Nový směr u amnestie: Klausovu abolici psali u Blažka

Jan Němec Jan Němec
2. 5. 2013 5:50
Aktuálně.cz má k dispozici dokumenty, které osvětlují detaily novoroční amnestie
Klaus vyhlašuje amnestii.
Klaus vyhlašuje amnestii. | Foto: ČTK

Praha - Příběh novoroční amnestie prezidenta Václava Klause má nové pokračování. Jistý zvrat do dosud známých věcí přinesl právník Pavel Hasenkopf, když se vzepřel výkladu, který veřejnosti předložil nový hradní kancléř Vratislav Mynář.

Mynář označil za autory amnestie právě Pavla Hasenkopfa a s ním dva blízké Klausovy spolupracovníky Petra Hájka a Ladislava Jakla.

Právník Pavel Hasenkopf, stále ještě zaměstnanec prezidentské kanceláře, už zkraje týdne ve svém blogu na Aktuálně.cz upozornil, že se sice podílel na přípravě amnestie, ale jeho návrh se zásadně lišil od konečné verze, kterou nakonec prezident vyhlásil. Svůj návrh také zveřejnil - podívat se na něj můžete ZDE. Teď promluvil o dalších detailech.

Plyne z nich, že amnestie byla postupně "zestručňována". Popisuje roli, jakou při její přípravě hrálo ministerstvo spravedlnosti. A nová je také informace, že původně měl amnestii za vládu kontrasignovat ministr spravedlnosti Pavel Blažek.  

Online deník Aktuálně.cz se pokusil podstatné momenty zrodu amnestie zrekonstruovat. Vychází z Hasenkopfovy výpovědi a z dokumentů, které má redakce k dispozici.

Rodí se první verze

Úkol navrhnout koncept amnestie dostal Pavel Hasenkopf loni 19. října. V té době už třetím rokem nepracoval v legislativně-právním odboru, ale v odboru politickém, kde byl jeho přímým nadřízeným tajemník prezidenta Klause Ladislav Jakl.

Požadavky směrem od Václava Klause byly následující: úlevy pro potrestané seniory, zkrátit tresty srovnatelně s těmi, které budou prominuty úplně, vyřešit omezení amnestie pro recidivisty a "přihlédnout k dlouho se vlekoucím soudům".

Měsíc nato byla na stole první, "Hasenkopfova" verze. Zkracovala tresty, přihlížela k "privilegovaným" pachatelům (tedy seniorům, matkám s malými dětmi, vážně nemocným).

Promíjela tresty za verbální politické trestné činy (například propagaci neonacismu), zmírňovala tresty za zabití v afektu a také zohledňovala, že nový trestní zákoník některé sazby zmírnil - amnestie by tedy úměrně tomu zkrátila tresty těm, kteří je dostali ještě v době platnosti starého zákoníku.

Chvalovský by neuspěl

I tato Hasenkopfova verze už obsahovala zrušení trestního stíhání, takzvanou abolici. Ta se ale podstatně lišila od toho, co nakonec prezident Klaus 1. ledna vyhlásil.

"U abolice jsem se ptal, jestli jí skutečně chceme, protože připravit toto ustanovení bude ještě náročnější než připravit celý zbytek amnestie. Dostal jsem odpověď, že nic není závazné, takže jsem napsal, jak by to asi mohlo být," vzpomíná dnes Hasenkopf.

V jeho návrhu se zastavovalo trestní řízení v případech, že ani po dvou letech od zahájení trestního stíhání nebylo nařízeno hlavní soudní líčení a - což je podstatné - týkalo se to jen skutků, u kterých zákoník předpokládá trest vězení do pěti let.

Návrh ale zastavoval jen vlekoucí se trestní stíhání pro přečiny, verbální trestné činy, skutky spáchané v afektu a pro drobné úvěrové podvody. Navíc jeho verze výslovně uváděla, že se zastavení stíhání netýká těch případů, ve kterých byly průtahy "z velké části způsobeny pachatelem nebo obhájcem".

Další pojistkou byla lhůta do 7. března, během které měla justice šanci dotáhnout nejkřiklavější případy.

Srovnáme-li to s vyhlášenou amnestií, ta zastavila všechna stíhání táhnoucí se osm let a více, a to u skutků, u kterých hrozilo vězení až 10 let.

Kde se vzala 2. verze?

Měsíc po odevzdání první verze se nedělo nic. Poté Pavlu Hasenkopfovi přistál v mailu zcela přepracovaný návrh - už v něm se objevila hranice desetiletého trestu a osm let pro trestní stíhání.

Svému nadřízenému Jaklovi pak Hasenkopf sdělil, že se mu toto znění abolice nelíbí. Jak vzpomíná, ani mezi Klausovými nejbližšími spolupracovníky na něm nebyla shoda. Dokonce se dá označit jako "silný spor".

Výsledná podoba amnestie tak, jak ji vyhlásil Klaus na Nový rok, je však ještě jiná - vznikla zestručněním druhé verze.

Co dělal ministr Blažek?

Pokud ale porovnáváme tuto druhou verzi s konečnou, zarazí jedna drobnost: abolice, tedy zastavení trestního stíhání, se ve druhé verzi vyjímá hned na začátku, zatímco v konečné je poněkud upozaděna - stal se z ní proslulý "článek II".

"Tento článek musel vzniknout na ministerstvu spravedlnosti. Myslím, že autorem je buď někdo z ministerstva spravedlnosti, nebo někdo, kdo k němu má nějakým způsobem blízko," tvrdí Hasenkopf.

A dodává: "Už podle toho, jak je to napsané, poznám příslušnou právní dílnu. Jako když poznáte, že tento obraz nakreslil Mikoláš Aleš."

Přidává ještě další indicii toho, že se ministerstvo spravedlnosti na přípravě amnestie podílelo: "Když jsem v kanceláři prezidenta pracoval na své verzi, samozřejmě jsem dopředu dostal počty odsouzených v určitých kategoriích - a ty pocházely přímo z ministerstva spravedlnosti. Pan ministr by si asi nevycucal z prstu takhle přesná čísla."

Mýty a pološero

Ministerstvo spravedlnosti přitom dosud tvrdilo, že se omezilo jen na "technickou stránku" problému.
 
"V původní verzi byl ke kontrasignaci uveden ministr spravedlnosti. Kde došlo k této změně, nevím," podotýká k tomu Hasenkopf. Amnestii nakonec - bez vědomí celé vlády - kontrasignoval premiér Petr Nečas (ODS).

Z uvedených dokumentů se dá shrnout následující: amnestie se zrodila v okruhu nejbližších spolupracovníků prezidenta Klause (sám Jakl v médiích prohlásil, že byli tři). Pavla Hasenkopfa lze označit jako „přítele na telefonu".

První verzi připravil hradní právník (není tedy pravda, že se na amnestii nikdy žádný právník nepodílel, jak tvrdil Jakl v Lidových novinách).

A ministerstvo spravedlnosti na amnestii (kvůli přeplněným věznicím) tlačilo už delší dobu. Jedna z verzí amnestie, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, je z roku 2008 a připraven je na ní podpis prezidenta Klause a premiéra Topolánka. Nikdy vyhlášena nebyla.

Blažek: Na textu jsme se nepodíleli

Ministr Pavel Blažek v reakci na Hasenkopfa zopakoval tvrzení, že ministr osobně ani žádný zaměstnanec ministerstva se na textu lednové amnestie nepodílel.

"O amnestii jsem, na rozdíl od jiných, již od ledna řekl mnoho. Nemám na svých prohlášeních co měnit ani k nim cokoli dodávat. Proč si pan Pavel Hasenkopf frustraci ze ztráty místa na Hradě kompenzuje historkami o ministerstvu spravedlnosti, nevím, nikdy jsem ho neviděl a tohoto člověka ani osobně neznám," uvedl Blažek ve středu večer.

Čtěte i rozhovor: Hradní právník: Klausovu abolici psalo ministerstvo


 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy