Kdo nahradí Mynáře a Ovčáčka, všichni kromě Babiše tají. Po kancléři chtějí prověrku

Dominika Hromková Dominika Hromková
30. 11. 2022 17:22
S novým prezidentem přijde po lednových volbách na Hrad i nový tým jeho nejbližších spolupracovníků. Kdo nahradí například hradního kancléře Vratislava Mynáře či mluvčího Jiřího Ovčáčka, zůstává nejasné. Kandidáti kromě Andreje Babiše zatím konkrétní jména prozradit nechtějí. Většina z nich se však shoduje, že kancléř by měl mít prověrku na stupeň přísně tajné.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a hradní kancléř Vratislav Mynář
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Profimedia

V březnu na Hradě skončí spolu s prezidentem Milošem Zemanem také jeho nejbližší spolupracovníci včetně mluvčího Jiřího Ovčáčka a kancléře Vratislava Mynáře. Oba patřili k viditelným osobnostem. Ovčáček například býval na sociálních sítích velmi kritický k prezidentovým názorovým oponentům nebo odmítal odpovídat na otázky vybraných novinářů, Mynář je zase trestně stíhaný kvůli poškozování finančních zájmů Evropské unie.

Koho by na jejich místa v případě vítězství v lednových volbách dosadil, zatím z prezidentských kandidátů prozradil jen šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Jeho kancléřkou by se stala Tünde Bartha, která dříve šéfovala jeho kabinetu na ministerstvu financí, později řídila Úřad vlády.

Andrej Babiš s bývalou vedoucí Úřadu vlády Tünde Bartha, kterou by si vybral za kancléřku.
Andrej Babiš s bývalou vedoucí Úřadu vlády Tünde Bartha, kterou by si vybral za kancléřku. | Foto: Úřad vlády

Nyní ho doprovází na předvolebních mítincích a patří k jeho nejbližším spolupracovníkům. Například právě ona vymyslela dotazník, co by měl Babiš jako prezident dělat, který lidem rozdávají na setkáních s voliči. Babišův tým tak získává cenné kontakty na příznivce. 

O hradní komunikaci by se mu pak místo Jiřího Ovčáčka staral bývalý mluvčí jeho vlády a současný mluvčí ANO Vladimír Vořechovský. 

Redakce Aktuálně.cz oslovila i zbývajících osm kandidátů na prezidenta, kromě Babiše však žádný z nich konkrétní jména neprozradil. "Babiš je v tomhle ohledu nejtransparentnější. Další kandidáti buď nevědí, nebo to záměrně nechtějí říct, aby to nevzbudilo kontroverze," řekl politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity.

Hilšer chce ženu

Marek Hilšer sice konkrétní jména neřekl, ale tvrdí, že jeho kancléřkou by byla žena. Petr Pavel, který je podle posledních průzkumů největším favoritem voleb, považuje takové otázky za předčasné. "Vedoucím kanceláře a mluvčím budou úředníci, kteří nepřekračují své pravomoci a jednají v souladu s pravidly a působností své funkce," řekl Pavel.

Nechtěl ani říct, kdo by byl jeho poradcem. V předvolební kampani se však radí se sociologem Janem Hartlem, zakladatelem agentury STEM/MARK zabývající se výzkumem trhu a médií, hlavním ekonomem společnosti Deloitte Davidem Markem či ekonomem Davidem Vávrou, který dříve pracoval pro Českou národní banku. S energetikou mu pomáhají Michal Mareš a Jakub Maščuch. 

Danuše Nerudová si chce na Hrad přivést "tým skutečných odborníků", více zatím neprozradila. Josef Středula přiznává, že se ještě nerozhodl, kancléř by však podle něj měl mít bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Stejnou podmínku na budoucího vedoucího prezidentské kanceláře v odpovědích pro Aktuálně.cz uvedli Pavel Fischer, Jaroslav Bašta a Tomáš Zima. Nynější kancléř Mynář ji nemá.   

Denisa Rohanová tvrdí, že už si svého kancléře a hradního mluvčího vybrala. Jména ale zatím zveřejňovat nechce. "Co se poradců týká, nebudu se bát oslovit i odborníky ostatních kandidátů, pokud zjistím, že oni jsou ti nejlepší pro nás všechny," sdělila prezidentka České asociace povinných, která podpisy pro účast v prezidentské volbě získala od poslanců minulé sněmovny. 

Bašta chystá před druhým kolem překvapení

Poslanec SPD Bašta vzkázal, že voličům na dotazy ohledně kancléře a mluvčího odpoví až před druhým kolem. "Abych je příjemně překvapil," zdůvodnil.

Politolog Kopeček připomíná, že kandidáti nemají povinnost dopředu hlásit, koho by si s sebou Hrad vzali. Není to podle něj ani zavedený zvyk z předchozích přímých voleb. Například Miloš Zeman před první volbou neoznamoval, že si vybere právě Mynáře.

"V kampani v roce 2013 byl ovšem Vratislav Mynář nejviditelnější. Zemanovou mluvčí se před Ovčáčkem stala Hana Burianová, která tuto pozici zastávala také v kampani. Takže v tomto můžeme hledat náznaky, koho si kandidáti vyberou," upozornil Kopeček. 

Video: Cítím nespravedlnost, říká vyřazený prezidentský kandidát Diviš (28.11.2022)

Není ten obrovský rozptyl u jednotlivých kandidátů divný? Podpisy pro ně sbírali často úplně stejní lidé, tvrdí vyřazený uchazeč o prezidentský post. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy