Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky převzali komentátor HN Honzejk a bloger Aktuálně.cz Kučera

Domácí Domácí
6. 2. 2017 18:00
Komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk převzali prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. Ocenění, které se předává vždy na výročí narozenin slavného českého žurnalisty, dostávají novináři, kteří "vykazují vlastnosti, které zdobily i Ferdinanda Peroutku".
Zleva: Petr Pithart, Vladimír Kučera a Petr Honzejk na slavnostním předávání Peroutkovy ceny.
Zleva: Petr Pithart, Vladimír Kučera a Petr Honzejk na slavnostním předávání Peroutkovy ceny. | Foto: Libor Fojtík

Praha – Prestižní novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2016 dostali komentátor a televizní scenárista Vladimír Kučera a novinář, reportér a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Společnost Ferdinanda Peroutky předává každoročně ocenění těm, kteří jsou, stejně jako Peroutka, "bezúhonní před zákonem i vlastním svědomím a mají vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy".

Oceněný Vladimír Kučera je komentátor a scenárista televizních dokumentů a od roku 2015 má svůj blog na Aktuálně.cz. "Jako spolutvůrce a moderátor má Vladimír Kučera lví podíl na televizním cyklu Historie.cs. Svých hostů se ptá zajímavě, zasvěceně, srozumitelně, zdvořile, neokázale," vyzdvihla jeho práci při předávání ceny novinářka Libuše Koubská.

Kučera, který vystudoval Fakultu žurnalistiky, byl nepohodlný bývalému režimu a musel pracovat v Ústavu zdravotní výchovy. Občas psal pod jménem Ladislav Kučírek sloupky do víkendové přílohy Mladé fronty. Po roce 1989 působil v několika novinách a je spoluzakladatelem deníku Prostor. "Jako komentátor píše otevřeně a nebojácně, se zřetelným přesvědčením, že s temnými stíny minulosti i přítomnosti je třeba se prát," dodala Koubská.

Cenu, která se uděluje vždy na výročí narozenin slavného českého novináře, převzal i reportér, editor a v současné době komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. "Potřebujeme novináře, jako je Petr Honzejk, kteří jsou zvídaví a zajímají se o vše kolem sebe," upozorňuje Peroutkova vnučka Terezie Kaslová a dodala: "Potřebujeme je proto, aby nám pomáhali orientovat se v přemíře na nás se valících informací a často cílených dezinformací."

Honzejk působil jako reportér v Českém rozhlase, tři roky byl šéfredaktorem Radiožurnálu a v roce 2005 začal pracovat v Hospodářských novinách.

Komentátor HN Petr Honzejk při přebírání Peroutkovy ceny
Komentátor HN Petr Honzejk při přebírání Peroutkovy ceny | Foto: Libor Fojtík

V minulosti cenu, jejíž nositelé "musí být osobně odpovědní za společenské důsledky svého publicistického působení", dostali například moderátor DVTV a novinář Martin Veselovský, bývalý komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo nebo šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy