Místo kostelů stíhačky. Zemanovy návštěvy krajů změnily kvůli novému plánovači téma

Václav Dolejší
2. 11. 2015 8:00
Dokud Zemanovu protokolu vládl Jindřich Forejt, v programu jeho návštěv po krajích nikdy nechyběla návštěva biskupa nebo nějakého významného kostela či církevní památky. To se ale změnilo ve chvíli, kdy regionální výjezdy začal organizovat Forejtův zástupce Vladimír Kruliš. Ten zřejmě nemá k církvi stejně vřelý vztah jako jeho předchůdce, takže udělal změnu - církev v programu nahradil armádou. Samozřejmě při výjezdech do regionů zůstalo nejdůležitější Zemanovo setkávání se s příznivci.
Zeman nastupuje do Gripenu
Zeman nastupuje do Gripenu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Třídenní návštěva Miloše Zemana v Pardubickém kraji je víc výjezdem vrchního velitele ozbrojených sil než prezidenta-politika.

Program od pondělí do středy je nabitý vojenskou tématikou: Nejprve se Zeman podívá do firmy Retia, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, raketové prostředky a systémy velení a řízení, záznamové systémy.

Oceněných kontroverzních osob je jenom pár. Jenomže tak to bylo vždycky a pokud to někdo považuje za plus, je to jen důkaz, jak nízko Miloš Zeman naše očekávání srazil.
1:30
Oceněných kontroverzních osob je jenom pár. Jenomže tak to bylo vždycky a pokud to někdo považuje za plus, je to jen důkaz, jak nízko Miloš Zeman naše očekávání srazil. | Video:

V úterý pak zamíří do vojenského muzea v Králíkách, kde se podívá na pěchotní srub K–S 14, položí květiny k bustě četaře Arnošta Hrada a pak se setká s vlastníky a provozovateli pevnostních objektů i se zástupci armády a aktivních záloh.

Podobný program mají Zemanovy návštěvy po krajích poslední zhruba půl rok. První kolečko po regionech ještě plánoval šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Protože tento muž má tradičně blízko k církvi, v programu nikdy nechyběla návštěva biskupa nebo nějakého významného kostela či církevní památky v každém kraji.

Místo kostelů stíhačky

Jenže pak převzal organizování regionálních výjezdů Vladimír Kruliš, Forejtův zástupce. A ten, po dohodě s prezidentem, udělal změnu - církev v programu nahradil armádou.

Kruliš mu nechal udělat vojenskou bundu a návštěvy vojenských posádek plánuje detailně. Například při prohlídce základny taktického letectva v Čáslavi Kruliš přemluvil prezidenta Zemana, aby i s bolavými nohami a hůlkou vylezl po schůdcích a prohlédl si kokpit stíhačky Gripen.

Kruliš věděl, že vzniknou jedinečné fotografie. Při tour po Vysočině se zase zastavili na letecké základně v Náměšti nad Oslavou, kde si prezident až s dětskou chutí zkoušel vrtulníkový rotační kulomet nebo dálkové ovládání dronů.

Samozřejmě to hlavní při výjezdech do regionů zůstalo - setkávání se s příznivci v plných kulturních sálech, kde své voliče Miloš Zeman udržuje v pohotovosti. I teď v Pardubickém má každý den jednu takovou akci - v obci Zámrsku, v Jablonném nad Orlicí a v městě Svitavy.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy