Ombudsmanem se těsně stal Křeček. Rozhodnutí padlo u ANO před druhým kolem

Radek Bartoníček Domácí Radek Bartoníček, Domácí
Aktualizováno 12. 2. 2020 19:54
Poslanecká sněmovna v druhém kole zvolila novým ombudsmanem Stanislava Křečka. Kandidát prezidenta Miloše Zemana a exposlanec ČSSD získal 91 hlasů, protikandidát Vít Alexander Schorm 53 hlasů. Ke zvolení bylo třeba získat 88 hlasů. Z informací Aktuálně.cz, které po skončení volby potvrdila řada poslanců, vyplývá, že rozhodnutí zřejmě padlo na setkání klubu ANO krátce před druhým kolem hlasování.
Nově zvolený ombudsman, exposlanec ČSSD Stanislav Křeček.
Nově zvolený ombudsman, exposlanec ČSSD Stanislav Křeček. | Foto: ČTK

Na jedné straně Poslanecké sněmovny radost, na druhé šok. To ve chvíli, kdy ve středu v podvečer oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO) výsledky druhého kola volby ombudsmana.

"Bylo vydáno a odevzdáno 175 hlasovacích lístků, kvórum pro zvolení bylo 88. Mohu konstatovat, že Poslanecká sněmovna v této volbě byla úspěšná a zvolila ombudsmana. Stanislav Křeček získal 91 hlasů a byl zvolen, Vít Alexander Schorm 53 hlasů a zvolen nebyl. Tímto novému ombudsmanovi blahopřeji a konstatuji, že volba je ukončena," oznámil Kolovratník.

Mnozí poslanci byli skutečně překvapení, protože když deník Aktuálně.cz s některými mluvil před druhým kolem, mínili, že ombudsman zvolen nebude. Zejména když nejvíce diskutovaný kandidát Stanislav Křeček, donedávna zástupce ombudsmanky, získal v prvním kole tajné volby jen 66 hlasů. Jeho soupeř pro druhé kolo Vít Alexander Schorm dostal 47 hlasů a Jan Matys obdržel pouhých 20 hlasů. Ke zvolení již v prvním kole bylo přitom potřeba 90 hlasů.

Jednaosmdesátiletý Křeček, který byl také dlouholetým předsedou Sdružení nájemníků ČR, nastoupí na místo po Anně Šabatové. Její šestiletý mandát skončí příští týden. Šabatová dala v minulých týdnech několikrát najevo, že nepovažuje Křečka za správného nástupce. Křeček totiž v době, kdy byl jejím zástupcem, velmi často vystupoval proti jejím názorům a rozhodnutím. 

Jestliže Křeček získal 91 hlasů, lze usuzovat, že větší část dodali poslanci ANO, SPD, KSČM, ČSSD a SPD. Komunisté a sociální demokraté mají celkem 49 poslanců, ale někteří sociální demokraté Křečka nevolili. Tyto hlasy mohli nahradit nezařazení poslanci, například dvojice Václav Klaus a Zuzana Majerová Zahradníková. Pořád ale bylo třeba dalších zhruba čtyřicet poslanců, a to byli podle zákulisních informací hlavně poslanci ANO, kterých je v klubu 78. Pokud Křeček v prvním kole dostal jen 66 hlasů, potom muselo před druhým kolem jinak volit 24 poslanců. 

Nevím, co nakonec rozhodlo, tvrdí Faltýnek

Jak je možné, že tolik poslanců během několika hodin změnilo názor? Co se během toho času stalo? První kolo volby proběhlo v půl jedné odpoledne, druhé kolo v šest hodin večer. Deník Aktuálně.cz se proto hned po skončení druhého kola snažil oslovit maximum poslanců. Někdo se zastavil, mnozí ale odcházeli rychle pryč, protože v tom okamžiku už schůze končila. 

Klíčový byl při volbě postup poslaneckého klubu hnutí ANO, které má ve sněmovně zdaleka nejvíce poslanců. Předseda klubu Jaroslav Faltýnek řekl Aktuálně.cz, že neví, co nakonec o zvolení Křečka rozhodlo a kde se pro něj mezi prvním a druhým kolem vzalo tolik hlasů.

"To je dobrá otázka, nicméně já to samozřejmě nevím. Protože naši poslanci měli volné hlasování a volili podle svého vědomí a svědomí. Vůbec nedokážu odhadnout, kolik našich poslanců dalo hlas panu Schormovi a kolik panu Křečkovi. Nejsem schopný to odhadnout," uvedl Faltýnek.

"Měli jsme včera (v úterý) na klubu pana Schorma i pana Matyse a naši kolegové v klubu si o nich udělali nějaký konkrétní obrázek, a to je výsledek, který jsme před chvílí viděli," dodal Faltýnek. Potvrdil přitom informace, že klub ANO se sešel ve středu před šestou hodinou večer, tedy těsně před druhým kolem volby. Nezaznělo tam něco, co nakonec volby rozhodlo? 

"Ne ne, na nikoho jsme nenaléhal. Jenom jsme si potvrdili, že máme volné hlasování a že každý hlasuje tak, jak to cítí. Je pravda, že tam vystoupili někteří kolegové, kteří řekli, že budou volit pana Křečka, ale vystoupili tam i poslanci, kteří oznámili, že ho volit nebudou. A když se podíváte, že SPD avizovala, že ho bude volit, předpokládám, že dostal i nějaké hlasy ze sociální demokracie a z KSČM, tak z toho jednoznačně vyplývá, že asi byl pan Křeček zvolený do určité míry napříč politickým spektrem," sdělil šéf klubu ANO. 

Jaroslav Faltýnek nechtěl říci, koho volil on sám ani jaký bude Křeček ombudsman. Podle něj to ukáže až čas. "Je to tajná volba, neřeknu. Ale oproti těm ostatním kandidátům si myslím, že v očích některých poslanců měl výhodu v tom, že už tam pracoval. Takže to vlastně zná," uvedl.

Při odchodu z jednacího sálu stála vedle Faltýnka ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová. Na otázku Aktuálně.cz, jaký bude podle ní Křeček ombudsman, odvětila, že dobrý. "Myslím, že z toho, co nám bylo nabízeno, byl ještě nejlepší," smála se. "Pan Křeček to už dělal, ví, do čeho jde, a myslím, že bude rozumný a nebude aktivistický," dodala.  

Roli hrál i Milion chvilek, tvrdí Kolovratník

O patrně rozhodující schůzce klubu ANO mluvil reportér Aktuálně.cz také s poslancem ANO Martinem Kolovratníkem."Čtvrt hodiny před druhým kolem volby jsme se potkali na deset minut a kolegové si spíš říkali názory, jak to cítí a kam se kdo názorově posunul. Nic nám ale nebylo naznačováno ani doporučováno, rozhodnutí zůstalo na každém z nás," popisoval schůzku Kolovratník.

Nicméně připustil, že někteří poslanci se na tomto setkání patrně rozhodli, že dají hlas Křečkovi. Podle Kolovratníka na to mohla mít vliv i výzva spolek Milion chvilek, který upozornil, že pokud poslanci zvolí Křečka, vyzve k demonstraci.

"V kuloárech sněmovny jsem zaznamenal určité procento poslanců a poslankyň, u kterých jsem slyšel, že když je nám takto vyhrožováno, tak my pana Křečka podpoříme, takový nátlak na sněmovnu se nám nelíbí. To tady poměrně rezonovalo. Někteří nerozhodnutí z prvního kola se přiklonili k panu Křečkovi, a možná toto bylo tím jazýčkem na vahách," řekl Kolovratník.

Jako další důvod uvedl, že někteří poslanci možná nechtěli, aby se volba dál prodlužovala. "Pokud bychom nikoho nezvolili, znovu bychom museli žádat prezidenta o nominaci, znovu bychom museli žádat také Senát, celé by se to prodlužovalo. 

I tak prý ale takový výsledek nečekal. "Překvapilo mě to, že pana Schorma volilo v druhém kole jen o deset lidí více než v prvním kole, takže se patrně k panu Křečkovi přidali někteří poslanci, kteří jej v prvním kole nevolili. Musel ho asi podpořit i někdo z opozice," naznačuje. 

Jinak Kolovratník projevoval potěšení nad tím, že sněmovna rozhodla. "Jsem rád, že sněmovna rozhodla, protože nejistota je vždy špatná. Byť by paní Šabatová mohla ještě pokračovat ve funkci ombudsmanky, je lepší, když je rozhodnuto. Tak či onak. Za mě je ta volba v pořádku," řekl. Zároveň ocenil Křečkova vyjádření o úřadu ombudsmana. "Líbilo se mi, že si úřad představuje trochu užší, efektivnější, štíhlejší, aby stál méně peněz. A také aby se vrátil k étosu, s jakým byl založen a od kterého se podle řady lidí výrazně posunul," vysvětloval Kolovratník.

Na dotaz, co myslí slovy o "vrácení se k étosu" Kolovratník sdělil, že prapůvodně úřad ombudsmana vnímal jako malý efektivní úřad se skupinou právníků, kteří poradí lidem, jak jednat s úřady. "Když úředník udělá chybu, chová se k nim arogantně. Ale v dnešní době, a v tom jsem kritický k paní Šabatové, když vidím některé její aktivity, které jí ani nepřísluší, když komentuje kvalitu ubytování migrantů někde v uprchlickém zařízení, tak to je za hranicemi úřadu ombudsmana. A mně se líbilo, že pan Křeček říkal, že to chce vrátit do podoby užšího, efektivního úřadu," tvrdil Kolovratník.

O překvapení a vlivu Milionu chvilek pro demokracii promluvil pro Aktuálně.cz také poslanec ANO Patrik Nacher, který dal v obou kolech hlas Křečkovi. "Mám špatný odhad, protože jsem tipoval, že pan Křeček většinu nezíská. Myslel jsem, že nebude zvolen nikdo, protože vím, že řada kolegů z klubu ho nevolila. Dokonce si někteří ani nevyzvedli hlasovací lístky. Musel získat i podporu klubů, které se k tomu teď nehlásí. Nevychází mi to tak, že najednou revolučně získal mnoho hlasů od poslanců ANO, kteří ho v prvním kole nevolili," líčil Nacher, který na schůzce před druhou volbou nebyl.

Podle něj udělal spolek Milion chvilek chybu, když vydal prohlášení s hrozbou poslancům. "Do úterní dvanácté hodiny jsem byl rozhodnutý nevolit nikoho. Poté, co se dva kandidáti představili u nás na klubu a po tlaku Milionu chvilek jsem se rozhodl pro Stanislava Křečka. Mně se nelíbí, že si někdo osobuje zvenku mít ten nejspravedlivější pohled a začne hrozit protesty," řekl.

Také on, stejně jako Kolovratník, Faltýnek či Benešová, nového ombudsmana hájí. "Člověk, který dělal několik let zástupce ombudsmanky, má podle mě nesporně největší zkušenosti s chodem úřadu. Takže může na některé věci navázat a něco může dělat trochu jinak," uvedl Nacher.   

Mimochodem, stejně reagoval během středy také předseda Trikolóry a poslanec Václav Klaus mladší. Ten řekl, že on a jeho stranická kolegyně Zuzana Majerová Zahradníková se rozhodli po výzvě Milionu chvilek volit Křečka. Hlas Klause a Zahradníkové byl v konečném součtu nesmírně důležitý. Oba nejdříve marně prosazovali zrušení úřadu ombudsmana a nakonec ve středu dopoledne oznámili, že podpoří Křečka. 

Bláha tvrdí, že Křeček by neměl být odsuzovaný za věk

Hodně se v kuloárech přetřásal věk Stanislava Křečka, kterému bude v květnu 82 let. Mandát ombudsmana je šestiletý, takže Křeček by mohl odcházet ze své pozice v 88 letech. Když se deník Aktuálně.cz ptal poslanců ANO, jestli brali v potaz takový věk, poslanec Jiří Bláha odpověděl, že to u něj nehrálo roli.

"Když mi bylo osmnáct, tak jsem si říkal o třicetiletých lidech, jak jsou staří. Ve třiceti jsem si to říkal o padesátiletých. A teď je mi 58 let a cítím se jako osmnáctiletý. Takže hrozně záleží na aktivitě dotyčného člověka. Vezměte si herce, kteří hrají v Národním divadle v Praze, jsou daleko starší a musí si pamatovat spoustu věcí. Neodsuzujme někoho kvůli věku nebo kvůli tomu, že má nějaké názory," řekl Bláha. Ten patřil k těm, kteří v prvním kole Křečka nevolili, ale to jen proto, že nebyl přítomen ve sněmovně.  

Podobně jako u Kolovratníka, také u některých dalších zákonodárců převládal názor, že Křečkovi paradoxně pomohla výzva spolku Milionu chvilek. "Toto mu nepochybně pomohlo," řekl například Faltýnek.

Stejný názor vyslovili i někteří poslanci, kteří Křečka nevolili. Například poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. "Bohužel, podle mě nebylo vyjádření Milionu chvilek pro demokracii příliš šťastné. Bylo to podobné jako v pátek na volebním výboru," tvrdil Výborný s poukazem na jednání, kdy poslanci volili okruh možných členů do Rady Českého rozhlasu a Rady České televize. Uspěla například Hana Lipovská, proti jejíž nominaci poslali protestní dopis někteří senátoři. "Nemusela vůbec projít, kdyby se kolem ní nerozvířilo tolik protestů a senátoři nepsali nesmyslné dopisy," řekl Výborný Aktuálně.cz. 

Poslanci ANO měli pokyn, koho volit, tvrdí odpůrci Křečka

Jinak ale Výborný, stejně jako mnozí opoziční poslanci z řad ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN výsledek volby kritizují. Všichni ale zároveň ujišťují, že volbu respektují a budou věřit, že Křeček bude svůj post zastávat co nejlépe.

"Volba pana Křečka je výsledkem toho, že tady existuje koalice ANO, ČSSD, SPD a KSČM, která zvolila v minulosti místopředsedy sněmovny Tomio Okamuru a Vojtěcha Filipa," prohlásil Marek Výborný, který vzpomněl vysoký věk Stanislava Křečka. "To může být jeho limitem pro výkon takového úřadu, ale já nechci dopředu soudit, jak tu funkci bude vykonávat. Já bych byl velmi rád, aby respekt k úřadu ombudsmana, který vybudoval Otakar Motejl, zůstal zachován," řekl Výborný.

Podle něj není pochyb o tom, že v druhém kole rozhodla poměrně masivní podpora od poslanců ANO. "Je to zcela evidentní. Když se podíváme, kdo nechtěl volit Stanislava Křečka, tak je zřejmé, kdo ho volil. Podle mě šel jasný pokyn z vedení hnutí ANO, koho mají volit," míní Výborný.

Právní odborník ODS Marek Benda tvrdil stejně jako Výborný, že rozhodlo hnutí ANO. "Ukazuje se, že stejně jako mělo ANO většinu s SPD a komunisty na začátku sněmovny při volbě Radka Vondráčka a dalších členů vedení sněmovny, tak tuto většinu mají doteď. Nic se nezměnilo," sdělil Benda Aktuálně.cz s tím, že to znovu prohloubí ve společnosti propast mezi lidmi.

Pokud jde o samotné odborné kvality, Benda prozradil, že před deseti lety by možná Křečka volil. "Dnes bych to už neudělal. Vzhledem ke svému věku by měl mít člověk v sobě určitou míru kritičnosti. Ale znám ho třicet let, je to slušný člověk, o tom žádná. Určitě bych neřekl, že je to nějaký 'grázl', který tam nemá co dělat. To v žádném případě," svěřil se Benda.

Občanští demokraté zvolili jiný postup než KDU-ČSL, Piráti, TOP 09 a STAN. V prvním kole dali jako jediní hlas advokátovi Janu Matysovi, který se nedostal ani do druhého kola. Před druhým kolem tvrdili někteří poslanci ODS, že buď nebudou volit ani Křečka ani Schorma, nebo dají hlas Schormovi.

"Bojím se, že volba pan Křečka povede k destrukci další instituce v České republice. To se mi nelíbí. Hnutí ANO si to jako hradně-babišovská klika nadiktovalo," řekl místopředseda ODS a poslanec Martin Kupka. Podobně mluvil i další místopředseda a poslanec Martin Baxa. "Jsem zklamaný, rozhodně z toho nemám radost. V druhém kole jsem volil pana Schorma. Nebyl to pro mě optimální kandidát, výsledek volby je ale špatný. Nevyhrál ten, kdo by byl oporou občanů proti státní zvůli. V druhém kole prostě zafungovala koalice ANO, SPD a KSČM, předpokládám, že to takto zařídili," soudí Baxa. 

Někteří poslanci ČSSD byli zaskočeni, chtěli Valachovou

Ve zvláštní situaci byli poslanci ČSSD. Od předsedy strany Jana Hamáčka i prvního místopředsedy Romana Onderky sice měli pokyn volit Křečka, ne každý tak ale učinil. Jeho jednoznačným příznivcem byl poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který se viditelně radoval. "Stanislav Křeček má všechny předpoklady vykonávat tento úřad velmi dobře, což v minulosti prokázal. Hysterie, která se kolem něj strhla, byla úplně zbytečná," řekl Foldyna.

Další poslanec ČSSD Petr Dolínek reagoval na zvolení Křečka slovy, že si přeje, aby měl na svou práci co nejvíce sil. "Myslím, že volba ombudsmana byla těsná. Je škoda, že pan prezident nedal dvě nominace, protože přece jen vybírat ze čtyř kandidátů by bylo lepší," řekl Dolínek. Ten nepůsobil tak, že by byl výsledkem nějak zvlášť překvapený. "Měli jsme z klubu ANO signály, že někdo z kandidátů by mohl dostat většinu," podotkl.

Co si ale Dolínek myslí o kvalitách Křečka? "Známe jeho práci jako zástupce ombudsmanky, ale být šéfem je něco jiného, tak uvidíme. Podle všech průzkumů je tato funkce velmi důvěryhodná, což je pro pana Křečka velmi zavazující. Přál bych si, aby tuto důvěru udržel," avizoval Dolínek. Podobně jako další poslanci ale tvrdil, že Křečkovi pomohl nevědomky spolek Milion chvilek.

"Ukazuje se, že kampaně proti komukoliv, kdo je zcela podle zákona nominovaný do nějaké funkce, jsou kontraproduktivní. Nic dobrého nepřinesou a ještě můžou někomu udělat reklamu, kterou původně neměl. Vždy je lepší mluvit o kvalitách kandidátů, než hledat negativa na druhých," dodal Dolínek. 

Podle informací Aktuálně.cz ale přece jenom byli někteří sociální demokraté zvolením Křečka překvapeni. Počítali totiž s tím, že Křeček zvolen nebude a ČSSD poté navrhne na ombudsmanku svou poslankyni a bývalou ministryni školství Kateřinu Valachovou. Po prvním kole, kdy Křečkovi chybělo ke zvolení téměř třicet hlasů, to považovali za téměř jistou věc. "Půjdeme za panem prezidentem a navrhneme mu naši kandidátku," prozradil jeden z poslanců mezi prvním a druhým kolem.

Mezi překvapenými byl například místopředseda klubu ČSSD Ondřej Veselý. "Musím se přiznat, že jsem tipoval vítězství pana Křečka, ale nečekal jsem, že získá v druhém kole o tolik víc hlasů a bude zvolen," tvrdil Veselý, podle kterého sehrálo roli spojenectví mezi ANO a Hradem. "Poslanci ANO měli sice volnou ruku při hlasování, ale dalo se předpokládat, že většinově vyhoví panu prezidentovi," řekl Veselý. "Pan Křeček bude muset pracovat na tom, aby uklidnil veřejnost a dokázal, že ve své funkci obstojí. To bude pro něj největší úkol," dodal Veselý.

Deník Aktuálně.cz se zeptal poslankyně Valachové na to, zda skutečně existovala varianta, že by v případě nezvolení Křečka mohla být další kandidátkou ona. "Po prvním kole to opravdu vypadalo, že nikdo z kandidátů nedosáhne dostatečného počtu hlasů. Proto se kuloáry začala šířit tato verze. Ale nemá smysl více spekulovat. My jsme v ČSSD hlavně usilovali o to, aby volba ombudsmana byla úspěšná," vysvětlovala. I na ní bylo hned po volbě Křečka vidět velké překvapení. "Ano, byla jsem skutečně překvapena," připustila Valachová, která volila podle svých slov Schorma.

Jinak ale mluvila o Křečkovi značně pozitivně a odmítala kritické pochybnosti, které se kolem něj objevují. "Věřím, že Stanislav Křeček a Monika Šimůnková uchopí společně ombudsmanství a budou se doplňovat. Budou za ně hlavně hovořit činy, na které si můžeme jako Poslanecká sněmovna dobře posvítit. Stanislav Křeček je právník a na klubu ČSSD nás ubezpečoval, že neopomene nikoho, kdo se na něj obrátí," řekla Valachová. Moniku Šimůnkovou nedávno zvolila sněmovna jako zástupkyni ombudsmana.  

Valachová zažila jako zaměstnankyně úřadu už prvního ombudsmana Otakara Motejla. Podle ní logicky Křeček nemůže být jako Motejl. "Pokud se všichni oháníme odkazem Otakara Motejla, tak je důležité především respektovat pravidla hry a to, že máme demokratické volby. Pokládala bych za pokrytectví, kdybych volbu Stanislava Křečka nerespektovala," upozornila.

Foldyna bez důkazů obvinil Pánka

Samotné volbě předcházela poměrně emotivní debata, kdy poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna bez důkazů tvrdil, že ředitel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek hrozil poslancům, kteří budou volit Křečka.

"Dozvěděl jsem se dověděl, že Šimon Pánek, představitel organizace Člověk v tísni, která údajně pomáhá lidem, posílá předsedům politických stran esemesky, ve kterých jim jaksi dává najevo, v podstatě jim vyhrožuje, že budou mít problémy, když budou volit Stanislava Křečka," tvrdil Foldyna.

Hned několik předsedů ale odmítlo, že by jim Pánek cokoliv psal. A pro Aktuálně.cz to popřel i sám Pánek, který je právě na dovolené s dětmi. I přesto vznikla ve sněmovně dlouhá a vyostřená debata, která také mohla volbu ombudsmana ovlivnit. Někteří poslanci v zákulisí tvrdili, že i to mohlo Křečkovi pomoci, přestože Foldyna nemluvil pravdu.

 

Právě se děje

Další zprávy