Novým pražským arcibiskupem se stal Jan Graubner. Nahradí kardinála Duku

Anna Dohnalová Josef Pazderka Anna Dohnalová, Josef Pazderka
Aktualizováno 13. 5. 2022 16:34
Novým pražským arcibiskupem se stal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. V pátek to na svém webu oznámil Vatikán. Na postu v čele pražské arcidiecéze nahradí kardinála Dominika Duku, který už před několika lety přesáhl věkovou hranici 75 let, kdy církevní hodnostáři tradičně odcházejí ze svých funkcí.
Olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Olomoucký arcibiskup Jan Graubner. | Foto: Ludvík Hradilek

"Jeho Svatost papež František o dnešním poledni jmenoval 37. pražským arcibiskupem a 25. českým primasem J. Exc. Mons. Jana Graubnera, doposavadního arcibiskupa olomouckého a metropolitu moravského. Přejeme novému pražskému arcibiskupovi hodně zdraví, sil a Boží požehnání pro jeho službu," oznámil v pátek v poledne na webu Vatikán.

Také prezident Miloš Zeman pogratuloval Graubnerovi v dopise, který mu zaslal v pátek. "Papež František svým rozhodnutím podle mého názoru potvrzuje důležitost kontinuity v české církvi, kdy tradice je pevnou kotvou v čase velkých světových krizí," napsal a popřál mu mnoho sil do nové funkce. Prezident dopis zaslal také kardinálu Dukovi, kterému poděkoval za jeho dosavadní služby.

Před časem se spekulovalo, že by Duku mohl nahradit některý z diecézních biskupů, například plzeňský Tomáš Holub nebo královéhradecký Jan Vokál. Také se mluvilo o někom mimo současný sbor biskupů, například proděkanovi Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Jaroslavu Brožovi, rektorovi Arcibiskupského semináře Janu Kotasovi či některém jiném knězi z pražské arcidiecéze.

Dosavadní olomoucký arcibiskup Graubner řekl, že jmenování pro něj bylo velkým překvapením. Zmínil další očekávané výměny na pozicích některých biskupů včetně nového arcibiskupa olomouckého. "Vidíme, že dnes je jakýsi trend v Římě, že se s tím nespěchá, jsou to změny, které dříve či později přijdou," citovala ČTK Graubnera.

Dosavadní arcibiskup Duka byl do funkce jmenován v únoru 2010. Nahradil tak Miloslava Vlka, který se rozhodl odstoupit kvůli svému věku. Duka ve své funkci zůstal o čtyři roky déle, než je běžné. Požádal ho o to v reakci na jeho rezignační dopis papež František. Církevní hodnostáři obvykle své funkce opouštějí ve věku 75 let, Duka z postu pražského arcibiskupa odejde v 79 letech. 

Také Graubner, kterému bude letos 74 let, bude muset podle kodexu církevního práva příští rok v srpnu podat na svůj post rezignaci. Dovrší totiž věk 75 let. Je však možné, že ho papež podobně jako kardinála Duku požádá, aby přesluhoval. Graubner na tiskové konferenci upozornil na svůj rozhovor se zástupcem Vatikánu, který mu sdělil souhlas papeže s delším působením ve funkci. "Když to bude měně, zlobit se nebudu, když síly budou, jsem ochotný pracovat, dokud to půjde," uvedl Graubner.

Oznámení nového pražského arcibiskupa přišlo krátce po jmenování nového apoštolského nuncia v Česku Jude Thaddeuse Okola. Jeho předchůdce Charlese Daniela Balva papež pověřil novou diplomatickou misí v Austrálii. Přeložení nuncia však bylo v té době podle církevních historiků překvapivé, protože přišlo dříve než jmenování nového pražského arcibiskupa. 

Proces výběru nového pražského arcibiskupa trval od podzimu 2018, kdy Charles Balvo coby velvyslanec Vatikánu do Česka přijel. Pro tento úkol byl vybrán pravděpodobně proto, že je s českým prostředím dobře obeznámen, na pražské nunciatuře totiž působil již v letech 1996 až 1999.

Ačkoliv finální rozhodnutí je v rukou Svatého stolce, osoba nuncia je v celém procesu výběru klíčová, protože právě on předkládá papeži jména jednotlivých kandidátů. Pro Aktuálně.cz Balvo před časem uvedl, že celý proces konzultuje s "řadou osob včetně biskupů, kněží, řeholníků, řeholnic a laiků".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy