Novinář Přibil tvrdil, že exministr Chovanec ovlivňoval Čapí hnízdo. Půjde před soud

ČTK ČTK
25. 11. 2019 18:52
Novinář Marek Přibil byl obžalován za údajnou pomluvu kvůli článku, ve kterém tvrdil, že někdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ovlivňoval kauzu Čapí hnízdo. V ní čelil obvinění nynější premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl to v pondělí server Deník N. Přibil opíral svá tvrzení o výpovědi policistů. Zmínění policisté ale podle serveru popřeli, že s Přibilem mluvili.
Marek Přibil
Marek Přibil | Foto: DVTV

Přibil se k obžalobě nevyjádřil, píše Deník N. "Je (Přibil) obžalován pro pomluvu. Obžaloba byla podána 8. listopadu k Obvodnímu soudu pro Prahu 4," řekla serveru obvodní státní zástupkyně pro Prahu 4 Blanka Valsamisová. Další detaily nechtěla komentovat.

"Ve věci dosud nebylo žádným způsobem rozhodnuto, nebylo nařízeno hlavní líčení. Spis je u předsedy senátu, který se s jeho obsahem seznamuje. To je vše, co vám mohu v daném okamžiku sdělit," oznámil serveru mluvčí obvodního soudu Michal Dvořák.

Přibil v článku, kvůli kterému je obžalován, na svých stránkách ppmagazin.com psal, že Chovanec s tehdejším policejním prezidentem Tomášem Tuhým ovlivňoval vyšetřovatele kauzy Pavla Nevtípila.

Text článku byl založen na výpovědi čtveřice policistů, podle kterých dal Chovanec pokyn k vyšetřování případu údajného dotačního podvodu Babiše kvůli "zájmu ČSSD, snížit nebo odstranit politickou konkurenci". Podle vyjádření policistů v článku také hlavní vyšetřovatel případu dostal za kauzu post zástupce odboru hospodářské kriminality, jelikož "je tvárný".

"Nikdy jsem s vyšetřovatelem Čapího hnízda nemluvil a nemluvil s ním ani generál Tuhý (Tomáš, tehdejší policejní prezident), aby ho jakkoli úkoloval. Od samého začátku to bylo vylhané," řekl Deníku N Chovanec. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřovala jednání policistů citovaných v Přibilově článku. V březnu dospěla k závěru, že nejsou podezřelí z trestného činu ani přestupku.

Přibil Deníku N už dříve sdělil, že s policisty citovanými v článku nemluvil přímo. "V článku je uvedeno, že jsem s nimi komunikoval prostřednictvím jejich zmocněnce, což je paní Lhotáková. Předala mi jejich stanovisko," uvedl. Zmíněná Petra Lhotáková působí v Odborové alianci integrovaného záchranného systému a pod článkem, kterého se obžaloba týká, na Přibilově stránce je podepsána.

Stíhání Babiše i dalších osob v případu Čapí hnízdo zastavilo Městské státní zastupitelství v Praze v září. Spisový materiál má nyní k dispozici nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který může v tříměsíční lhůtě rozhodnutí zrušit.

Přibil, bývalý novinář Mladé fronty Dnes (MfD) patřící do holdingu Agrofert dříve vlastněného Babišem, figuroval v nahrávkách, které se před dvěma lety objevovaly na twitterovém účtu Julius Šuman. Na záznamu hovořil s tehdejším vlastníkem MfD a ministrem financí Babišem o zveřejňování kompromitujících materiálů na ČSSD a ODS. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Současný premiér i Přibil odmítli, že by měli k dispozici spisy z vyšetřovaných kauz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy