Místo kostelů stíhačky. Zemanovy návštěvy krajů změnily kvůli novému plánovači téma

Václav Dolejší
2. 11. 2015 8:00
Dokud Zemanovu protokolu vládl Jindřich Forejt, v programu jeho návštěv po krajích nikdy nechyběla návštěva biskupa nebo nějakého významného kostela či církevní památky. To se ale změnilo ve chvíli, kdy regionální výjezdy začal organizovat Forejtův zástupce Vladimír Kruliš. Ten zřejmě nemá k církvi stejně vřelý vztah jako jeho předchůdce, takže udělal změnu - církev v programu nahradil armádou. Samozřejmě při výjezdech do regionů zůstalo nejdůležitější Zemanovo setkávání se s příznivci.
Zeman nastupuje do Gripenu
Zeman nastupuje do Gripenu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Třídenní návštěva Miloše Zemana v Pardubickém kraji je víc výjezdem vrchního velitele ozbrojených sil než prezidenta-politika.

Program od pondělí do středy je nabitý vojenskou tématikou: Nejprve se Zeman podívá do firmy Retia, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, raketové prostředky a systémy velení a řízení, záznamové systémy.

Oceněných kontroverzních osob je jenom pár. Jenomže tak to bylo vždycky a pokud to někdo považuje za plus, je to jen důkaz, jak nízko Miloš Zeman naše očekávání srazil.
1:30
Oceněných kontroverzních osob je jenom pár. Jenomže tak to bylo vždycky a pokud to někdo považuje za plus, je to jen důkaz, jak nízko Miloš Zeman naše očekávání srazil. | Video:

V úterý pak zamíří do vojenského muzea v Králíkách, kde se podívá na pěchotní srub K–S 14, položí květiny k bustě četaře Arnošta Hrada a pak se setká s vlastníky a provozovateli pevnostních objektů i se zástupci armády a aktivních záloh.

Podobný program mají Zemanovy návštěvy po krajích poslední zhruba půl rok. První kolečko po regionech ještě plánoval šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Protože tento muž má tradičně blízko k církvi, v programu nikdy nechyběla návštěva biskupa nebo nějakého významného kostela či církevní památky v každém kraji.

Místo kostelů stíhačky

Jenže pak převzal organizování regionálních výjezdů Vladimír Kruliš, Forejtův zástupce. A ten, po dohodě s prezidentem, udělal změnu - církev v programu nahradil armádou.

Kruliš mu nechal udělat vojenskou bundu a návštěvy vojenských posádek plánuje detailně. Například při prohlídce základny taktického letectva v Čáslavi Kruliš přemluvil prezidenta Zemana, aby i s bolavými nohami a hůlkou vylezl po schůdcích a prohlédl si kokpit stíhačky Gripen.

Kruliš věděl, že vzniknou jedinečné fotografie. Při tour po Vysočině se zase zastavili na letecké základně v Náměšti nad Oslavou, kde si prezident až s dětskou chutí zkoušel vrtulníkový rotační kulomet nebo dálkové ovládání dronů.

Samozřejmě to hlavní při výjezdech do regionů zůstalo - setkávání se s příznivci v plných kulturních sálech, kde své voliče Miloš Zeman udržuje v pohotovosti. I teď v Pardubickém má každý den jednu takovou akci - v obci Zámrsku, v Jablonném nad Orlicí a v městě Svitavy.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy