Novinářskou křepelku získal redaktor Aktuálně.cz Zelenka. Píše o fake news i dezinformační válce

Domácí Domácí
24. 5. 2018 10:00
Novinář deníku Aktuálně.cz a Hospodářských novin Jakub Zelenka ve čtvrtek odpoledne převezme ocenění Novinářská křepelka, udělované Nadací ČLF. Odborná porota tuto cenu uděluje novinářům do 33 let. U Jakuba Zelenky porota ocenila investigativní nasazení, zejména v oblasti dezinformací a fake news. Stejné ocenění získá také redaktorka Kristýna Novotná ze serveru iRozhlas.cz. Hlavní Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2017 dostane Světlana Witowská z České televize. Bude udělena i Cena Opus Vitae, kterou získá Petr Uhl za celoživotní prosazování spravedlnosti, lidských práv a osobní statečnost. Přečtěte si nejzajímavější články, které Jakub Zelenka napsal pro Aktuálně.cz.
Jakub Zelenka.
Jakub Zelenka. | Foto: Jakub Plíhal
  • Evropa se stává kolbištěm nového střetu, v němž jsou hlavní zbraní dezinformace. 
  • Jakub Zelenka pátral i po tom, kdo stojí za twitterovým účtem Julius Šuman. Konspirační účet, který zveřejňoval tajně pořízené nahrávky, znepříjemnil loňskou předvolební kampaň šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.
  • Spolu s loňským vítězem Novinářské křepelky Lukášem Prchalem Jakub Zelenka přinesl příběh důchodce, který patřil k předním českým dezinformátorům a snažil se vytvořit svou vlastní televizi.
  • Z ukrajinského Lvova Jakub Zelenka nedávno přivezl rozhovor s doněckým religionistou a historikem Igorem Kozlovským. Ten strávil za své proukrajinské názory a akce dva roky ve vězení proruských separatistů. Pomohla mu až přímluva Miloše Zemana.
  • Zelenka se podílel i na článku, který odhaloval šéfredaktora známého německého konspiračního serveru Nikolase Pravdu. Ten nabízí svým čtenářům "alternativní informace", jinými slovy fake news. Například o tom, že kancléřka Angela Merkelová je příbuznou Adolfa Hitlera.
  • Zelenka se podílel i na odhalení aktivit české společnosti Liglass Trading CZ, která měla v Kyrgyzstánu postavit vodní elektrárnu za miliardy korun. Firmu středoasijské zemi doporučoval i prezident Miloš Zeman a hradní kancléř Vratislav Mynář. Kyrgyzská strana nakonec od smlouvy odstoupila.
  • Jakub Zelenka, který se tématu fake news věnuje dlouhodobě, psal i o tom, jak dezinformátoři k propagaci svých článků využívají i hromadné e-maily, které cílí především na seniory.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy