Nový návrh: ministr je proti výpovědi bez důvodu

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
3. 12. 2010 15:40
Jaromír Drábek oficiálně předložil své návrhy úprav v zákoníku práce
Jak dopadne? Uvidíme...
Jak dopadne? Uvidíme... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr práce a sociálních věcí předložil oficiálně své změny, které bude jako hlavní předkladatel prosazovat v novém zákoníku práce.

Revoluční změny, o nichž se celé předchozí měsíce mluvilo a proti který protestovaly odbory, mezi nimi nejsou. 

V plánech ministra Jaromíra Drábka, které už dostali k připomínkám mimo jiné zaměstnavatelé a odbory a Aktuálně.cz je má k dispozici, není ani  nekonečné řetězení smluv na dobu určitou ani možnost dávat zaměstnancům výpovědi bez udání důvodu. 

Revoluce se podle Drábkových návrhů zkrátka nekoná.

Dvojnásobná lhůta

Drábek hodlá prosazovat, aby se například napříště zdvojnásobila doba, na kterou smí zaměstnavatel sjednat zkušební lhůtu, nebo zpřísnit vyplácení odstupného v případě výpovědi.

Právě kvůli úpravám některých pasáží bylo ministerstvo v kleštích. Z jedné strany první návrhy už v srpnu kritizoval premiér Petr Nečas (ODS), který prohlásil, že připravovaná varianta je "zbytečně mírná" a "vykastrovaná".

Z druhé strany naopak odboráři pohrozili generální stávkou v případě, že zákoník práce z jejich pohledu nemístně přitvrdí.

Infobox

Změny

  • odstupné při výpovědi podle počtu odpracovaných let (1 rok - 1 plat, 2 roky - 2 platy, 2 a více - 3 platy)
  • zkušební doba až půl roku (dnes max. 3 měsíce)
  • dohoda o provedení práce: 300 dnů (dnes max. 150) + povinnost platit nemocenské pojištění
  • možnost vypovědět i kolektivní smlouvu
  • smlouva na dobu určitou: bez omezení délky, ale max. 2x po sobě

Beze změn

  • důvody k výpovědi ze strany firmy (žádná možnost výpovědi bez udání důvodu)

Výpovědi beze změn

To, že ministerstvo nyní nenavrhuje výpovědi bez udání důvodu, není překvapivé. Drábek už se proti nim postavil před časem

Není proto překvapivé, že ministerstvo nechce ani zkrátit výpovědní lhůty nebo uvolňovat podmínky pro propuštění zaměstnance. V těchto případech navrhuje zachovat stávající stav.

Určité uvolnění naopak navrhuje v případě smluv na dobu určitou. Zejména ODS navrhovala, aby je firmy mohly dávat zaměstnancům několikrát po sobě.

Ministerstvo práce teď sice navrhuje, aby je mohly uzavírat se zaměstnancem na delší dobu než dnes, kdy je strop 2 roky. Zároveň by ale takovou smlouvu směly nabídnout jen dvakrát po sobě.

Smlouvy na dobu určitou jsou pro firmy výhodné: v okamžiku, kdy se chce se zaměstnancem rozloučit, nemusí mu platit odstupné.

Přísnější odstupné, delší zkušební doba

Podle představ ministerstva práce by se mělo zpřísnit vyplácení odstupného. Zatímco teď má každý zaměstnanec v případě, že dostane výpověď, nárok na minimálně 3 měsíční platy, napříště by záleželo na tom, jak dlouho u firmy pracuje.

Zaměstnanec, který by ve firmě nepracoval ani rok, by měl nárok jen na 1 měsíční plat navíc. Pokud by byl zaměstnán méně než 2 roky, dostal by jen 2 měsíční platy navíc. A teprve nad 2 roky práce pro firmu by měl nárok na 3 platy, jako dnes.

Další novinkou by měla být delší zkušební doba pro vedoucí a klíčové zaměstnance - namísto dnešních obvyklých 3 měsíců by to byl půlrok.

Dohoda o provedení práce

Ministerstvo navrhlo dále prodloužit dobu, po kterou může firma uzavřít se zaměstnancem dohodu o provedení práce - tedy případ, kdy si firma najme pracovníka "na provedení díla". Dosud to mohla firma udělat na maximálně 150 dní, napříště by směla až na 300.

Všechno to slibovalo ostatně už i programové prohlášení vlády.

V případě smlouvy "o dílo" ale ministerstvo poněkud překvapivě navrhuje povinnost firem, aby i za tyto pracovníky nově platily nemocenské pojištění.

A to přesto, že samo ministerstvo v materiálu přiznává, že placení nemocenského se u těchto zaměstnanců "jeví značně problematické", že se zvýší náklady zaměstnavatelů a také to, že by se "snížila flexibilita pracovněprávních vztahů". 

Programové prohlášení vlády totiž slibuje opak.

V jedné věci chce ministerstvo práce zákoník zpřesnit: napříště by bylo jasné, že zaměstnavatel nebo odbory mohou vypovědět nejen kolektivní smlouvu na dobu neurčitou, ale i tu na dobu určitou.

To byl ostatně požadavek zaměstnavatelů.

Diskuse začíná...

Zaměstnavatelé jsou s těmito návrhy spokojení "z 65 procent", jak to krátce zhodnotil prezident Hospodářské komory Petr Kužel s tím, "že někde bychom byli razantnější".

Zaměstnavatelům resort práce slibuje, že jim uleví od části zbytečného papírování - odpadl by například povinný formulář s vykazováním rozdílu mezi stanovenou a odpracovanou dobou.

Odboráři návrhy teprve studují a příští týden se o svém stanovisku budou radit. "Některé věci jsou kontroverzní," řekl jen Aktuálně.cz předseda odborového svazu Kovo Josef Středula.

Otázkou budou i koaliční jednání - zda projdou doporučení ministerstva práce, nebo bude některá z koaličních stran prosazovat tvrdší variantu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy