Novou výzvu spolku Milion chvilek od soboty podepsalo 134 tisíc lidí

ČTK ČTK
18. 11. 2019 10:21
Novou občanskou výzvu spolku Milion chvilek od sobotního podvečera do pondělních 17:30 podepsalo na webu přes 134 tisíc lidí. Obsahuje tři body, které mají platit i v budoucnu, ne jen po dobu vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana. Za cíl si spolek dal 150 tisíc podpisů.
Mikuláš Minář na letenské demonstraci v sobotu 16. 11. 2019.
Mikuláš Minář na letenské demonstraci v sobotu 16. 11. 2019. | Foto: Jakub Plíhal

Výzva byla vyhlášena na závěr sobotní demonstrace na Letné, které se zúčastnilo podle různých odhadů 250 až 300 tisíc lidí. Podle spolku má být pozitivně orientovaná a nezávislá na konkrétních politicích.

Signatáři se připojují ke třem bodům. Chtějí politiky, kteří respektují demokratická pravidla a instituce či nejsou ve střetu zájmů. Chtějí být občany, kteří se zajímají o stav společnosti, a chtějí žít v zemi, v níž se daří svobodě a spravedlnosti.

Babiš se nediví, že výzvu podepsalo tolik lidí, řekl serveru Novinky.cz. "Mohli by to podepsat všichni. I já bych tyto obecné principy rád podepsal," podotkl. "Respektuji demokratická pravidla a instituce, nelžu, nekradu a nejsem díky zákonu lex Babiš, kterému jsem vyhověl, ve střetu zájmů," doplnil premiér.

Spolek Milion chvilek v reakci uvedl, že Babišovi výzvu umožní podepsat, až bude dodržovat její obsah, tedy začne respektovat demokratická pravidla a instituce, přestane lhát a omluví se za všechny minulé lži a křivé přísahy a také přestane vysávat dotace, které nejsou určeny pro něj a jeho agroimpérium.

Podmínkou je podle spolku také to, aby Babiš vyřešil svůj "obrovský střet zájmů", tedy prodal Agrofert včetně médií a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Měl by také stanovit horní hranici dotací pro agrobarony a velkofarmy.

"To nejlepší, co může Andrej Babiš pro naplnění naší výzvy udělat, je odstoupit z funkce," uvedl spolek. Zopakoval, že pokud tak Babiš neučiní do konce letošního roku, ohlásí spolek 7. ledna termín a způsob dalších protestů.

"Čím více lidí výzvu podepíše, tím větší a lepší hlídací pes politiků budeme. Tím lépe budeme moci bránit demokracii. A tím větší bude souhrnný pozitivní dopad našich chvilek na celou naši společnost," uvedl předseda Milionu chvilek Mikuláš Minář.

Na webu spolku mohou lidé také najít třicet příkladů různých občanských aktivit, například sledování důvěryhodných médií, vedení dialogu, účast na veřejně prospěšných akcích či demonstracích, vytváření místního společenství či podporu neziskových organizací.

Kromě nové výzvy na webu stále zůstala petice za odstoupení Babiše, jež byla spuštěna loni 25. února a cílem bylo získat milion podpisů. Dosud ji podepsalo přes 433 tisíc lidí.

Je otázka, jestli nemá vzniknout nějaká nová strana. Opozici držím palce, ale zatím to trošku skřípe, míní herec Ivan Trojan. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 12 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy