Místo kostelů stíhačky. Zemanovy návštěvy krajů změnily kvůli novému plánovači téma

Václav Dolejší
2. 11. 2015 8:00
Dokud Zemanovu protokolu vládl Jindřich Forejt, v programu jeho návštěv po krajích nikdy nechyběla návštěva biskupa nebo nějakého významného kostela či církevní památky. To se ale změnilo ve chvíli, kdy regionální výjezdy začal organizovat Forejtův zástupce Vladimír Kruliš. Ten zřejmě nemá k církvi stejně vřelý vztah jako jeho předchůdce, takže udělal změnu - církev v programu nahradil armádou. Samozřejmě při výjezdech do regionů zůstalo nejdůležitější Zemanovo setkávání se s příznivci.
Zeman nastupuje do Gripenu
Zeman nastupuje do Gripenu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Třídenní návštěva Miloše Zemana v Pardubickém kraji je víc výjezdem vrchního velitele ozbrojených sil než prezidenta-politika.

Program od pondělí do středy je nabitý vojenskou tématikou: Nejprve se Zeman podívá do firmy Retia, která vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, raketové prostředky a systémy velení a řízení, záznamové systémy.

Oceněných kontroverzních osob je jenom pár. Jenomže tak to bylo vždycky a pokud to někdo považuje za plus, je to jen důkaz, jak nízko Miloš Zeman naše očekávání srazil.
1:30
Oceněných kontroverzních osob je jenom pár. Jenomže tak to bylo vždycky a pokud to někdo považuje za plus, je to jen důkaz, jak nízko Miloš Zeman naše očekávání srazil. | Video:

V úterý pak zamíří do vojenského muzea v Králíkách, kde se podívá na pěchotní srub K–S 14, položí květiny k bustě četaře Arnošta Hrada a pak se setká s vlastníky a provozovateli pevnostních objektů i se zástupci armády a aktivních záloh.

Podobný program mají Zemanovy návštěvy po krajích poslední zhruba půl rok. První kolečko po regionech ještě plánoval šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Protože tento muž má tradičně blízko k církvi, v programu nikdy nechyběla návštěva biskupa nebo nějakého významného kostela či církevní památky v každém kraji.

Místo kostelů stíhačky

Jenže pak převzal organizování regionálních výjezdů Vladimír Kruliš, Forejtův zástupce. A ten, po dohodě s prezidentem, udělal změnu - církev v programu nahradil armádou.

Kruliš mu nechal udělat vojenskou bundu a návštěvy vojenských posádek plánuje detailně. Například při prohlídce základny taktického letectva v Čáslavi Kruliš přemluvil prezidenta Zemana, aby i s bolavými nohami a hůlkou vylezl po schůdcích a prohlédl si kokpit stíhačky Gripen.

Kruliš věděl, že vzniknou jedinečné fotografie. Při tour po Vysočině se zase zastavili na letecké základně v Náměšti nad Oslavou, kde si prezident až s dětskou chutí zkoušel vrtulníkový rotační kulomet nebo dálkové ovládání dronů.

Samozřejmě to hlavní při výjezdech do regionů zůstalo - setkávání se s příznivci v plných kulturních sálech, kde své voliče Miloš Zeman udržuje v pohotovosti. I teď v Pardubickém má každý den jednu takovou akci - v obci Zámrsku, v Jablonném nad Orlicí a v městě Svitavy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy