Nový registr vozidel zrychlil, problémy ale přetrvávají

ČTK ČTK
17. 7. 2012 13:57
Na zelenou linku se dovolalo už 52 tisíc lidí, platnou žádost o odškodnění ale nikdo nepodal
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Fungování nového registru vozidel se dnes v řadě měst mírně zrychlilo. Na problémová pracoviště registru posílá ministerstvo dopravy mobilní týmy, řekl mluvčí resortu Martin Novák. Problémy s fungováním systému ale přetrvávají.

Podle informací z jednotlivých pracovišť trvá na mnohých místech přihlášení vozidla stále výrazně déle než dříve a systém při zadávání údajů často padá. V hlavním městě se ale fungování nového registru vozidel mírně zrychlilo.

"Během dopoledne se podařilo odbavit 700 žadatelů, což je o 250 víc než včera (v pondělí), ve starém systému by to ale bylo dvakrát tolik," řekl vedoucí odboru dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Michalík. Jednotlivá pracoviště tak obnovila vydávání pořadových čísel, fronty se ale na úřadech tvoří stále.

Podle Michalíka v novém registru přetrvávají problémy s nezobrazováním některých údajů. Chybí například historická vozidla a vozy s manipulačními značkami, nelze také přihlásit vleky.

Bezproblémový provoz není nikde

Fungování registru je rychlejší i v Olomouci, problémy tam ale také nadále přetrvávají.

"Na funkce, které začaly fungovat, není spolehnutí a úředníci musejí data kontrolovat. Lidé stále čekají na odbavení několik hodin. Někteří to nevydrží a naštvaní odejdou," uvedl vedoucí odboru agendy řidičů a motorových vozidel olomouckého magistrátu Michal Urbášek.

V Jičíně nový registr stále bezchybně nefunguje, a je proto i dnes mimo provoz.

"Během zadávání dat systém stále hlásí chyby a následně při vytištění technického průkazu v něm jsou různé nesrovnalosti," uvedla mluvčí radnice Magdaléna Doležalová. Do Jičína proto míří tým konzultantů z ministerstva dopravy, který bude hledat chyby.

Poruchovost se postupně zlepšuje

S problémy s novým registrem vozidel se stále potýká také kroměřížská radnice. Přestože se s každým dnem poruchovost registru o něco zlepšuje, systém dosud ještě není stoprocentně spolehlivý.

"Není napojen na slibovaný registr obyvatel, spousta údajů se musí zadávat ručně, což prodlužuje dobu vyřízení požadavku, a stále ještě nesedí některé údaje," uvedla vedoucí odboru občansko-správních agend radnice Ivana Bukovská.

Centrální registr vozidel v Pardubicích funguje sice o něco pomaleji než dřívější verze systému, ale úředníkům se daří všechny žadatele odbavit. "Rychlost není problém, u internetové aplikace se to dalo čekat," řekl vedoucí odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa.

V Havířově na Karvinsku registr nyní funguje, i když s obtížemi. "Ráno jsme zaznamenali komplikace, které se ale vyřešily. Nyní systém pracuje. Sice pomaleji, ale daří se provádět všechny potřebné operace," vysvětlila mluvčí tamního magistrátu Eva Wojnarová.

O odškodnění zatím nikdo nepožádal

Krizový štáb ministerstva dopravy vyhověl žádosti obcí na doškolení úředníků z registračních míst na nový systém. První zaměstnanci by mohli absolvovat školení v tomto týdnu.

Na zelenou linku resortu se do dnešního dne obrátilo s dotazem ohledně odškodnění za nefunkční registr už 52 lidí. Výše požadované částky se pohybuje od 20 korun za parkovací lístek až po desítky tisíc korun u podnikatelů. Platnou žádost ale musejí řidiči podat písemně, to zatím nikdo neudělal.

Ministerstvo dopravy chce po dodavatelské firmě za nefunkční registr vymáhat pokutu. Její výše se bude odvíjet také od toho, kdy dodavatel kompletně zajistí bezproblémový provoz. Podle smlouvy je možnost požadovat dva miliony korun za každý den, kdy systém nefunguje správně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy