Novinka letošních voleb: Většina silou jednoho hlasu

Petr Holub
18. 10. 2010 23:00
Jasno o vítězi je jen v deseti velkých městech
Foto: Jan Langer

Praha - Na dvou magistrátech chtějí protestní strany převrat pomocí jednoho hlasu. Pravicové strany a hnutí se stejným způsobem pokoušejí v šesti velkých městech odstranit z rady vítěznou ČSSD.

Snaha vládnout s tak těsnou většinou nemá v české komunální historii obdobu.

K radikální politice nutí strany snaha o převrat za každou cenu i složité hledání většiny v městských radách. V některých městech proniklo až osm stran.

O co jim jde?!

Nečekanou koalici na radnici hlásí v Karlových Varech. Spojí se tam čtyři strany: Karlovarská občanská alternativa, Alternativa, TOP 09 a O co jim jde?! V zastupitelstvu s 39 poslanci budou disponovat dvaceti hlasy. Tak těsná většina je nezbytně nutná, aby nové strany nemusely do rady přizvat dosavadní městské vládce ODS a ČSSD a spolu s nimi ani KSČM.

V blízkém Chomutově se pokouší někdejší poslanec Strany zelených a dnes lídr hnutí PRO Chomutov Přemysl Rabas domluvit koalici s komunisty, TOP 09 a hnutím Nespokojení občané! Když nechce jednat s ODS a KSČM, také musí spoléhat na většinu jednoho hlasu.

Stejně postupuje ODS, když se v Olomouci, Ústí nad Labem, Děčíně, Jihlavě a Přerově pokouší vyhnout spolupráci s ČSSD a domluvit pravicovou městskou radu. V Ústí a Děčíně nechce využít ani dva hlasy kontroverzní strany Severočeši.cz. Ústecký deník ji obvinil, že nakupovala hlasy ve čtvrti Předlice. 

Obdobný pokus probíhá i ve druhém největším městě republiky. Na brněnské radnici získali občanští demokraté s TOP 09 a KDU-ČSL většinu dvou hlasů.

Precedens Vovsík

Takové praxi se dosud politici v komunále vyhýbali, protože na radnicích převažuje věcná a nepolitická agenda. Z odcházejících zastupitelstev jsou nejtěsnější hlasovací poměry v Liberci a Frýdku-Místku, kde rada řídí město s většinou dvou hlasů, v Kladně, Teplicích a Přerově s náskokem tří hlasů. Zpravidla jde o dvoučlenné koalice, Kladno dosud řídí sama ODS, v Liberci potřebovaly ODS a ČSSD k těsné většině ještě Unii sportu a zdraví.

Dnes počítají vznikající těsné koalice vždy nejméně se třemi stranami v radě, v Karlových Varech, Chomutově, Jihlavě a Přerově dokonce se čtyřmi. Jsou proto z definice méně stabilní.

V této chvíli není jasné, jestli se plány uskuteční. V žádném z velkých měst nad 40 tisíc obyvatel  zatím nebyla podepsána koaliční dohoda.

Obdobně "divokou" koalici plánovali před čtyřmi lety nově zvolení jihlavští zastupitelé za SNK, lidovce, Stranu zelených, komunisty a Nezávislé občany Jihlavy. Nepřáli si za primátora Radka Vovsíka (ODS), kterého s jeho stranou podporovala ČSSD.

Vzpoura s nestabilní většinou skončila kompromisem. Vovsík na post primátora rezignoval a spolu s oběma velkými stranami obsadili radu lidovci a zelení. Získali tak většinu šesti hlasů.

Spolupráce vyloučena

Osm pokusů o vytvoření rady s minimální většinou je příkladem, s jakými obtížemi vznikají na šestadvaceti velkých radnicích koalice.

Víceméně jasno je jenom v deseti velkých městech. Ve čtyřech metropolích včetně Prahy jasně vyhrála pravice, levice v pěti městech vesměs na severní Moravě. V Mostě získala absolutní většinu protestní strana Mostečané Mostu.

Ve třech městech se pravici nedaří využít jasnou většinu kvůli sporům mezi jednotlivými stranami. Modelový příklad hlásí jižní Čechy. Spolupráci s ODS tam odmítá vítězné hnutí Občané pro Budějovice, které založili příznivci někdejšího primátora Juraje Thomy. Toho odvolala mateřská strana před šesti měsíci z funkce a Thoma logicky dává přednost spolupráci s ČSSD.
Obdobné konflikty řeší na radnicích v Plzni a Jablonci.

S jinými potížemi se potýkají v Hradci Králové. Pro koalici s většinou aspoň dvou hlasů se tam musí domluvit nejméně pět stran. Výjimkou je koalice ODS a ČSSD, která by potřebovala podporu už pouze dvou dalších stran.  

 

Právě se děje

Další zprávy