Nový návrh: ministr je proti výpovědi bez důvodu

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
3. 12. 2010 15:40
Jaromír Drábek oficiálně předložil své návrhy úprav v zákoníku práce
Jak dopadne? Uvidíme...
Jak dopadne? Uvidíme... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr práce a sociálních věcí předložil oficiálně své změny, které bude jako hlavní předkladatel prosazovat v novém zákoníku práce.

Revoluční změny, o nichž se celé předchozí měsíce mluvilo a proti který protestovaly odbory, mezi nimi nejsou. 

V plánech ministra Jaromíra Drábka, které už dostali k připomínkám mimo jiné zaměstnavatelé a odbory a Aktuálně.cz je má k dispozici, není ani  nekonečné řetězení smluv na dobu určitou ani možnost dávat zaměstnancům výpovědi bez udání důvodu. 

Revoluce se podle Drábkových návrhů zkrátka nekoná.

Dvojnásobná lhůta

Drábek hodlá prosazovat, aby se například napříště zdvojnásobila doba, na kterou smí zaměstnavatel sjednat zkušební lhůtu, nebo zpřísnit vyplácení odstupného v případě výpovědi.

Právě kvůli úpravám některých pasáží bylo ministerstvo v kleštích. Z jedné strany první návrhy už v srpnu kritizoval premiér Petr Nečas (ODS), který prohlásil, že připravovaná varianta je "zbytečně mírná" a "vykastrovaná".

Z druhé strany naopak odboráři pohrozili generální stávkou v případě, že zákoník práce z jejich pohledu nemístně přitvrdí.

Infobox

Změny

  • odstupné při výpovědi podle počtu odpracovaných let (1 rok - 1 plat, 2 roky - 2 platy, 2 a více - 3 platy)
  • zkušební doba až půl roku (dnes max. 3 měsíce)
  • dohoda o provedení práce: 300 dnů (dnes max. 150) + povinnost platit nemocenské pojištění
  • možnost vypovědět i kolektivní smlouvu
  • smlouva na dobu určitou: bez omezení délky, ale max. 2x po sobě

Beze změn

  • důvody k výpovědi ze strany firmy (žádná možnost výpovědi bez udání důvodu)

Výpovědi beze změn

To, že ministerstvo nyní nenavrhuje výpovědi bez udání důvodu, není překvapivé. Drábek už se proti nim postavil před časem

Není proto překvapivé, že ministerstvo nechce ani zkrátit výpovědní lhůty nebo uvolňovat podmínky pro propuštění zaměstnance. V těchto případech navrhuje zachovat stávající stav.

Určité uvolnění naopak navrhuje v případě smluv na dobu určitou. Zejména ODS navrhovala, aby je firmy mohly dávat zaměstnancům několikrát po sobě.

Ministerstvo práce teď sice navrhuje, aby je mohly uzavírat se zaměstnancem na delší dobu než dnes, kdy je strop 2 roky. Zároveň by ale takovou smlouvu směly nabídnout jen dvakrát po sobě.

Smlouvy na dobu určitou jsou pro firmy výhodné: v okamžiku, kdy se chce se zaměstnancem rozloučit, nemusí mu platit odstupné.

Přísnější odstupné, delší zkušební doba

Podle představ ministerstva práce by se mělo zpřísnit vyplácení odstupného. Zatímco teď má každý zaměstnanec v případě, že dostane výpověď, nárok na minimálně 3 měsíční platy, napříště by záleželo na tom, jak dlouho u firmy pracuje.

Zaměstnanec, který by ve firmě nepracoval ani rok, by měl nárok jen na 1 měsíční plat navíc. Pokud by byl zaměstnán méně než 2 roky, dostal by jen 2 měsíční platy navíc. A teprve nad 2 roky práce pro firmu by měl nárok na 3 platy, jako dnes.

Další novinkou by měla být delší zkušební doba pro vedoucí a klíčové zaměstnance - namísto dnešních obvyklých 3 měsíců by to byl půlrok.

Dohoda o provedení práce

Ministerstvo navrhlo dále prodloužit dobu, po kterou může firma uzavřít se zaměstnancem dohodu o provedení práce - tedy případ, kdy si firma najme pracovníka "na provedení díla". Dosud to mohla firma udělat na maximálně 150 dní, napříště by směla až na 300.

Všechno to slibovalo ostatně už i programové prohlášení vlády.

V případě smlouvy "o dílo" ale ministerstvo poněkud překvapivě navrhuje povinnost firem, aby i za tyto pracovníky nově platily nemocenské pojištění.

A to přesto, že samo ministerstvo v materiálu přiznává, že placení nemocenského se u těchto zaměstnanců "jeví značně problematické", že se zvýší náklady zaměstnavatelů a také to, že by se "snížila flexibilita pracovněprávních vztahů". 

Programové prohlášení vlády totiž slibuje opak.

V jedné věci chce ministerstvo práce zákoník zpřesnit: napříště by bylo jasné, že zaměstnavatel nebo odbory mohou vypovědět nejen kolektivní smlouvu na dobu neurčitou, ale i tu na dobu určitou.

To byl ostatně požadavek zaměstnavatelů.

Diskuse začíná...

Zaměstnavatelé jsou s těmito návrhy spokojení "z 65 procent", jak to krátce zhodnotil prezident Hospodářské komory Petr Kužel s tím, "že někde bychom byli razantnější".

Zaměstnavatelům resort práce slibuje, že jim uleví od části zbytečného papírování - odpadl by například povinný formulář s vykazováním rozdílu mezi stanovenou a odpracovanou dobou.

Odboráři návrhy teprve studují a příští týden se o svém stanovisku budou radit. "Některé věci jsou kontroverzní," řekl jen Aktuálně.cz předseda odborového svazu Kovo Josef Středula.

Otázkou budou i koaliční jednání - zda projdou doporučení ministerstva práce, nebo bude některá z koaličních stran prosazovat tvrdší variantu.

 

Právě se děje

Další zprávy