Nový plán: Stát zaplatí polovinu dluhu Neumannové

Martina Machová Martina Machová
27. 9. 2010 17:45
Ministr školství Josef Dobeš předloží vládě nové řešení dluhu po mistrovství světa
Zahájení MS2009
Zahájení MS2009 | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha/Liberec - Ministr školství za VV Josef Dobeš chce vládě předložit nové řešení dluhu, který zbyl v Liberci po organizátorech mistrovství světa v klasickém lyžování v čele s Kateřinou Neumannovou.

Místo 20 milionů, které chtěl původně poslat věřitelům, aby jim stát vrátil alespoň odvedenou DPH, kterou zaplatili státu i za příjmy, které od organizátorů nikdy neviděli, chce poslat ze státní kasy celých 50 milionů korun.

"Dvacet pět milionů by přispělo ministerstvo financí, dalších pětadvacet jsme připraveni najít v našem rozpočtu ministerstva školství," řekl Aktuálně.cz šéf školského rezortu Josef Dobeš.

"Nehájím žádné další plýtvání. Podporuji věřitele, kteří kvůli mistrovství krachují, protože nedostali zaplaceno za své služby," dodal.

Dalšími 25 miliony by mělo přispět pořadatelské město Liberec a věřitelé by zbytek odpustili.

"Tím by se zásadně zamezilo jakýmkoli soudům věřitelů kontra stát a věřitelů kontra město," potvrdil dohodu o variantě mluvčí věřitelů Vojtěch Hlaváček.

Do vlády ovšem půjde i alternativní varianta takzvané "nulové tolerance".

"Chápu, že pan ministr s tím chce pracovat. Já ale nejsem toho názoru, že by se měl daňový poplatník na tomto ještě nějak podílet," konstatoval ministr financí Miroslav Kalousek.

Ke které variantě se vláda přikloní, by měli ministři rozhodnout do dvou týdnů.

Jedna z největších sportovních akcí v historii České republiky skončila dluhem přes sto milionů korun. Nyní na povrch vyplouvají informace, jak pořadatelé, kterým neformálně šéfoval i Neumannové expřítel a lobbista Josef Jindra, se svěřenými penězi hospodařili.

Fischerova ministryně školství Miroslava Kopicová chtěla poslat do Liberce dalších 60 milionů korun. Její nástupce Josef Dobeš
Fischerova ministryně školství Miroslava Kopicová chtěla poslat do Liberce dalších 60 milionů korun. Její nástupce Josef Dobeš | Foto: Ludvík Hradilek

Placené večírky

Indicie napovídají, že dluh nevznikl jen nepřízní osudu, tedy hospodářskou krizí nebo sněhovou kalamitou, která v době šampionátu potrápila pořadatelské město Liberec.

Deník Aktuálně.cz popsal příběh fotografií z narozeninové oslavy Kateřiny Neumannové na zámku Sychrov, které byly vyfakturovány jako práce pro mistrovství, respektive světový pohár. Ten se konal rok před hlavními závody v únoru 2008 a fungoval jako generálka.

Prezidentka organizátorů je na nich zachycena s přáteli i jak ji dva obnažení svalovci nesou k narozeninovému dortu. Na faktuře, kterou má redakce k dispozici, je uvedena souhrnná částka 57,5 tisíc korun. Ve výčtu akcí, které měl fotograf zachytit, je vedle zmíněných závodů v areálech ve Vesci a na Ještědu uveden jako samostatný bod právě Sychrov.

Tento případ navazuje na zjištění novinářů z Respektu - podle nich stejně naložil s penězi určenými pro akci štědře dotovanou státem také někdejší Neumannové přítel a podle mnohých faktický šéf šampionátu lobbista Josef Jindra.

Kateřina Neumannová placení soukromých večírků z peněz mistrovství odmítla.

Minulý týden liberečtí státní zástupci definitivně odmítli trestní oznámení na organizátory včetně Kateřiny Neumannové za podvod, předlužení a zvýhodňování věřitele, které podala reklamní agentura Roxy II. Pořadatelé jí dluží ještě rok a půl po mistrovství 1,2 milionu korun.

Žalobci se ztotožnili s rozhodnutím policie, že nešlo o žádný z avizovaných trestných činů, protože Neumannová prý vršila dluhy v přesvědčení, že vše nakonec zaplatí stát.

V době, kdy Neumannová nasmlouvávala služby této firmy, bylo přitom z vyjádření politiků zřejmé, že s žádnou další dotací od státu nemůže počítat. A ne zrovna optimisticky vypadaly i výhledy na zisk z prodeje lístků a sponzoringu, což přiznávali i sami organizátoři.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy