Chalupská uvedla, že podrobnosti z důvěrné zprávy jejího úřadu nezná.

Dokument ministerstva životního prostředí má několik desítek stran a je na něm zařazeno na tři sta starých ekologických zátěží, které se stát před privatizací podniků zavázal odstranit.

U každé ekologické škody je šestnáct kolonek s různými údaji, jako například kdo podnik zprivatizoval, kde se ekologická zátěž nachází, jaký je její aktuální stav, ale rovněž zkratka referenta, který má na ministerstvu životního prostředí ekologickou škodu na starosti.

Foto: MŽP

Čtyři kolonky s číslem

Nejdůležitější jsou čtyři kolonky s čísly, které znázorňují minimální a maximální cenu za vyčištění konkrétního zamořeného místa.

První dva sloupce jsou odhady, které si ještě loni nechal vypočítat tehdejší ministr životního prostředí Ladislav Miko. Druhé dva jsou od současného ministra Pavla Drobila.

Například u skládky sodné strusky nástupnické organizace Kovohutě Příbram se v dokumentu uvádí jako spodní hranice 50 milionů a horní 80 milionů.

Drobilo číslo je nižší

Na konci každého sloupce je pak výsledná suma, která u aktuální Drobilovy verze vychází na zmiňovanou sumu 25,299 až 31,666 miliardy, což je dokonce o více než miliardu méně než u Mikova seznamu. Ten uvádí hodnotu v rozmezí 26,844 a 32,381 miliardy.

Důvod tohoto rozdílu je ten, že za poslední rok se začalo s odstraňováním některých ekologických škod, takže se seznamu pro obří ekozakázku vypadly.

Tou nejdražší položkou za bezmála 600 milionů korun, která na seznamu už není, je vyčištění takzvané fenolky v areálu litvínovského Unipetrolu, kde jsou půda a podzemní vody znečištěny po desítkách let zpracování uhlí takovými látkami, jako jsou toluen, benzen, naftalen či benzo(a)pyren.

Není to aktuální, tvrdí Drobil

Poté, co redakce Aktuálně.cz zveřejnila základní údaje z dokumentu, ozval se ministr Pavel Drobil. V krátké textové zprávě uvedl, že údaje zveřejněné v našem internetovém deníku nejsou aktuální.

Na přímý dotaz, jaké jsou aktuální údaje, ovšem Drobil už nereagoval.

Bude to nakonec méně, nebo více?

Obří státní zakázka je v současnosti zablokovaná kvůli sporům se společností PPF, kterou ministerstvo financí z tendru dvakrát vyřadilo. Jenže skupina Petra Kellnera se obrátila na antimonopolní úřad, který stížnost prošetřuje.

BARVY - III
BARVY - III | Foto: Ondřej Besperát

Ministerstvo životního prostředí podle Hospodářských novin nyní připravuje seznam oblastí, které potřebují vyčistit přednostně, aby se například jedovaté látky nedostaly třeba do podzemních vod nebo na místa, která už stát nechal jednou sanovat.

Nakonec tedy cena zakázky pro obří tendr může ještě klesnout. Lidové noviny s odvoláním na nejmenovaný zdroj z České inspekce životního prostředí ovšem nedávno uvedly, že celková cena obří zakázky by mohla dosáhnout až 50 miliard.

Vyčištění všech zamořených území může teoreticky dosáhnout 114 miliard korun, což jsou garance státu před privatizacemi jednotlivých podniků s kontaminovanými oblastmi.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Johaugová vládla i v Lahti a překonala rekord Björgenové

Norská lyžařka Therese Johaugová potvrdila nadvládu ve Světovém poháru i v Lahti, kde dnes vyhrála běh na 10 km klasicky a ovládla šestý z posledních sedmi závodů. Vedoucí žena průběžného pořadí zvítězila o 3,4 sekundy před Ebbou Anderssonovou ze Švédska, třetí byla domácí Krista Pärmäkoskiová.

Johaugová v tomto ročníku zvítězila už poosmnácté a má na dosah třetí celkový triumf v seriálu, kterému kralovala už v letech 2014 a 2016. Pak olympijská vítězka ve štafetě a desetinásobná mistryně světa nesměla rok a půl závodit kvůli trestu za doping.

V distančních závodech si jednatřicetiletá Norka připsala 63. výhru a osamostatnila se na prvním místě historického pořadí před krajankou Marit Björgenovou.

Aktualizováno před 47 minutami

Dálnici D8 zavřelo ve směru na Prahu několik nehod

Dálnici D8 na Ústecku uzavřelo ve směru na Prahu několik nehod mezi 87. až 90. kilometrem, havarovalo tam zřejmě přes deset aut. Podle prvních informací čtyři lidé utrpěli zranění. Dopravu němečtí policisté odklánějí už na svém území. Vyplývá to z informací od policie, hasičů a záchranné služby. Nehody se staly poblíž sjezdu na Petrovice před 10:00.

Další zprávy