Nový kancléř sněmovny bral odměny z dozorčích rad, i když nesměl. Udělal jsem chybu, přiznává

Jan Štětka
20. 7. 2017 5:30
Nový kancléř Poslanecké sněmovny Jan Morávek v letech 2013 a 2014 pobíral odměny za členství v dozorčích radách, což jako zaměstnanec sněmovny nesmí. "Z mé strany došlo v této věci k pochybení, kdy jsem si neuvědomil příslušné ustanovení zákoníku práce a v dobré víře jsem dále působil v kolektivních orgánech obchodních společností. Pokládám to za chybu, kterou dnes již bohužel zpětně neovlivním," přiznal Aktuálně.cz nový kancléř. Poslední honorovanou funkci člena představenstva akciové společnosti Obecní dům Morávek opustil k 5. dubnu 2016.
Nový kancléř Poslanecké sněmovny Jan Morávek.
Nový kancléř Poslanecké sněmovny Jan Morávek. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Nového vedoucího Kanceláře Poslanecké sněmovny Jana Morávka, který počátkem července nahradil dlouholetého kancléře Petra Kynštetra, dohání kontroverzní minulost. Deník Aktuálně.cz zjistil, že v letech 2013 a 2014 pobíral odměny za členství v dozorčích radách celkem tří firem, což podle v té době platného ustanovení zákoníku práce jako tehdejší zaměstnanec Kanceláře sněmovny nesměl.

Morávek byl v uvedeném období šéfem kanceláře předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) a od Pražské vodohospodářské společnosti, východočeské krajské dopravní firmy OREDO a Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje obdržel dohromady téměř 220 tisíc korun. A to přesto, že paragraf 303 zákoníku práce výslovně uváděl, že zaměstnanci Kanceláře sněmovny "nesmějí být členy řídících nebo kontrolních orgánů právnických osob provozujících podnikatelskou činnost".

Možnou výjimku, kdy zaměstnance do firmy vyšle zaměstnavatel, a to bez nároku na odměnu, Morávek nesplňoval.

"Z mé strany došlo v této věci k pochybení, kdy jsem si neuvědomil příslušné ustanovení zákoníku práce a v dobré víře jsem dále působil v kolektivních orgánech obchodních společností. Pokládám to za chybu, kterou dnes již bohužel zpětně neovlivním," kaje se kancléř.

Morávek chyboval i později

Připouští, že podle pravidel se nechoval ani poté, co 1. ledna 2015 vstoupil v platnost zákon o státní službě. Celkovým měsíčním příjmem 10 281 korun za funkce v představenstvech a dozorčích radách firem Obecní dům, Pražská vodohospodářská společnost, Cíl a Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje sice Morávek nepřekročil nově stanovený limit maximálních odměn ve výši 25 procent zaměstnaneckého platu, o svém působení a příjmech však nepodal povinnou informaci tehdejšímu kancléři sněmovny Kynštetrovi.

Morávkovo působení v dozorčích radách

* Zaměstnanec Kanceláře sněmovny: od 1. 12. 2013 dosud

* Člen dozorčí rady Pražské vodohospodářské společnosti, a. s.: od 20. 11. 2013 do 17. 2. 2015 (plat 14 460 Kč/měsíc)

* Člen dozorčí rady OREDO, s. r. o.: od 3. 5. 2013 do 23. 9. 2014 (plat 1 580 Kč/měsíc)

* Člen dozorčí rady SÚS Královéhradeckého kraje, a. s.: od 1. 9. 2013 do 18. 1. 2016 (plat 1 177 Kč/měsíc)

* Člen představenstva Obecní dům, a. s.: od 3. 2. 2015 do 5. 4. 2016 (plat 7 828 Kč/měsíc)

* Předseda dozorčí rady Cíl, akciová společnost v Praze: od 6. 6. 2015 do 25. 10. 2016 (bez nároku na odměnu)

"Kancelář Poslanecké sněmovny jsem oficiálně neinformoval, bylo to neúmyslné opomenutí," říká Morávek. "Bývalý kancléř sněmovny mi později tuto skutečnost vytkl, já jsem se za to omluvil a veškeré další angažmá ukončil," přiznává.

Poslední honorovanou funkci člena představenstva akciové společnosti Obecní dům Morávek opustil k 5. dubnu 2016.

Nevěděli jsme o tom

Zvláštní je, že devítičlenná komise, která letos na jaře vybírala ze sedmnácti uchazečů Kynštetrova nástupce, o Morávkových potížích s dodržováním zákona nevěděla.

"Jsou to zajímavé informace a pro mě úplně nové. Při výběru jsme je k dispozici neměli a předmětem diskuse nebyly. Možná bychom se zajímali, jak k něčemu takovému mohlo dojít a jak a kdy byla zjednána náprava," říká Radek Vondráček, jeden z členů komise a místopředseda sněmovny z hnutí ANO.

Jeho slova potvrzuje i další člen komise, šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura: "Uvedené skutečnosti mi nebyly během výběrového řízení známy," přiznal.

Vondráček se však stejně jako člen komise Petr Gazdík (STAN) domnívá, že na konečný výběr Morávka by to stejně vliv nemělo. "Především jsme hledali vhodného kandidáta, který by byl schopen funkci kvalifikovaně zastávat do budoucna, a v tomto hodnocení dopadl pan Morávek dobře," soudí Vondráček.

Podle Gazdíka je Morávek velmi dobrý profesionál, který dokáže předvídat situace. Při pohovorech prý výrazně vyčníval nad ostatními uchazeči a organizační výbor sněmovny hlasoval v jeho prospěch jednomyslně.

"U něho ani u žádného z dalších kandidátů jsme neměli možnost zjišťovat, jestli měli v minulém zaměstnání nějaký prohřešek," omlouvá Morávka, který je přitom už od poloviny roku 2013 zaměstnancem právě sněmovny.

Morávek má štěstí, že adept na vlivnou funkci sněmovního kancléře nemusí mít bezpečnostní prověrku - přestože podle exkancléře Kynštetra by bylo lepší, kdyby ji měl. Zřejmě by ji kvůli potížím s "vedlejšími úvazky" nedostal.

Otazníků ohledně Morávka však bylo v minulosti více. Například v roce 2015 vyšlo najevo, že několik měsíců po nástupu Jana Hamáčka do funkce předsedy sněmovny si šéf jeho kanceláře vymohl dva služební vozy - jedno s řidičem a druhé bez. A to přesto, že všichni jeho předchůdci měli nárok jen na jedno auto.

Stále chce učit

Třiačtyřicetiletý Morávek, který do světa vysoké politiky pronikl v roce 2005 jako šéf kabinetu a protokolu bývalého ministra pro místní rozvoj a premiéra Jiřího Paroubka, byl v minulosti aktivní v řadě společností, kde se podle registru smluv uzavíraly kontrakty za stamiliony korun. Kromě uvedených firem byl například místopředsedou představenstva akciové společnosti Úpravna vody Želivka.

Působí v řadě spolků ve východních Čechách a dodnes si drží také čtyřhodinový úvazek výuky jazyků v jednotřídní škole v Orlickém Záhoří na česko-polské hranici. Toho se nechce vzdát ani jako kancléř.

"Chci se ještě v následujících prázdninových týdnech poradit s ředitelkou školy i s předsedou sněmovny a také na základě prvních zkušeností v nové funkci se rozhodnout, zda je to dále reálné," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy