Nový trestní zákoník dá "amnestii" tisícům vězňů

Domácí Domácí
15. 12. 2009 12:00
Okresní soudy se obávají nebývalého nárůstu agendy
Už jen poslední týdny za mřížemi, mnou si ruce tisíce vězňů v České republice
Už jen poslední týdny za mřížemi, mnou si ruce tisíce vězňů v České republice | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tisíce vězňů po celém Česku se už nemohou dočkat, až začne v lednu platit nový trestní zákoník. Přinese jim totiž nečekanou "amnestii".

Jak je to možné, vysvětlují dnešní Lidové noviny.

"Zákoník ruší některé trestné činy a lidé, kteří už za jejich spáchání sedí ve vězení, budou muset být propuštěni," řekl deníku prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Na nově nabytou svobodu se tak mohou těšit například pachatelé drobných krádeží nebo ti, kteří sedli za volant bez řidičského oprávnění.

Když pak zmíněné činy spáchají lidé v podmínce, nemusejí se obávat, že budou soudy jejich případy posuzovat jako recidivu.

Jednotlivé případy "amnestií" budou muset projednávat okresní soudy, které se obávají nepříjemného nárůstu agendy.

Počty vězňů, kteří mají nově nárok na propuštění se totiž podle prvních odhadů pohybují v řádech tisíců.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy