Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky převzali komentátor HN Honzejk a bloger Aktuálně.cz Kučera

Domácí Domácí
6. 2. 2017 18:00
Komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk převzali prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. Ocenění, které se předává vždy na výročí narozenin slavného českého žurnalisty, dostávají novináři, kteří "vykazují vlastnosti, které zdobily i Ferdinanda Peroutku".
Zleva: Petr Pithart, Vladimír Kučera a Petr Honzejk na slavnostním předávání Peroutkovy ceny.
Zleva: Petr Pithart, Vladimír Kučera a Petr Honzejk na slavnostním předávání Peroutkovy ceny. | Foto: Libor Fojtík

Praha – Prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2016 dostali komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera a novinář, reportér a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Společnost Ferdinanda Peroutky předává každoročně ocenění těm, kteří jsou, stejně jako Peroutka, "bezúhonní před zákonem i vlastním svědomím a mají vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy".

Oceněný Vladimír Kučera je komentátor a scenárista televizních dokumentů a od roku 2015 má svůj blog na Aktuálně.cz. "Jako spolutvůrce a moderátor má Vladimír Kučera lví podíl na televizním cyklu Historie.cs. Svých hostů se ptá zajímavě, zasvěceně, srozumitelně, zdvořile, neokázale," vyzdvihla jeho práci při předávání ceny novinářka Libuše Koubská.

Kučera, který vystudoval Fakultu žurnalistiky, byl nepohodlný bývalému režimu a musel pracovat v Ústavu zdravotní výchovy. Občas psal pod jménem Ladislav Kučírek sloupky do víkendové přílohy Mladé fronty. Po roce 1989 působil v několika novinách a je spoluzakladatelem deníku Prostor. "Jako komentátor píše otevřeně a nebojácně, se zřetelným přesvědčením, že s temnými stíny minulosti i přítomnosti je třeba se prát," dodala Koubská.

Cenu, která se uděluje vždy na výročí narozenin slavného českého novináře, převzal i reportér, editor a v současné době komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. "Potřebujeme novináře, jako je Petr Honzejk, kteří jsou zvídaví a zajímají se o vše kolem sebe," upozorňuje Peroutkova vnučka Terezie Kaslová a dodala: "Potřebujeme je proto, aby nám pomáhali orientovat se v přemíře na nás se valících informací a často cílených dezinformací."

Honzejk působil jako reportér v Českém rozhlase, tři roky byl šéfredaktorem Radiožurnálu a v roce 2005 začal pracovat v Hospodářských novinách.

Komentátor HN Petr Honzejk při přebírání Peroutkovy ceny
Komentátor HN Petr Honzejk při přebírání Peroutkovy ceny | Foto: Libor Fojtík

V minulosti cenu, jejíž nositelé "musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení", dostali například moderátor DVTV a novinář Martin Veselovský, bývalý komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo nebo šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy