Nový sníh: Nehod přibývá, silničáři vedou nerovný boj

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 2. 2013 15:57
Některé silnice jsou obtížně průjezdné, problémy mají zejména kamiony
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Hasičská stanice Nový Bydžov

Česko - Na území Čech a Moravy dorazilo avizované sněžení. Některé silnice jsou obtížně průjezdné, problémy mají zejména kamiony. Řidiče trápí i ledovka a mlha.

Sněžení uzavřelo pro nákladní dopravu silnici 10 od Tanvaldu k hraničnímu přechodu v Harrachově na Semilsku.

Kamiony zasněženou vozovku nevyjedou a při cestě do Polska by měly zvolit jinou trasu. Krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil řekl, že se zatím nedá odhadnout, jak dlouho omezení potrvá. Neprůjezdná ale zřejmě bude silnice minimálně do večera.

"Zatím neuvažujeme o zrušení zákazu, vše se bude odvíjet od srážek," konstatoval. Kamiony by podle něj měly zvolit cestu buď přes Varnsdorf, nebo Náchod.

Ve středních Čechách by kvůli sněžení měli být řidiči nadále opatrní. Obezřetnost cestáři doporučují i na hlavních tazích, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. V terénu je zvýšený počet policejních hlídek. Špatná situace je například na Rakovnicku, kde policie motoristům doporučila, ať raději nikam nevyjíždějí.

"V terénu jsou všechny hlídky z obvodních oddělení a dohlíží na průjezdnost silnic," uvedla mluvčí rakovnické policie Jana Žáčková. Včasný dojezd na místo ale policistům komplikují ujetý či namrzající sníh, stojící kolony a pomalá jízda. Dopoledne se podle Žáčkové stalo na Rakovnicku sedm nehod, jejichž příčinou bylo počasí. Dva lidé se při nich zranili.

Rakovničtí policisté v poledne vyzvali řidiče, aby, pokud nemusejí, raději nikam nevyjížděli. Silnice byly špatně sjízdné, sníh na nich zůstával a vozovka namrzala. Podle Žáčkové hrozí největší nebezpečí na trasách Křivoklátsko - Roztoky či Městečko - Velká Buková - Pavlíkov - Slabce. Problémy hlásili i policisté z hlavního tahu z Prahy na Karlovy Vary nebo ze silnic u Nového Strašecí a Jesenice. Sypače tam byly sice v provozu, ale kvůli neustálému sněžení se silnice rychle vracely do původního stavu.

Zatímco ráno bylo sněžení ve Středočeském kraji hlášeno zejména na Kladensku a Rakovnicku, v poledne se rozšířilo i do dalších okresů a odpoledne sněžilo prakticky na celém území kraje. Kvůli srážkám byla zhoršená viditelnost. Na Rakovnicku odpoledne komplikoval jízdu také silný vítr. Silnice v kraji včetně hlavních tahů pokrývaly zbytky rozbředlého sněhu.

V Libereckém kraji od noci připadlo asi pět až šest centimetrů sněhu, nasněžit by mělo do večera v horských oblastech dalších deset centimetrů. Asi nejhorší je podle dispečera situace na silnici z Jablonce nad Nisou přes Smržovku do Tanvaldu a dále na Harrachov. Asi hodinu byla podle policie před polednem neprůjezdná i silnice 2716 z Rynoltic do Hrádku nad Nisou. Zapadlý kamion také dopoledne blokoval spojnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou přes sídliště Kunratická.

Za ráno a dopoledne se v Libereckém kraji stalo asi dvacet dopravních nehod. Při jedné zemřel devětapadesátiletý řidič, s největší pravděpodobností to ale nebylo v důsledku havárie. Jeho smrt zřejmě způsobilo selhání srdce. "Příčinu smrti odhalí až pitva," uvedla krajská mluvčí policie Vlasta Suchánková. Muž se svým vozem havaroval v Údolní ulici ve Smržovce na Jablonecku.

Dopravu v Praze dopolední sněžení zatím nezkomplikovalo. Komunikace v metropoli jsou chemicky ošetřeny a jsou s opatrností sjízdné. Týká se to i silnic v okrajových částech města, kde je většinou více sněhu než v centru, řekl Lukáš Novák z pražské Technické správy komunikací.

Podle něj budou silničáři v solení komunikací pokračovat vzhledem k počasí a teplotám i ve zbytku dne.

Nehoda nákladního vozu zcela zablokovala sjezd z dálnice D5 na Ejpovice ve směru od Plzně. Odstranění bude trvat ještě nejméně do 10:15.

V Plzeňském kraji, kde od rána sněží, se do 09:00 stalo nadprůměrné množství nehod, policie apeluje na řidiče, aby jezdili opatrně. Řekla to policejní mluvčí Hana Štefflová a za silničáře Martin Kunzendorfer.

"Dopravní nehody se řeší na celém území Plzeňského kraje, dosud jich je 15, což je dost," uvedla mluvčí. Sjízdnost komplikuje sněžení a také místy menší námraza.

Podle silničářů drobně sněží na území celého kraje, intenzivní přeháňky jsou v okresech Plzeň-sever, na Rokycansku a ve východní části okresu Plzeň-jih. "Tam máme veškerou techniku venku, sjízdnost je tam se zvýšenou opatrností," uvedl Kunzendorfer.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: HZS Libereckého kraje

V Libereckém kraji od noci připadlo několik centimetrů sněhu, nasněžit by mělo až 20 centimetrů. "Padá taková zmrzlá krupice, která dělá na silnicích problémy," upozornil dispečer.

Kamiony mohou podle něj mít problémy i na dalších místech, třeba v Albrechtickém kopci mezi Libercem a Frýdlantem. Opatrnou jízdu dispečer doporučuje i řidičům osobních aut.

Podle policie se do 08:30 stalo zhruba deset nehod, srážky se zatím obešly bez vážnějších následků. Na rychlostní silnici do Prahy u Hodkovic nad Mohelkou jeden vůz skončil ve svodidlech, na silnici 27814 u Liberce se srazila tři auta. Další nehody se staly v Jablonci, Frýdštejně na Jablonecku nebo u Doks.

Sněžit by v Libereckém kraji mělo i přes den, meteorologové upozorňují, že se v polohách nad 400 až 500 metrů mohou tvořit sněhové jazyky.

V Ústeckém kraji ráno sněží a teplota se pohybuje kolem nuly. Stalo se několik méně vážných dopravních nehod, především v Ústí nad Labem. Na Litoměřicku skončilo auto na střeše, u Štětí je ledovka.

Na silnicích nižších tříd v severozápadní polovině kraje leží rozbředlá vrstva sněhu, hlavní tahy jsou podle dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic mokré.

V Ústí nad Labem se před 7:00 ráno ve Veleslavínově ulici srazila tři auta. Nehoda se obešla bez zranění, stejně jako další srážka na kruhovém objezdu ve Střelecké ulici. Po havárii nákladního a osobního vozidla se v místě podle policie ráno tvořila kolona.

Problémy byly ráno také na Litoměřicku. U Třebenic skončilo auto mimo silnici, provoz na hlavním tahu mezi Lovosicemi a Mostem ale nehoda neovlivnila. Podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana si auto prorazilo benzinovou nádrž.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Hasičská stanice Nový Bydžov

Osobní auto havarovalo ráno také v Křešicích na Litoměřicku. Mezi Štětím a Chcebuzí se vytvořila na vozovce ledovka, úsek měří podle dopravních informací policie asi 100 metrů.

Opatrně by řidiči měli jezdit po silnicích nižších tříd na Litoměřicku, Děčínsku a v Krušných horách. Po chemickém ošetření tam zůstává rozbředlá vrstva sněhu, ostatní silnice jsou většinou mokré.

Silnice ve Zlínském kraji mohou v úterý kvůli nízkým teplotám namrzat, viditelnost navíc místy snižují ranní mlhy.

Některé regionální tahy nadále pokrývají zbytky sněhu či zmrazky, v horských oblastech Vsetínska pak i ujetý sníh. Řidiči by proto měli volit opatrnou jízdu.

Na zbytky sněhu motoristé narazí zejména v lesních úsecích a ve vyšších polohách. Ostatní vozovky ve Zlínském kraji jsou holé, suché, vymrzlé a sjízdné bez omezení.

V regionu bylo ráno oblačno až zataženo, místy foukal slabý vítr. Teplota se pohybovala od minus tří do nula stupňů Celsia. Přes den by podle předpovědi měla vystoupat až na plus dva stupně Celsia.

Obrazem: jak vypadá ložnice, bar či kostel z ledu

Ve výše položených oblastech zůstává na vedlejších komunikacích Pardubického kraje ujetý sníh. V okolí Moravské Třebové je sníh v lesních úsecích zledovatělý. V regionu Lanškrouna se tvoří mlha.

Teploty ráno klesly na minus tři až jeden stupeň Celsia. Je zataženo a na Holicku, Litomyšlsku a v úseku Opatovice-Sedlice sněží.

Na Žďársku jsou po ránu sněhové přeháňky, jinde na Vysočině je zatím počasí beze srážek. Silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, na vedlejších tazích většinou leží ujetá a místy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem.

Teploty se pohybují od nuly do minus čtyř stupňů, vane silný západní vítr. Během dne by podle meteorologů mělo být zataženo, postupně se od severu objeví sněžení nebo sněhové přeháňky.

Nejvyšší denní teploty dosáhnou minus jednoho až plus dvou stupňů. Ve vyšších polohách se mohou místy tvořit sněhové jazyky, večer lze očekávat i tvorbu náledí.

Foto: Kouzelná zima

Na Jesenicku a Šumpersku ráno opět začalo sněžit, všechny silnice jsou ale zatím sjízdné. V níže položených částech Olomouckého kraje, které sněhové přeháňky zatím nezasáhly, jsou ráno vozovky holé a suché.

"Na Šumpersku od půl šesté ráno drobně sněží, takže jsme vyslali sypač na Červenohorské sedlo, kde sněží intenzivněji. Na silnici vedoucí přes jeho vrchol nyní leží zbytky rozbředlého sněhu," řekl dispečer šumperské správy silnic.

V nižších částech Šumperska jsou silnice zatím holé a suché. "Předpokládám ale, že v následujících hodinách začne sněžit i v těchto polohách," podotkl dispečer. Podobná situace je i na sousedním Jesenicku.

Na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku jsou silnice ráno holé a suché, pouze na méně důležitých cestách ve vyšších polohách nebo lesních úsecích leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Ve středních Čechách místy sněží, řidiči by proto měli být opatrní. Obezřetnost cestáři doporučují i na některých hlavních tazích.

Sněžení je po ránu hlášeno zejména na Kladensku a Rakovnicku a na rychlostních silnicích R6 a R7. Motoristé by tam měli počítat se sníženou viditelností.

Se sněhovými přeháňkami se řidiči mohou setkat i na dálnicích D1, D8 nebo pražském okruhu. Na menších cestách na Rakovnicku komplikuje jízdu rozbředlý sníh.

Na silnicích ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje zůstává vrstva uježděného sněhu, silničáři upozorňují, že sníh je místy zledovatělý. Všechny komunikace v kraji jsou však s opatrností sjízdné, z Královéhradecka a Náchodska jsou hlášené sněhové přeháňky.

Hlavní silniční tahy na Hradecku a Náchodsku jsou mokré po chemickém ošetření, silničáři upozorňují na kvůli srážkám sníženou dohlednost. V ostatních oblastech hradeckého kraje je povrch hlavních cest suchý.

Na většině území kraje bylo ráno zataženo, teploty klesly až pět stupňů Celsia pod bodem mrazu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 1 hodinou

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy