Novinářskou křepelku získal redaktor Aktuálně.cz Zelenka. Píše o fake news i dezinformační válce

Domácí Domácí
24. 5. 2018 10:00
Novinář deníku Aktuálně.cz a Hospodářských novin Jakub Zelenka ve čtvrtek odpoledne převezme ocenění Novinářská křepelka, udělované Nadací ČLF. Odborná porota tuto cenu uděluje novinářům do 33 let. U Jakuba Zelenky porota ocenila investigativní nasazení, zejména v oblasti dezinformací a fake news. Stejné ocenění získá také redaktorka Kristýna Novotná ze serveru iRozhlas.cz. Hlavní Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2017 dostane Světlana Witowská z České televize. Bude udělena i Cena Opus Vitae, kterou získá Petr Uhl za celoživotní prosazování spravedlnosti, lidských práv a osobní statečnost. Přečtěte si nejzajímavější články, které Jakub Zelenka napsal pro Aktuálně.cz.
Jakub Zelenka.
Jakub Zelenka. | Foto: Jakub Plíhal
  • Evropa se stává kolbištěm nového střetu, v němž jsou hlavní zbraní dezinformace. 
  • Jakub Zelenka pátral i po tom, kdo stojí za twitterovým účtem Julius Šuman. Konspirační účet, který zveřejňoval tajně pořízené nahrávky, znepříjemnil loňskou předvolební kampaň šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.
  • Spolu s loňským vítězem Novinářské křepelky Lukášem Prchalem Jakub Zelenka přinesl příběh důchodce, který patřil k předním českým dezinformátorům a snažil se vytvořit svou vlastní televizi.
  • Z ukrajinského Lvova Jakub Zelenka nedávno přivezl rozhovor s doněckým religionistou a historikem Igorem Kozlovským. Ten strávil za své proukrajinské názory a akce dva roky ve vězení proruských separatistů. Pomohla mu až přímluva Miloše Zemana.
  • Zelenka se podílel i na článku, který odhaloval šéfredaktora známého německého konspiračního serveru Nikolase Pravdu. Ten nabízí svým čtenářům "alternativní informace", jinými slovy fake news. Například o tom, že kancléřka Angela Merkelová je příbuznou Adolfa Hitlera.
  • Zelenka se podílel i na odhalení aktivit české společnosti Liglass Trading CZ, která měla v Kyrgyzstánu postavit vodní elektrárnu za miliardy korun. Firmu středoasijské zemi doporučoval i prezident Miloš Zeman a hradní kancléř Vratislav Mynář. Kyrgyzská strana nakonec od smlouvy odstoupila.
  • Jakub Zelenka, který se tématu fake news věnuje dlouhodobě, psal i o tom, jak dezinformátoři k propagaci svých článků využívají i hromadné e-maily, které cílí především na seniory.
 

Právě se děje

Další zprávy