Nový senátor: Lidé se bojí Julínka. Proto jsem zvítězil

Petra Sasínová
18. 10. 2008 21:10
Radek Sušil z Karviné je senátorem už po prvním kole
"Tohle je náš nový senátor," říká televizní reportérce Lubomír Zaorálek z ČSSD a poplácává po ramenou lékaře z Karviné Radka Sušila
"Tohle je náš nový senátor," říká televizní reportérce Lubomír Zaorálek z ČSSD a poplácává po ramenou lékaře z Karviné Radka Sušila | Foto: Martin Popelář

Ostrava - Jednačtyřicetiletý karvinský lékař Radek Sušil, kandidát do Senátu ve volebním obvodu 75, získal jako jediný více než padesát procent hlasů a je senátorem hned po prvním kole. Jako jediný.

Připouští, že za jeho obrovským úspěchem je téma, kterého ho do voleb přivedlo, zdravotnictví. Sušil je vedoucím lékařem gastroenterologického chirurgického oddělení nemocnice v Karviné-Ráji.

Když přišel v podvečer do sídla krajské sociální demokracie, vzbudil veliké ovace. "Sušil!" skandoval volební manažer Ivan Krejčí. Všichni tleskali a křičeli. Sušil přijímal nekonečné gratulace.

A.cz: Čekal jste takový výsledek?

Byl bych blázen, kdybych to čekal. Něco takového nešlo ani tušit. Dalo se očekávat, že bych mohl postoupit do druhého kola, ale to je tak všechno. Výsledek mne velmi potěšil. Musím poděkovat především svým voličům a také volebnímu týmu. Máme za sebou náročnou volební kampaň.

A.cz: Proč jste se rozhodl kandidovat?

Jako lékař jsem stále v kontaktu s lidmi, slyším jejich nářky a obavy z toho, co chystá ministr  Tomáš Julinek pro zdravotnictví. Vím, stejně jako ti lidé, že jeho reformy, chystané privatizace nemocnic, privatizace pojišťoven, že by to byla špatná cesta. I když vím, že zdravotnictví reformy potřebuje, tato cesta je pro mne nepřijatelná.

Bylo by špatné tak zásadním způsobem zasáhnout do systému zdravotnictví, který velmi dobře funguje. Nechtěl jsem jen sedět a nic proti tomu nedělat. To byla moje hlavní motivace. Proto jsem se rozhodl kandidovat.

A.cz: Domníváte se, že v tom je klíč vašeho úspěchu?

Asi ano. Svědčí to o tom, že lidé vnímají zdravotnictví podobně jako já, že mají obavy z toho, co dělá ministr Julinek a ODS.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy