Novinářskou křepelku získal redaktor Aktuálně.cz Zelenka. Píše o fake news i dezinformační válce

Domácí Domácí
24. 5. 2018 10:00
Novinář deníku Aktuálně.cz a Hospodářských novin Jakub Zelenka ve čtvrtek odpoledne převezme ocenění Novinářská křepelka, udělované Nadací ČLF. Odborná porota tuto cenu uděluje novinářům do 33 let. U Jakuba Zelenky porota ocenila investigativní nasazení, zejména v oblasti dezinformací a fake news. Stejné ocenění získá také redaktorka Kristýna Novotná ze serveru iRozhlas.cz. Hlavní Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2017 dostane Světlana Witowská z České televize. Bude udělena i Cena Opus Vitae, kterou získá Petr Uhl za celoživotní prosazování spravedlnosti, lidských práv a osobní statečnost. Přečtěte si nejzajímavější články, které Jakub Zelenka napsal pro Aktuálně.cz.
Jakub Zelenka.
Jakub Zelenka. | Foto: Jakub Plíhal
  • Evropa se stává kolbištěm nového střetu, v němž jsou hlavní zbraní dezinformace. 
  • Jakub Zelenka pátral i po tom, kdo stojí za twitterovým účtem Julius Šuman. Konspirační účet, který zveřejňoval tajně pořízené nahrávky, znepříjemnil loňskou předvolební kampaň šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.
  • Spolu s loňským vítězem Novinářské křepelky Lukášem Prchalem Jakub Zelenka přinesl příběh důchodce, který patřil k předním českým dezinformátorům a snažil se vytvořit svou vlastní televizi.
  • Z ukrajinského Lvova Jakub Zelenka nedávno přivezl rozhovor s doněckým religionistou a historikem Igorem Kozlovským. Ten strávil za své proukrajinské názory a akce dva roky ve vězení proruských separatistů. Pomohla mu až přímluva Miloše Zemana.
  • Zelenka se podílel i na článku, který odhaloval šéfredaktora známého německého konspiračního serveru Nikolase Pravdu. Ten nabízí svým čtenářům "alternativní informace", jinými slovy fake news. Například o tom, že kancléřka Angela Merkelová je příbuznou Adolfa Hitlera.
  • Zelenka se podílel i na odhalení aktivit české společnosti Liglass Trading CZ, která měla v Kyrgyzstánu postavit vodní elektrárnu za miliardy korun. Firmu středoasijské zemi doporučoval i prezident Miloš Zeman a hradní kancléř Vratislav Mynář. Kyrgyzská strana nakonec od smlouvy odstoupila.
  • Jakub Zelenka, který se tématu fake news věnuje dlouhodobě, psal i o tom, jak dezinformátoři k propagaci svých článků využívají i hromadné e-maily, které cílí především na seniory.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 2 hodinami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy