Nový sponzor fotbalové ligy má blízko k Babišovi. Jeho jednatel je loňským největším mecenášem ANO

Martin Biben Martin Biben
4. 8. 2017 5:30
Nový hlavní sponzor první české fotbalové ligy, výrobce a prodejce barviv, společnost HET ze severních Čech, je podnikem blízkým Andreji Babišovi a hnutí ANO. Jednatel společnosti Pavel Elias, bývalý předseda hnutí v Ústeckém kraji, byl v loňském roce dokonce jeho největším sponzorem, když mu věnoval jeden milion korun. Elias nyní prozradil sumu, za kterou firma dostala své jméno do názvu první ligy. Hodnota kontraktu je podle něho blízká 28 milionům korun.
Nový ročník ligy budí zájem kvůli zahraničním hráčům, které nakoupily zejména Sparta a Slavie.
Nový ročník ligy budí zájem kvůli zahraničním hráčům, které nakoupily zejména Sparta a Slavie. | Foto: Zlata Vostrá

Ohníč - Milion korun daroval hnutí ANO podle výroční zprávy za rok 2016 jen jediný člověk. Jednatel a zakladatel společnosti HET, která se letos stala novým generálním sponzorem české nejvyšší fotbalové soutěže, Pavel Elias. Milionovým darem je Elias v seznamu dárců hnutí opravdu výjimečný. Jen dva další významní mecenáši věnovali přes půl milionu, většina čelných funkcionářů podstatně méně. Například primátor Brna Petr Vokřál a olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk v roce 2016 věnovali 350 tisíc, ministr obrany Martin Stropnický o rok dříve 100 tisíc.

"Chtěl jsem hnutí pomoct. Vztah s panem Babišem mám nadstandardní, vynikající, mám ho rád," zdůvodňuje poskytnutí mimořádného daru Elias. Spojení bývalého předsedy hnutí v Ústeckém kraji a kandidáta ANO v letošních parlamentních volbách (10. místo na kandidátce) s Andrejem Babišem začalo už zhruba před patnácti lety.

"Pomáhal jsem mu, když koupil Kostelecké uzeniny, radil jsem jeho manažerům, co mají udělat lépe," říká muž, který se už v 26 letech stal ředitelem masokombinátu v Roudnici nad Labem. Ten po revoluci zprivatizoval a dal mu jméno po prvorepublikovém řezníkovi z Terezína Procházkovi.    

V roce 2010 však Elias Agrofertu svoji společnost prodal. Obchod to byl pro něj životní. Podnik, který budoval od začátku 90. let, měl tehdy 1700 zaměstnanců a síť 120 obchodů. S tím, jak transakce proběhla, byl Elias zřejmě spokojený. Když rok poté Babiš zakládal své hnutí, velmi brzy do něho vstoupil a stal se jedním ze zakládajících členů severočeské buňky. Jeho důležitost se ukázala i po rozkolu buňky v Ústí nad Labem v roce 2015, kdy dostal od Babiše za úkol najít nové členy.

Komunální politik, který je nyní v Roudnici nad Labem radním, však dlouho nebyl jediným pojítkem mezi společností HET a hnutím ANO. Až do své smrti na podzim roku 2016 vlastnil menšinový 33% podíl ve firmě starosta Terezína za hnutí Daniel Trapani. Nyní podíl patří jeho manželce Evě Trapaniové. Majoritním, padesátiprocentním majitelem HET je nyní Eliasův syn Pavel. Elias starší ale vlastnil čtvrtinu podniku až do loňského srpna, kdy ji převedl na syna.

Vedení společnosti, která má sídlo v Ohníči poblíž Teplic, nyní zdůvodňuje svůj vstup do fotbalu výhradně obchodními zájmy. Že by firma pomáhala Babišovu hnutí k většímu vlivu v nejlukrativnějším a nejsledovanějším sportovním odvětví, manažeři podniku popírají. "Pan Elias starší už do firmy nechodí, je jen záložním jednatelem. O tom, že daroval ANO takové peníze, ani nevíme," řekl obchodní a marketingový ředitel podniku Jiří Sokol. 

Elias: Nějakou formu spolupráce HET s ANO si umím představit

Sponzorství první fotbalové ligy bylo podle něho čistě manažerské rozhodnutí. "Snažíme se jako firma chovat apoliticky," řekl manažer podniku, který odebírá pigmenty pro svoji výrobu barev z pardubické Synthesie patřící do Babišova impéria. I Elias starší popisuje rozhodnutí jako obchodní, spolupráci HET s hnutím a pomoc s vlivem na fotbal si však představit dokáže.

"Nynější rozhodnutí je čistě byznys. Bližší spolupráci firmy s ANO si ale představit dokážu, pan šéf syna zná, jednali jsme s ním spolu. Teď ale nemá cenu o tom spekulovat," řekl a prozradil i sumu, na kterou HET prosazení svého jména do názvu ligy přijde. "Je to okolo 28 milionů korun," řekl.      

Snahu o větší vliv ANO na fotbal ale straničtí sportovní experti popírají. Například dvojka kandidátky ve Středočeském kraji, bývalý hokejový reprezentační brankař Milan Hnilička, a poslanec Jiří Holeček, shodou okolností syn brankářské hokejové legendy ze sedmdesátých let. "O ničem takovém nevím," řekl. "Je to nesmysl, o fotbal nemáme zájem," prohlásil Holeček.

Bylo by však trochu zvláštní, kdyby špičky ANO na vliv ve fotbale skutečně trvale rezignovaly a přenechávaly ho zejména konkurenční ČSSD, jejíž představitelé se naopak fotbalovými kontakty nikdy netajili. Například bývalý ministr školství Marcel Chládek dokonce po odvolání našel práci jako generální manažer fotbalových reprezentací a akademií.

Sám Babiš, který jinak dává přednost hokeji a tenisu, zatím vystupuje zejména z pozice kritika korupce a diváckého prostředí českého fotbalu. V minulosti se například ohradil proti Peltovu nápadu postavit v Praze národní fotbalový stadion pro minimálně třicet tisíc lidí.

Firma HET je nástupcem společnosti ePojisteni.cz, která se rozhodla sponzorství ligy předčasně ukončit. Smlouva mezi ligou a HET platí na jediný rok, od sezony 2018/19 bude generálním sponzorem sázková společnost Fortuna.

 

Právě se děje

Další zprávy