Nový rozpis. Soud nařídil další jednání v Rathově kauze

ČTK ČTK
4. 1. 2014 15:51
Do začátku května proběhne kromě 12 stání ještě dalších 24 jednání
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Krajský soud v Praze nařídil další jednání v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce. Pokračování je zatím naplánované do začátku května, vyplývá z rozvrhu zveřejněného na serveru Justice.cz.

Podle mluvčí soudu Zuzany Steinerové přitom nelze určit, jestli případ v květnu skončí. Soud nyní pokračuje od 7. ledna.

Kromě dvanácti stání ve třech lednových týdnech a čtyř dní na začátku února, která soud nařídil již dříve, přibylo dohromady 24 jednání rozdělených s přestávkami do osmi týdnů. V únoru se jednací síň otevře ještě čtyřikrát v posledním týdnu, v březnu v druhém a posledním týdnu taktéž vždy na čtyři dny.

V dubnu rozvrh zabral 11 dní rozložených do všech týdnů v měsíci. Zatím poslední jednací den je v plánu 2. května.

Počet svědků ještě není známý

Podle Steinerové bude soudce Robert Pacovský v následujících týdnech přehrávat zbytek policejních odposlechů, se kterými začal koncem loňského roku. Následovat by měli svědci, jejichž výslech navrhli obhájci obžalovaných, a listinné důkazy. Ještě není zřejmé, jestli se v květnu soud přiblíží k závěru.

"Neznáme konečný počet svědků a záleží i na tom, kolik času zaberou jejich výslechy," uvedla mluvčí. U listin, které bude soudce číst celé, hrají roli požadavky žalobce, advokátů a obžalovaných.

Hlavní líčení začalo loni na začátku srpna. Soud od té doby vyslechl obžalované, řadu svědků obžaloby a začal přehrávat odposlechy, které státní zástupce Petr Jirát označuje za jeden z hlavních důkazů. Obžalovaní si ale stěžují na špatnou kvalitu záznamu. Rath také opakovaně namítal, že zvuk neodpovídá policejnímu přepisu.

Rozhodne i výpověď Salačové

Soud loni na podzim propustil postupně zhruba po roce a půl z vazby někdejší ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, Ratha a Pancové partnera Petra Kotta, který působil jako náměstek některých nemocnic Středočeského kraje. Dříve byl také poslanec a šéf krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ohledně Rathovy vazby tento týden rozhodl Ústavní soud, že soudy při jejím prodlužování porušily základní Rathova práva. Vyhověl tak jeho stížnosti a otevřel cestu k případnému odškodnění.

Pancová s Kottem podle obžaloby organizovali korupci ve spojitosti se soutěžemi o veřejné zakázky. Tendry financované mimo jiné dotacemi Evropské unie vyhrávaly údajně předem domluvené firmy. Týkaly se prý opravy zámku Buštěhrad, gymnázia v Hostivicích a modernizace krajských nemocnic.

Vše údajně domlouvali s Rathem, který byl středočeským hejtmanem a podle Jiráta se dělil o úplatky. Trojice lékařů vinu odmítá. Další obžalovaní jsou šéfové a manažeři firem, které tendry vyhrávaly nebo organizovaly losování v soutěžích.

Kromě odposlechů je podle Jiráta důležitá výpověď podnikatelky ve stavebnictví Ivany Salačové, která se jako jediná přiznala ke korupci. Obžaloba pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné, takže by mohla dostat nižší trest. Advokáti ostatních obžalovaných, kteří shodně vinu odmítají nebo se k obžalobě nevyjadřovali, se snaží její tvrzení zpochybnit a poukazují na údajné rozpory mezi jejími třemi výpověďmi na policii před zahájením hlavního líčení.

Úplatek, nebo peníze na kampaň?

Policie zadržela Ratha v polovině května 2012, když odcházel ze schůzky s Pancovou a Kottem v jejich společné domácnosti ve vile v Rudné u Prahy. Nesl mimo jiné krabici na šest lahví vína, o které tvrdil, že je v ní alkohol, po otevření se ale ukázalo, že byla plná bankovek. Soud přehrál ze zatčení videozáznam.

Podle Jiráta byly peníze úplatek. Rath to odmítá a tvrdí, že šel z domu s vědomím, že nese víno. Údajně byl v šoku, když místo něj viděl peníze, a situaci si nedokáže vysvětlit.

Rath v rozhovorech po propuštění z vazby naznačil, že mohlo jít o peníze na kampaň v krajských volbách, do jejichž shánění podle něj mohli být zapojení Pancová s Kottem, a je prý možné, že mu chtěli udělat radost. Pancová ani Kott se k tomu nechtějí vyjadřovat. Krátce po zadržení Ratha zadržela zásahová jednotka uvnitř domu také Pancovou s Kottem.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy