Novinář kritizoval baseballisty, že dělají kampaň Babišovi. Přišel o přístup k reprezentaci

Radek Bartoníček Radek Dragoun, Radek Bartoníček
11. 9. 2016 19:08
Amatérský novinář zkritizoval vedení České baseballové asociace za to, že na svém oficiálním facebookovém profilu zveřejnila fotky Andreje Babiše pózujícího s baseballovou pálkou. Následně mu asociace omezila přístup k českému reprezentačnímu výběru. Ve vedení asociace působí i asistent místopředsedkyně sněmovny i Babišova hnutí ANO Jaroslavy Jermanové. Ten však odmítá, že by se v této věci jakkoliv angažoval.
Baseballová extraliga, Arrows Ostrava - Tempo Titans Praha
Baseballová extraliga, Arrows Ostrava - Tempo Titans Praha | Foto: Dalibor Sosna

Praha/Benešov – Názory na Andreje Babiše (ANO) často rozdělují společnost. Naposledy se o tom přesvědčila i malá komunita kolem českého baseballu. Česká asociace tohoto sportu zveřejnila na svém facebookovém profilu fotografii předsedy druhé největší parlamentní strany, jak odpaluje míček v imitaci baseballové klece s logy ANO. "Na trhu volných hráčů je nováček. Klubu pomůže s rozpočtem," okomentovala snímek asociace.

To se nelíbilo novináři Jánu Jabrockému, který o tomto sportu píše na svých stránkách Milujeme baseball. "Je tam Andrej Babiš v kleci s logem politické strany. To je nevhodné. Je to reklama pro stranu, ne pro baseball. Kdyby tuto fotku zveřejnil Andrej Babiš na svých stránkách, tak to by byla reklama baseballu," vysvětlil Aktuálně.cz Jabrocký, co mu na snímku tolik vadí.

Jabrocký svůj názor zveřejnil prostřednictvím svých – mezi fanoušky baseballu velmi známých – facebookových stránek a označil za "absolutně nepřijatelné, aby Česká baseballová asociace dělala reklamní kampaň jakémukoliv politikovi". Později své vyjádření korigoval, nicméně trval na tom, že tento typ příspěvků by asociace zveřejňovat neměla.

Vedení svazu následně – v reakci i na dřívější Jabrockého kritiku – doporučilo reprezentačnímu týmu, aby s novinářem přestal komunikovat. A to především kvůli tvrzení, že asociace dělá ANO reklamu. Navíc podle vedení svazu Jabrocký už dřív zveřejňoval neověřené informace.

O "opatření" se dozvěděl z e-mailu, který mu asociace poslala. V něm pak jeden z činovníků zdůrazňuje, že reprezentanti nemají přikázáno, ale jen doporučeno, aby s ním nekomunikovali. V pátek přitom v Nizozemsku začalo mistrovství Evropy, jehož se Češi účastní.

Novinář se domnívá, že takový rozruch a potřebu odvetných opatření v asociaci způsobilo to, že se jeho kritická poznámka týkala právě Babiše a jeho hnutí. Ve výkonném výboru ČBA a v marketingové komisi figuruje totiž i Marek Rejman, který působí u místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslavy Jermanové (ANO).

Že vazby s hnutím existují, napovídá i to, že se loňský galavečer spojený se slavnostním ukončením sezony konal v prostorách Centra pohybové medicíny v Praze, jehož výstavbu financoval právě Babiš.

Asistent Jermanové Rejman nepovažuje chování Jabrockého za šťastné, avšak popírá, že by se jakkoliv podílel na odvetné akci proti němu. "To rozhodně vylučuji," odmítá i místopředseda výkonného výboru Michal Hanuš, že by asociace proti nepohodlnému novináři zasáhla právě na popud Marka Rejmana. A naopak je rád, že se o tento malý sport politici zajímají bez ohledu na to, v jaké politické straně působí.

Jermanová: Byla to sranda

Fotografie s odpalujícím Babišem vznikla na předvolebním mítinku v Benešově, kde byl mimo jiné nafukovací trenažér na baseball. Ten nechala udělat Jermanová, která ve středních Čechách kandiduje jako lídr ANO do krajských voleb. Stejný snímek se pak objevil na jejím Facebooku i ve fotogalerii na webu ANO.

"Hrála jsem na škole softbal, takže mám už dlouho vztah i k baseballu. Snažím se ho podporovat, zastřešuji dětský baseball, protože je úžasné, když děti sportují a jsou propojeny týmovým duchem. Baseball je zajímavý, všestranný sport, navíc takový menšinový, mám ho ráda," říká Jermanová.

Podle svých slov se ona i další snažili přimět Babiše k tomu, aby si na mítinku sport zkusil. "Byla to sranda, protože ho odpal učil jeden malý kluk," podotkla Jermanová. "Co se dělo kolem fotky a novináře, jsem vůbec nevěděla, neměla jsem na to vůbec žádný vliv," říká místopředsedkyně ANO.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy