Novinka spojí další soud a vězení. Státu má ušetřit miliony

Radek Nohl Radek Nohl
24. 7. 2014 6:11
Videokonference budou nově využívat i soud a věznice v Praze. Již kvůli tomu bylo vyhlášeno výběrové řízení na firmu, která techniku zajistí.
Kvůli rozhodnutí o vazbě nebo propuštění vězňů nebude nutné převážet osoby před soud.
Kvůli rozhodnutí o vazbě nebo propuštění vězňů nebude nutné převážet osoby před soud. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vedení policie společně s tuzemskou justicí ještě během letošního roku rozšíří počet věznic a soudů, které budou propojeny pomocí takzvané videokonference.

První pilotní projekt odstartoval letos na jaře ve Středočeském kraji a ministerstvo spravedlnosti odhaduje, že po zavedení i v dalších částech republiky lze uspořit desítky milionů korun.

Již za několik týdnů by se takto podle zjištění deníku Aktuálně.cz měla spojit věznice v pražské Ruzyni a Obvodní soud pro Prahu 6. "Jsou pro nás spádové, mají slušný počet hlavních líčení, je tam dost vazebních řízení," vysvětlil pro Aktuálně.cz ředitel policie Středočeského kraje Václav Kučera, proč si právě ruzyňskou věznici a Obvodní soud pro Prahu 6 vybrali.      

Kučera měl projekt na starosti ještě v době, kdy byl náměstkem policejního prezidenta. Přestože již nepůsobí v čele prezidia, je jedním z hlavních propagátorů této novinky v tuzemsku.

Zařízení za 200 tisíc

Kvůli tomu, aby mohly videokonference spustit také na lince mezi věznicí v Ruzyni a Obvodním soudem pro Prahu 6, bylo podle informací Aktuálně.cz již vyhlášeno výběrové řízení na firmu, která zajistí potřebnou techniku. Jedno zařízení vyjde přibližně na 200 tisíc korun.

Pilotní projekt se tak po soudu v Nymburce, věznici v Jiřicích a Krajském ředitelství policie v Praze v Kongresové ulici rozšíří o další lokalitu.

"Mělo by to být letos, snad již na podzim," prohlásil Kučera, podle něhož ale přesný termín ovlivní to, zda se nějaká firma proti výsledku soutěže neodvolá. Obvodní soud pro Prahu 6 by poté měl získat techniku k zapůjčení. Nejdříve se budou videokonference využívat při rozhodování o podmíněném propuštění z výkonu trestu.

První měsíce podle Kučery naznačily, kolik je možné díky videokonferencím ušetřit. "Co sledujeme, tak třeba u pohonných hmot jde o tisícové částky. A to je to nejmenší," podotkl Kučera.

Úspory? Desítky milionů

Podle něj budou přesné hodnoty známy příští rok, kdy policie pilotní projekt vyhodnotí. Samo ministerstvo spravedlnosti však již teď mluví o desítkách milionů korun.

Jen za prvních šest měsíců tohoto roku stálo eskortování vězněných osob k policii či soudu zhruba 45 milionů korun. Kromě dopravy jsou v této částce zahrnuty i náklady na platy pracovníků Vězeňské služby.

Dalších 52 milionů bylo zaplaceno za přemístění a umístění těchto osob. "Zde by úspora v hrubém odhadu mohla činit asi padesát procent celkových nákladů," odhaduje vedoucí tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka.  

Svědek na televizi

Videokonference opakovaně využívala například soudkyně pražského městského soudu Silvie Slepičková. Ta takto vyslýchala například svědky v případu muže, který organizoval dovoz kokainu z Dominikánské republiky do Čech.

Organizátor tohoto obchodu si v tuzemsku najímal kurýry, kteří poté drogu převáželi v kufrech nebo ve svých tělesných útrobách. Poté, co někteří z nich byli zadrženi a odsouzeni, svědčili v této kauze z věznice v Německu.    

"Byli vyslechnuti v rámci přípravného řízení, ale obžalovaný se svým obhájcem nesouhlasili, aby se četl tento protokol, a trval na výslechu těchto kurýrů. Vyskytl se prostor, abych požádala o videokonferenci," uvedla Slepičková.

Líčení probíhalo zcela běžně až na jediný detail, že v soudní síni nebyl svědek, ale komunikoval prostřednictvím televize. "Byl to zásadní důkaz. Byly to osoby, které přišly s obžalovaným do styku. Vypovídaly o tom, kdo je najal, jak to probíhalo," zdůvodnila Slepičková, proč pro ni bylo využití této technologie v tomto případě důležité.

Projekt na zavedení videokonferencí do resortu ministerstva spravedlnosti se podle Hovorky nachází ve fázi schvalování projektové dokumentace a bude financován z Norských fondů. Realizace projektu v hodnotě 49 milionů korun je plánována do konce dubna 2016 s tím, že dodavatel celého řešení bude vybrán na základě otevřené nadlimitní veřejné soutěže.

 

Právě se děje

před 23 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy