Nový plán: Stát zaplatí polovinu dluhu Neumannové

Martina Machová Martina Machová
27. 9. 2010 17:45
Ministr školství Josef Dobeš předloží vládě nové řešení dluhu po mistrovství světa
Zahájení MS2009
Zahájení MS2009 | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha/Liberec - Ministr školství za VV Josef Dobeš chce vládě předložit nové řešení dluhu, který zbyl v Liberci po organizátorech mistrovství světa v klasickém lyžování v čele s Kateřinou Neumannovou.

Místo 20 milionů, které chtěl původně poslat věřitelům, aby jim stát vrátil alespoň odvedenou DPH, kterou zaplatili státu i za příjmy, které od organizátorů nikdy neviděli, chce poslat ze státní kasy celých 50 milionů korun.

"Dvacet pět milionů by přispělo ministerstvo financí, dalších pětadvacet jsme připraveni najít v našem rozpočtu ministerstva školství," řekl Aktuálně.cz šéf školského rezortu Josef Dobeš.

"Nehájím žádné další plýtvání. Podporuji věřitele, kteří kvůli mistrovství krachují, protože nedostali zaplaceno za své služby," dodal.

Dalšími 25 miliony by mělo přispět pořadatelské město Liberec a věřitelé by zbytek odpustili.

"Tím by se zásadně zamezilo jakýmkoli soudům věřitelů kontra stát a věřitelů kontra město," potvrdil dohodu o variantě mluvčí věřitelů Vojtěch Hlaváček.

Do vlády ovšem půjde i alternativní varianta takzvané "nulové tolerance".

"Chápu, že pan ministr s tím chce pracovat. Já ale nejsem toho názoru, že by se měl daňový poplatník na tomto ještě nějak podílet," konstatoval ministr financí Miroslav Kalousek.

Ke které variantě se vláda přikloní, by měli ministři rozhodnout do dvou týdnů.

Jedna z největších sportovních akcí v historii České republiky skončila dluhem přes sto milionů korun. Nyní na povrch vyplouvají informace, jak pořadatelé, kterým neformálně šéfoval i Neumannové expřítel a lobbista Josef Jindra, se svěřenými penězi hospodařili.

Fischerova ministryně školství Miroslava Kopicová chtěla poslat do Liberce dalších 60 milionů korun. Její nástupce Josef Dobeš
Fischerova ministryně školství Miroslava Kopicová chtěla poslat do Liberce dalších 60 milionů korun. Její nástupce Josef Dobeš | Foto: Ludvík Hradilek

Placené večírky

Indicie napovídají, že dluh nevznikl jen nepřízní osudu, tedy hospodářskou krizí nebo sněhovou kalamitou, která v době šampionátu potrápila pořadatelské město Liberec.

Deník Aktuálně.cz popsal příběh fotografií z narozeninové oslavy Kateřiny Neumannové na zámku Sychrov, které byly vyfakturovány jako práce pro mistrovství, respektive světový pohár. Ten se konal rok před hlavními závody v únoru 2008 a fungoval jako generálka.

Prezidentka organizátorů je na nich zachycena s přáteli i jak ji dva obnažení svalovci nesou k narozeninovému dortu. Na faktuře, kterou má redakce k dispozici, je uvedena souhrnná částka 57,5 tisíc korun. Ve výčtu akcí, které měl fotograf zachytit, je vedle zmíněných závodů v areálech ve Vesci a na Ještědu uveden jako samostatný bod právě Sychrov.

Tento případ navazuje na zjištění novinářů z Respektu - podle nich stejně naložil s penězi určenými pro akci štědře dotovanou státem také někdejší Neumannové přítel a podle mnohých faktický šéf šampionátu lobbista Josef Jindra.

Kateřina Neumannová placení soukromých večírků z peněz mistrovství odmítla.

Minulý týden liberečtí státní zástupci definitivně odmítli trestní oznámení na organizátory včetně Kateřiny Neumannové za podvod, předlužení a zvýhodňování věřitele, které podala reklamní agentura Roxy II. Pořadatelé jí dluží ještě rok a půl po mistrovství 1,2 milionu korun.

Žalobci se ztotožnili s rozhodnutím policie, že nešlo o žádný z avizovaných trestných činů, protože Neumannová prý vršila dluhy v přesvědčení, že vše nakonec zaplatí stát.

V době, kdy Neumannová nasmlouvávala služby této firmy, bylo přitom z vyjádření politiků zřejmé, že s žádnou další dotací od státu nemůže počítat. A ne zrovna optimisticky vypadaly i výhledy na zisk z prodeje lístků a sponzoringu, což přiznávali i sami organizátoři.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy