Nový registr vozidel zkolaboval. Fungoval hodinu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 7. 2012 13:06
Systém měl po týdenní přestávce zahájit provoz v 7.00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo dopravy má problémy se spuštěním nového registru vozidel. Systém totiž hned ráno zcela zkolaboval a zatím není jasné, kdy bude opět funkční.

Registr měl začít v pondělí fungovat po týdenní pauze, po níž přešel ze správy ministerstva vnitra na resort dopravy.

"V 7:00 jsme ho spustili, běžel asi hodinu a pak se zhroutil," popsal serveru Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Jakub Žižka a dodal, že problém se týká celé České republiky.

"Celý problém analyzujeme, zatím nevíme, kde se stala chyba. Netroufáme si proto ani tvrdit, kdy se vše vyřeší," doplnil. Registr tak může být mimo provoz jen pár hodin, ale možná i několik dní.

Řidiči si nové vozy nemohli registrovat již minulý týden, tehdy byl registr plánovaně odstaven právě kvůli přechodu na nový systém.

Celkem v Česku existuje 206 míst, kde je možné vozidla registrovat a v pondělí ráno na nich čekaly desítky řidičů. Podle zpravodajů ČTK to však postupně v průběhu dopoledne vzdávali a odcházeli domů. 

Například v Brně si ale lidé stále berou pořadová čísla. Ta totiž budou platit i poté, až bude systém zprovozněn. "Číselný pořadník bude platit, až se systém spustí. I kdyby to mělo být třeba následující den," řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Ministerstvo: registr bude přehlednější

Nový registr má být podle ministerstva efektivnější a přehlednější, umožní například registraci značek na přání nebo převod registračních značek mezi vozidly jednoho majitele. Má být napojený na základní registry, policii a evidenci kradených aut v zahraničí.

Náklady za tvorbu počítačové aplikace a nákup nové techniky dosáhly 47 milionů.

Náměstek ministra dopravy Ivo Toman již dříve řekl, že bude k přechodu na nový systém nutno převést 14,5 milionu záznamů o 7,5 milionu aktivních vozidel, které jezdí po českých silnicích.

Zaměstnanci obcí měli navíc během června procházet školením, v každém městě by tak měl být v současnosti minimálně jeden úředník, který systému rozumí.

Podle Žáry nový systém práci na přepážkách zpomalí. Úředníci byli pomocí starého systému schopni odbavit až 400 lidí denně, nyní by to mohlo být až o sto lidí méně. 

Nový systém navíc funguje na bázi internetu, což může podle Žáry přinést další problémy. Při výpadku sítě tak úředníci nebudou moci dělat změny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy