Hledá se nový šéf GIBS. Přednost dostanou Bílkovi kolegové, výběr může mít tři kola

ČTK ČTK
3. 11. 2015 13:05
O pozici ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se nejprve budou moct ucházet vysocí představitelé bezpečnostních sborů. V prvním kole budou mít šanci příslušníci bezpečnostních sborů, kteří jsou ve službě alespoň 12 let a mají vysokoškolské vzdělání. Jestliže první kolo nebude úspěšné, dostanou v dalším kole šanci příslušníci s kratší délkou služby. Výběr šéfa inspekce může mít až tři kola. V případě, že by nikdo neměl o funkci zájem, bude následovat výběrové řízení.
Ivan Bílek, bývalý ředitel GIBS
Ivan Bílek, bývalý ředitel GIBS | Foto: ČTK

Praha - O pozici ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se nejprve budou moct ucházet vysocí představitelé bezpečnostních sborů. Pokud mezi nimi o funkci nebude zájem, nebo ji nikdo nezíská, tak bude následovat výběrové řízení.

V úterý o tom informovala mluvčí GIBS Radka Sandorová. Výběr šéfa inspekce může mít až tři kola.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou kritéria pro výběr nového šéfa GIBS poměrně přísná.

"Já si myslím, že bude záležet na tom, jestli někdo vůbec bude splňovat ty podmínky, které předpokládá zákon pro výkon této funkce, a podle toho se také pravděpodobně nastaví harmonogram výběru nového šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů," uvedl v pondělí Sobotka. O možných kandidátech se nezmínil.

První kolo výběru šéfa GIBS se bude týkat příslušníků bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v 11. platové třídě. Do této kategorie spadají čelní představitelé policie, hasičského sboru, celní správy, vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace či samotné GIBS.

12 let ve službě a vysokoškolské vzdělání

Podmínkou pro zařazení do této kategorie podle zákona je například to, že musejí být ve službě alespoň 12 let nebo mít vysokoškolské vzdělání.

Pokud by první kolo nebylo úspěšné, tak by podle Sandorové bylo vypsáno výběrové řízení, do kterého by se mohli přihlásit členové bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v desáté platové třídě, aby se rozšířil okruh případných zájemců.

Tito členové slouží u bezpečnostních sborů alespoň deset let a mají rovněž vysokoškolské vzdělání. Do této kategorie z řad policie spadají například krajští policejní ředitelé, jejich náměstci či ředitelé útvarů s celorepublikovou působností, jako protikorupční policie a protidrogová centrála. Pokud by pozici ani v tomto kole nikdo nezískal, tak bude vypsáno další, do kterého by se mohli přihlásit i civilisté.

V čele GIBS končí její dosavadní ředitel Ivan Bílek, který byl ve funkci od roku 2012, kdy inspekce vznikla. Ředitele inspekce jmenuje a odvolává podle zákona premiér na návrh vlády a po projednání v poslaneckém bezpečnostním výboru. Šéf GIBS se ve své funkci zodpovídá předsedovi vlády. Proces výběru nového ředitele je v podstatě stejný jako proces výběru policejního prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy