Čeká nás hodně práce, říká nový šéf IKEM. Jako ekonom se chce radit s lékaři

Iva Bezděková
1. 1. 2019 11:59
Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) má od 1. ledna nového šéfa. Vedení se ujal Michal Stiborek, dosavadní náměstek ředitele pro ekonomiku. Jako nelékař kolem sebe hodlá vytvořit kolegium expertů, ústav navíc čeká výrazné rozšíření. "Máme před sebou hodně práce a dlouhou cestu," řekl Aktuálně.cz nový šéf prestižního ústavu, který patří mezi největší centra transplantací v Evropě.
Michal Stiborek, nový ředitel IKEM
Michal Stiborek, nový ředitel IKEM | Foto: IKEM

Stiborek, který pracuje v IKEM už osm let, se chce zaměřit na tři oblasti - rozvoj klíčových center v poskytování zdravotních služeb, na vědu a výzkum a na funkční ekonomický systém.

Institut je podle Stiborka v ekonomicky skvělé kondici, přesto má před sebou řadu projektů, které bude třeba dokončit. Předchozí ředitel IKEM Aleš Herman skončil v čele institutu loni v prosinci a nyní je generálním ředitelem ve zdravotnické skupině Agel.

Nové prostory pro pacienty

IKEM chystá stavbu nového pavilonu, který by měl být hotový už příští rok. Dosavadní prostory institutu už totiž nestačí - tísní se v něm pacienti i zdravotníci. Za posledních pět let přitom narostl v IKEM počet transplantací o více než 50 procent, zatímco prostorové kapacity podle Stiborka nijak nezměnily.

"Jsou zcela vyčerpány. A proto bylo potřeba tento problém řešit systémově - plánovanou výstavbou dvou nových budov, které nabídnou komplexní pracoviště pro pacienty před transplantací a po ní, ale také nový akutní příjem Kliniky kardiologie, který již nyní dosáhl maxima svých reálných možností," poznamenal Stiborek.

Novostavby budou mít 56 nových lůžek. "Projekt nových pavilonů G1, G2 je pro institut zásadním strategickým cílem z pohledu celkové komplexní péče o pacienty po orgánových transplantacích," přiblížil nový ředitel.

Nyní akutní příjem disponuje pouze šesti lůžky, na kterých bylo jen za rok 2017 vyšetřeno 5339 pacientů. "Díky novým prostorám bude akutní příjem disponovat devíti lůžky, další nová lůžka budou pro pacienty metabolické JIP a potransplantační JIP," uvedl nový ředitel.

Nové kolegium ředitele

Zatímco předchozí šéf IKEM byl lékař, Stiborek je ekonom. I proto chce, aby vznikl klíčový lékařský poradní orgán, jehož členy budou přednostové center, odborní vedoucí lékaři a pracovníci institutu a také zástupci Vědecké rady IKEM. Úkolem tohoto takzvaného kolegia ředitele bude podle něj navrhovat koncepci rozvoje lékařské péče, vést vysoce odbornou činnost nad léčebně-preventivní částí institutu a zároveň bude mít na starosti také spolupráci s vysokými školami a specializovanými pracovišti.

Stiborek působil v IKEM jako náměstek pro ekonomiku od roku 2010. Předtím pracoval na různých pozicích ve firmě Marila-Balírny, a.s., v letech 2001 až 2007 ve společnosti Setuza a její organizační složky (zejm. Milotuky, a.s.). Před rokem 2000 pracoval pro společnost Ernst&Young v divizi podnikového poradenství.

IKEM se zaměřuje zejména na léčbu srdečních onemocnění, diabetologii nebo léčbu onemocnění žlučníku a slinivky břišní. Věnuje se také experimentální medicíně. Jeho kardiocentrum ročně provádí přes 1300 operací včetně čtyřiceti transplantací srdce a jako jediné v Česku transplantovalo pacientovi i umělé srdce.

Foto: Kristýna Padrtová
 

Právě se děje

před 22 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 46 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy