Novu dostihl trest, platí za týrané dítě z Kuřimi

Tomáš Fránek
14. 12. 2010 12:57
Ústavní soud potvrdil, že pokutu za záběry týraného chlapce dostala oprávněně
Foto: Aktuálně.cz

Brno -  Televize Nova s definitivní platností neunikne pokutě 600 tisíc korun za to, že bezdůvodně několikrát ve zpravodajství zveřejnila záběry týraného a nahého chlapce z kuřimské kauzy.

Ústavní soud totiž odmítl stížnost Novy, podle které bylo porušeno její právo na svobodu projevu a šíření informací. Záběry chlapce jsou podle televize symbolem celé kauzy.

Nova tak musí na rozdíl od České televize, jejíž případ soudy stále projednávají, pokutu zaplatit.

Za kruté týrání dvou hochů si nyní šestice pachatelů, mezi nimiž jsou i matka a teta dětí, odpykává tresty od pěti do deseti let vězení. Soud už dříve označil kauzu za drastickou a týrání za takové, které nemá obdoby.

Nemuselo to být

Ústavní soudci při zkoumání případu nezjistili nic, co by rozhodlo ve prospěch Novy. Za správné označili rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle kterého zveřejnění záběrů týraného chlapce půl roku od vypuknutí kauzy nemohlo lidem přinést žádné nové poznatky o případu a televize je použila pro zvýšení sledovanosti.

"Nelze připustit, aby záběry chlapce v pozici, která zjevně snižuje jeho lidskou důstojnost, neboť jak jinak lze hodnotit záběry nahého nezletilého, izolovaného v uzavřené temné místnosti, svázaného, který je nucen k přijímání potravy, byly použity či využity k jednoznačné a okamžité identifikaci kauzy," rozhodli soudci.

Podle ústavních soudců nebyl znovuzařazením záběrů týraného nahého chlapce do vysílání naplněný veřejný zájem.

Pokuty udělované za záběry týraného chlapce ale už vyvolaly také spor soudců, proto zatím není definitivně potvrzena pokuta ve výši 100 tisíc korun pro Českou televizi.

V jejím případě totiž jeden ze senátů Nejvyššího správního soudu rozhodl, že by se pokutovat vzhledem k závažnosti kauzy nemělo. Omezit zveřejňování drastických záběrů se podle soudců může například v případě, kdy televize odvysílá záběry člověka umírající při dopravní nehodě.

Kdy se to může

Ale v případech, jako byl teroristický útok v New Yorku, vysílání dokumentárních záběrů z koncentračních táborů nacistického Německa či pracovních táborů v Sovětském svazu by k omezení zveřejňování záběrů dojít nemělo.

"Takové záběry jsou totiž nezbytné pro vykreslení extrémní, ojedinělé, mimořádně hrůzné a tragické povahy události. Bez jejich zveřejnění by totiž informování o události bylo významně zkresleno," uvedli soudci.

Podle soudců je kuřimská kauza zcela mimořádný a zvrhlostí ojedinělý případ týrání malých dětí. A zveřejnění záběrů týraného chlapce jsou právě tím nejdůležitějším v celé kauze.

„Bez syrovosti a explicitnosti záběrů lze drastickou povahu celé kauzy jen velmi obtížně informačně uchopit a odlišit tak uvedenou kauzu od „běžných" případů zneužívání dětí," uvedli soudci.

Definitivně musí celý případ rozhodnout rozšířený senát Nejvyššího správního soudu, jehož verdikty určují to, jak budou soudy podobné kauzy posuzovat.

 

 

Právě se děje

Další zprávy