Nový objev. Vodu k nám žene veliká síla tající Arktidy

Jan Gazdík Jan Gazdík
5. 6. 2013 13:48
Jde o největší novinku na poli klimatologie, cituje deník Insider Radima Tolasze z ČHMÚ
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Proč nás stále častěji trápí povodně?

Odpovědi respektovaných klimatologů, hydrologů či meteorologů dávají na pohromy z let 1997, 2002, 2010 anebo 2013 srozumitelnou odpověď. Současně však i neradostnou: náhlé střídání úporných dešťů a záplav s obdobími zcela bez vody nás budou sužovat stále častěji, napsal v úterním vydání deník Insider.

"Poslední výzkumy naznačují, že extrémy počasí ve střední Evropě, ale i na celé severní polokouli souvisí se změnami v Arktidě," uvedl nedávno slovenský klimatolog Jozef Pecho z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd pro server SME.sk.

Zcela novou teorii o vlivu prudkého odtávání Arktidy považuje za velmi slibnou a zajímavou i klimatolog ČHMÚ Radim Tolasz. Mimo jiné i proto, že klasické proudění vzduchu od Atlantiku či od Sibiře je v poslední době stále častěji „vytlačováno" prouděním velmi chladného vzduchu ze severu.

"Jde o největší novinku na poli klimatologie," cituje Insider Tolasze. A jak dodává, zbývá ji už jen potvrdit i v příštích letech.

Led Arktidě odtává skutečně bezprecedentní rychlostí, říká i Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Tato změna je prý natolik náhlá, že to v posledních letech počasí ve střední Evropě zákonitě ovlivňuje. "Je těžko předvídatelné a nebývale rychle se mění. Za vpády studeného vzduchu následují extrémy velmi teplých period, ať v zimě, či v létě," dodává klimatolog Pecho.

Statistiky mu dávají za pravdu. V posledních třech letech to byla ve střední Evropě klimatická houpačka: jednou povodně a hned zase velká sucha.

Povodně 2013 v deníku Insider:

Vodu k nám žene veliká síla tající Arktidy

Povodňové výroky: vzteklý Richard a vypuštěný Senát

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy