Novoroční oběd Zemana a Sobotky bude netradičně bez manželek. Hrad: Protokolární, ne rodinné důvody

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 16. 12. 2015 15:03
Tradiční novoroční oběd prezidenta s premiérem se uskuteční 2. ledna, uvedl na Twitteru ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD). Oba politici se výjimečně sejdou bez svých poloviček. Dá se očekávat, že během společného jídla v Lánech se oba politici dotknou mimo jiné svých odlišných názorů na migraci. Prezident Miloš Zeman nedávno Sobotku obvinil z toho, že svým postojem k uprchlické krizi ohrožuje bezpečnost Česka. Reagoval tak na Sobotkova slova, že nebezpečí představují teroristé, nikoliv uprchlíci.
Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka
Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tradiční novoroční oběd prezidenta s premiérem se uskuteční 2. ledna, uvedl na Twitteru předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Výjimečně bude mezi čtyřma očima bez manželek obou politiků. Prezident Miloš Zeman a Sobotka se nedávno v médiích ostře střetli kvůli postoji k uprchlíkům.

"Na tradiční novoroční oběd se sejdeme s panem prezidentem 2. ledna. Hrad navrhl, aby to bylo bez manželek, tož ryze pracovní," uvedl premiér na sociální síti.

"Rozhodně můžu vyloučit jakékoli rodinné problémy, které by bránily účasti manželek. Je to čistě záležitost protokolární, nikoli politická," řekl deníku Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Novoročních obědů se běžně účastní i manželky prezidenta a premiéra. V minulosti se ale několikrát stalo, že z osobních důvodů pojedla dvojice předních politiků bez partnerek.

Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) opakovaně na novoroční oběd s tehdejším prezidentem Václavem Klausem dorazil bez manželky, s níž tehdy již nežil. V roce 2013 pak dokonce premiér Petr Nečas (ODS) pozvání prezidenta na novoroční oběd vůbec nevyslyšel a absenci zdůvodnil rodinnými důvody.

Rozdílné názory na migraci

Dá se očekávat, že během společného jídla v Lánech se oba politici dotknou mimo jiné svých odlišných názorů na migraci. Rozdíly se naplno projevily po 17. listopadu, kdy prezident Miloš Zeman vystoupil na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.

Prezident se podle ministerského předsedy vystoupením na Albertově zařadil mezi populisty, kteří parazitují na obavách lidí z Islámského státu a migrační krize. Účastí na akci prý legitimizoval šíření extrémní xenofobie a nenávisti.

Zeman nedlouho poté Sobotku obvinil z toho, že svým postojem k uprchlické krizi ohrožuje bezpečnost Česka. Reagoval tak na Sobotkova slova, že nebezpečí představují teroristé, nikoliv uprchlíci, kterým je třeba pomoci.

"Bude to možnost nejen se podívat do toho nového roku 2016, ale také hodnotit uplynulý rok 2015. Pan premiér bude mít unikátní možnost vysvětlit, proč se rozhodl na podzim útočit na pana prezidenta," dodal Ovčáček.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy