Nový plán VZP: Léčbu protonem zaplatí v Mnichově

Radek Nohl Radek Nohl
10. 5. 2013 7:10
Léčba v Německu je podle VZP výrazně levnější než léčba v Praze
Foto: www.ptn.cz

Praha - Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP má nový plán ve sporu s ultramoderním protonovým centrem (Proton Therapy Center - PTC).

Místo toho, aby platila za léčbu v centru, které sídlí v areálu pražské Nemocnice Na Bulovce, začala vyjednávat o tom, že pacientům uhradí zdravotní péči v německém Mnichově.

Důvodem je mimo jiné i vysoká cena. Aktuální případ pacientky, za kterou poprvé Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatila péči v pražském centru, podle pojišťovny ukázal, že konečná částka za léčbu je tu vyšší než právě v Německu.

Zatímco v Praze si protonové centrum naúčtovalo 720 tisíc korun, v obdobném zhruba 400 kilometrů vzdáleném zařízení v Mnichově se podle VZP obvyklá cena za protonovou léčbu pohybuje okolo 18 tisíc eur, tedy asi 450 tisíc korun.

Mluvčí VZP Oldřich Tichý uvedl, že částka ve výši 720 tisíc korun, kterou pojišťovna zaplatila centru PTC v Praze, zahrnovala kromě peněz za léčbu pomocí protonu (přišla tedy na 700 tisíc korun) navíc ještě 20 tisíc korun za platby za drobné technické prostředky, jež jsou pro terapii nutné.

Spor o cenu

Zástupci protonového centra tuto částku nerozporují. Tvrdí však, že aktuální případ, při němž byl pacientce odstraněn nádor na mozku, se řadí z pohledu provedené léčby mezi náročné a zároveň nejnákladnější.

Foto: Ludvík Hradilek

"Cena vychází z odpovědné kalkulace podle ozařovacího plánu vypracovaného týmem klinických fyziků a lékařů protonového centra," uvedl mediální zástupce PTC Vladimír Šulc.

S pražským protonovým centrem je VZP ve vážném sporu a podala v něm už trestní oznámení a žalobu. S německou klinikou naopak začala o hrazení zdravotní péče pro své klienty jednat.

"V nejbližších dnech odcestuje na ozařování do Mnichova 21letý klient VZP. Protonovou terapii mu kvůli rozsáhlému nádoru v oblasti vedlejších nosních dutin, prorůstajícímu dále do lebky, doporučili jako jedinou možnou léčbu odborníci z Komplexního onkologického centra," uvedl mluvčí VZP Tichý.

Německé zkušenosti

Největší německá protonová klinika, Rineckerovo centrum v Mnichově, byla otevřena v roce 2009 a během prvních tří let své existence léčila 1000 pacientů. Tamní pojišťovny proplácejí zásahy v očích, játrech nebo v kostech, které se obvykle nedají operovat.

Obvyklá cena, jak bylo uvedeno, dosahuje podle místních médií 18 tisíc eur a stojí čtyřikrát víc než použití běžného ozařovače. Jenže zástupce pražského PTC tvrdí, že pro českého pacienta může být konečná cena vyšší, protože tato částka nezahrnuje náklady na pobyt, stravu, dopravu a tlumočníka. Protonová léčba je totiž vždy ambulantní a lidé musí kliniku navštěvovat opakovaně v průběhu dvou až osmi týdnů.

V Německu musí o každém speciálním případu pro protonové centrum rozhodnout experti pojišťoven. A VZP je opatrná po vzoru německých kolegyň. "Protonová léčba není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, tuto léčbu je ale možné uhradit, pokud je jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pacienta," dodal Tichý.

VZP zaplatí protonovou léčbu, pokud dostane doporučení z takzvaného "komplexního onkologického centra", tedy jednoho z deseti specializovaných pracovišť v republice. Vyžaduje přitom doporučení od multidisciplinární komise s popisem vedoucího radiačního onkologa a srovnání s jinými možnými postupy. Žádost pak posoudí revizní lékař pojišťovny, který rozhodne.

Diskutujte o zdravotnictví? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 53 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy